Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
346 Görüntüleme
(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yakın zamanda bir sanallaştırma projesi var 2 adet sunucu ve 1 adet storage almayı düşünüyoruz. Storage tarafında bazı firmalar 3.5" bazıları da 2.5" disk öneriyor. 3.5" ler 15K ve daha hızlı çalışıyoruz fakat bir firma yakın zamanda bu disklerin piyasadan kalkacağını söyledi. Ayrıca FC HBA tarafında da 1 adet dual port mu yoksa 2 adet 1 portlu mu önerirsiniz?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 24/01/2015 23:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gelecek yapı ssd. Artık saygın bir çok marka storage 2.5" diske sahip. Bu nedenle 2.5" disk seçmenizde yarar var. SSD pahalı olabilir ama 2.5" sas alabilirsiniz. Amaç yedeklilik ise 1 tane dual yerine 2 portu almanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/01/2015 01:25

(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2,5" SAS alıp ileride SSD ye dönülebilir mi diyorsunuz? 

Gönderildi : 26/01/2015 11:06

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba,
Aslında burda farklı bir design sizi bekliyor, sanallaştırma biraz farklı bir dünya...
SSD diskleri yeni bir tear olarak düşünün. SSD diskler storagelrada yaygınlaşmadan önce SAS ve SATA diskleri kullanıyorduk... Şimdi ise tercihimiz SSD ve SAS yönünde oluyor, data tipine bağlı olarak SATA disklerde işin içine katılıyor...

Ben günümüzde artık SATA yatırımı yapılmasına karşıyım...

Alacağınız storage marka ve modelini bilmemekle birlikte ben sizin yerinizde olsam belli bir oranda SSD kalanı SAS alırdım...
Storage'in auto tear özelliği var ise tearing sizin için otomatik gerçekleşebilir yada storage üzerinden siz manual tetikleyebilirsiniz ( storage lisansına bağımlı )

Diyelimki auto tear için lisans almadınız bu sefer naparız? SSD lun veririz sanal ortama, ciddi IO yükü olduğu zamanlarda svmotion ( vmware için konuşuyorum ) yaparak yine io ihtiyacımızı karşılarız...

Başlı başına müşteri specific bir konu olmakla birlikte yönlendireceğim en mantık yapı yukarıda yazdıklarımdır...

Soru işaretleri devam ediyor ise danışmanlık almanızda fayda var...
Selamlar.

Gönderildi : 26/01/2015 12:40

Paylaş: