Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi sanal makineye ikinci disk ekleme

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
928 Görüntüleme
(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Forumu karıştırdım ancak net cevap bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Esxi5.5 üzerinde 2008Std.64x kurulu. Diskini büyültmek istiyorum hata veriyor açılmıyor yedekten geri dönüyorum.

Bu yüzden hiç uğramak istemiyorum ikinci diski eklemek istiyorum. Yani windowsuma D sürücüsü eklemek istiyorum.

İzlenecek yol nedir? Create a Disk ekranın da vs hassas noktalar varmı? Esxide yeniyim hata yapmak istemiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim. 

Gönderildi : 11/02/2015 12:23

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar,

Disk ekleme işlemini aşağıdaki adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

- Sanal makineye sağ tıklayıp "Edit Settings" e girin

- Açılan ayarlar sayfasında bulunan "Add" butonuna basın ve gelen ekrandan "Hard Disk" seçeneğini seçin.

- Eğer hali hazırda kullanmak istediğiniz bir disk yok ise "Create New Disk" seçeneği ile devam edin. Elinizde hazır bir disk var ve eklemek istiyorsanız "Use an existing virtual disk" seçeneği ile devam edin.

- Sonraki ekranın en üstünde ne kadar büyüklükte bir disk eklemek istediğinizi belirliyorsunuz. Hemen altında diskin "Thick" yada "Thin" durumunu belirliyorsunuz. En altta ise eğer isterseniz yeni oluşacak diskin storage üzerinde başka bir lun da açılmasını sağlıyorsunuz. (Tavsiye edilir)

- "Hardware Option" ekranında bir değişiklik yapmadan geçiyorsunuz.

- Özet ekranını da geçtikten sonra diskiniz oluşturulmuş oluyor. Uygulayıp "Edit Settings" ekranını kapatıyoruz.

- Daha sonra sunucumuza bağlanıp "Disk Yöneticisi" ne bağlanıyoruz. "Yeni Diskleri Tara" deyip eklediğimiz diski görüntülüyoruz.

- Diske sağ tıklayıp önce diski "Online" yapıyoruz ve daha sonra biçimlendiriyoruz.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 11/02/2015 13:42

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selim bey çok teşekkür ederim ince ince yazmışsınız.

Thin ve Thick arasında ne farklar olacak? Lazy-Eager arasında ne fark var? 

Gönderildi : 11/02/2015 14:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Thin Provisioning özelliğini virtual disk seviyesinde kullanan vSphere sistem yöneticileri sanal disk dosyalarını oluştururken , “thick” veya “thin” tipini seçebilirler, burada yapılan “thin” seçimi, sanal makinenin sadece gerektiği kadar alan kullanmasını sağlar. Örneğin bir sanal makine düşünün 100 GB c diski istediler, sizden. Ancak siz biliyorsunuz bu makineye 15 gb ‘lık bir C diski yetecek. Thin seçiyorsunuz, bu makinenin diski 100 GB ‘a doğru gerektiğinde büyücek, ne oldu? Storage ‘tan boş yere bu makine için 100 GB alan verip, kaynaklarınızı gereksiz tüketmemiş oldunuz, çünkü siz biliyorsunuz bu makine 100 GB - C diskine seneye ulaşacak. Sizde seneye kadar kaynak planlamanızı ona göre yaparsınız.

Aşağıdaki resimde, bu olayı özetlemektedir. En solda geleneksel method olan Thick seçilmiş bir sanal disk dosyası ve storage kullanılsa da kullanılmasa da kapladığı alan 20 GB olarak görülmektedir. Diğer iki sanal makinenin diskleri ise thin olarak seçilmiş ve bu şekilde oluşturulmuş. Storage alanında da sadecekullandıkları alan kadar bir yeri işgal ediyorlar.

LAZY : Asıl nesne çağırımı sonrasında lazy ilişkili nesnelerden bilgi getirilmez. Bilgiyi ancak ilişkili nesnenin çağırımı ile birlikte getirir. Burada get metodunun çağırımı ile proxy devreye girer ve ilgili sorguyu gerçekleştirir.
EAGER : Asıl nesne çağırımı ile birlikte ilişkili nesne bilgiside getirilir. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/02/2015 17:57

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Günaydın,

Burada Lazy mi seçilmeli Eager mi yoksa ThinProvision mi? Standart bir D sürücüsüymüş gibi üzerinde 55gb sql database çalışacak.

Bunun için hangi değerler olmalı? 

Gönderildi : 12/02/2015 12:03

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Günaydın,

Burada Lazy mi seçilmeli Eager mi? Standart bir D sürücüsüymüş gibi üzerinde 55gb sql database çalışacak.

Bunun için hangi değerler olmalı? 

55GB olacağına göre küçük bir database. Thick eager seçin. Bukadarda fazla düşünmenize gerek yok bence. vSphere'in eski sürümlerinde thin ile thick arasında ciddi performans farkları vardı ancak artık bu durum minimum'a indirildi.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/02/2015 12:06

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tamamdır.

Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Adım adım yardımcı oldunuz.

iyi çalışmalar diliyorum. 

Gönderildi : 12/02/2015 12:11

Paylaş: