Forum

Vmware ESX/ESXi - İ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware ESX/ESXi - İşlemci Ekleme/Değiştirme

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,400 Görüntüleme
(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Siz de ESX host'unuzun CPU'sunu değiştirmeyi düşünüyor ya da yeni bir CPU daha eklemek istiyorsanız ve kendi kendinize "ESX'i tekrar kurmam gerekecek mi?" tarzı sorular soruyorsanız şunları dikkate alabilirsiniz;

1)  CPU serileri

Örneğin eğer Intel Xeon 5100 serili bir CPU'yu, Xeon 5300 serili bir CPU ile değiştirmek istiyorsanız çekirdek sayısı farklı olsa da, bu işlemciler Intel Xeon 5000 serisinde olduğu için herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. ESX host'unuzu kapatıp CPU değişimini yaparak tekrar açarak sorunsuz olarak CPU değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, örneğin Intel Xeon 7000 serili bir CPU ile Xeon 5000 serili bir CPU'yu değiştirecekseniz, bu durum ESX'te beklenmeyen sorunların yaşanmasına neden olabilir.

2) Farklı üretim CPU serileri;

Örneğin Xeon 5400 serili ve 5200 serili CPU'lar 45nm üretim teknolojisi ile, diğer tüm Xeon 5000 serili CPU'lar da 65nm üretim teknolojisi ile üretilmiş. Eski model Xeon CPU'larını yeni model 5400 veya 5200 serili işlemcilerin değişiminde genellikle anakart üzerinde firmware upgrade gerektirir, çünkü anakart üzerindeki CPU mikro kodlarının güncellenmesini gerektirir. ESX host'unda bu durum hala deneysel olarak kalmıştır. (yani deneyerek göreceksiniz, bence riske girilmez)

3) AMD işlemciler için de aynı kurallar geçerli 

4) Sunucuyu kapatmadan işlemciyi değiştiremezsiniz. (Neden bu uyarıyı koymuşlar bilemedim:) )

5) Board'ınızın desteklediği işlemciler için mutlaka araştırma yapılmalı, ayrıca, işlemci ile ilgili mutlaka vmawre in Compatibility Guide'ı referans alınmalı.

Sonuç olarak; ben Xeon E5 2630 bir işlemciyi 2670 v2 ile değiştirmek istiyordum, buna göre sorunsuz yapabilirmişim.

Not: Dökümanda en son 30 Temmuz 2014'te güncellenmiş ve ürünlerde 3.x genelde, diğerleri için de aynı durum geçerlidir diye düşünüyorum. 

Farklı tecrübeleri olanlar varsa ve paylaşabilirlerse sevinirim. 

Kaynak:  http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1007079

Sevgiler, saygılar

Murat 

Gönderildi : 18/01/2015 16:30

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Compatibility Guide referans alınmalı, uygun donanım ise sıkıntı olmaz...
birde EVC olayı var... ben cluster içindeki tüm işlemcilerin aynı olmasından yanayım herzaman... Bunu sadece EVC için değil, admission control içinde önemli bir gereklilik olarak görürüm...

Gönderildi : 19/01/2015 13:22

(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

Paylaşım için teşekkürler.

5. maddeyi güncelledim;)

Selamlar.. 

Gönderildi : 19/01/2015 14:28

(@serkanpeksaglam)
Gönderiler: 121
Estimable Member

Sanal makineye oluşturur iken, soket ve core bölümleri var

fizikselde 1 işlemci var ve 6 çekirdekli,

sanal makinede soket ve core nasıl ayarlanmalı ?

teşekkürler

Gönderildi : 24/01/2015 22:48

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Sanal makineye oluşturur iken, soket ve core bölümleri var

fizikselde 1 işlemci var ve 6 çekirdekli,

sanal makinede soket ve core nasıl ayarlanmalı ?

teşekkürler

Execution time açısından herzaman için  virtual socket bölümünden cpu verilmelidir. Aradaki işleyis ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki link'den bulabilirsiniz. Bir hayli karışık bir konu.

http://www.tayfundeger.com/cpu-basina-core-sayisinin-ayarlanmasi.html

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 26/01/2015 13:44

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member

Tayfun bey cevap için önce teşekkür ederim,

Blog yazınızı okudum ama yinede yukarıdaki gibi bir sistemde, 1 soket ve 6 çekirdekli fiziksel bir makinada

VM'lere nasıl bir CPU tanımı yaparsınız siz olsanız. 2008 R2 Standart olacak iki Virtual makina var, 1. makina Dc  2.makina SQL Server olacak

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/01/2015 20:03

(@tayfundeger)
VMware Guru

Tayfun bey cevap için önce teşekkür ederim,

Blog yazınızı okudum ama yinede yukarıdaki gibi bir sistemde, 1 soket ve 6 çekirdekli fiziksel bir makinada

VM'lere nasıl bir CPU tanımı yaparsınız siz olsanız. 2008 R2 Standart olacak iki Virtual makina var, 1. makina Dc  2.makina SQL Server olacak

Teşekkürler.

Merhaba Serkan bey,

Bu şekilde CPU önerisi vermek çok yanlış olur.  Siz isterseniz iki virtual machine'in her birine 6 vcpu'da verebilrisiniz isterseniz 2 vcpu'da verebilirsiniz. Yani siz burada bir virtual machine'e 6vcpu verdiğinizde diğer virtual machine'e 6vcpu veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. ESXi üzerinde bir virtual machine oluştururken herzaman için minimum cpu sayısından başlayın eğer performans problemi yaşarsanız arttırın der. Eğer yeni bir DC ve SQL kuruyorsanız, DC için 2vcpu, SQL için ise 4 vcpu verebilirsiniz.

Bu virtual machine'lerin kaç cpu'da çalışmalı diye sormak yanlış bir durum. Çünkü sizin DC'nizin içerisinde 5000 kullanıcı var ise ve SQL'inizin içerisinde milyonlarca tablo var ise yukarıda belirttiğim cpu değerleri'de size performans sağlamaz. 

Ek olarak fazla cpu yarardan çok zarar getirir bunuda unutmayın. Hep minimum düzeyde CPU verin, fazla cpu vermek gereksiz performans kaybı yaratacaktır.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 26/01/2015 20:11

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member

Tayfun bey o zaman nacizane fikrim,

1 soket 6 core bir fiziksel işlemcide, Dc için 1 soket ve 4 core, SQL içinde 1 soket 6 core vermek yeterli olur diye düşünüyorum,

Çünkü okuduğum bir yazıda 2.CPU fiziksel olarak yok ise ve 2 adet VCPU verildiğinde, 1 VSoket yetmediğinde 2.VSokete geçer ve fizikselde de 2.Soket CPU yoksa problem olabilir gibi birşeyler kalmış aklımda.

DC ve SQL 'de öyle çok fazla kullanıcı yükü olmayacak, DC'ye uzak masaüstü ile 5-6 kullanıcı bağlanacak, ticari program kullanacak.
SQL'de aktif olarak 2-3 tana DB ve buna bağlı 100-150 tablo olacak aynı anda en fazla 7-8 tabloya read write yapacak.

Size çok teşekkür ederim. Sağolun..

Gönderildi : 26/01/2015 20:41

(@tayfundeger)
VMware Guru

Tayfun bey o zaman nacizane fikrim,

1 soket 6 core bir fiziksel işlemcide, Dc için 1 soket ve 4 core, SQL içinde 1 soket 6 core vermek yeterli olur diye düşünüyorum,

Çünkü okuduğum bir yazıda 2.CPU fiziksel olarak yok ise ve 2 adet VCPU verildiğinde, 1 VSoket yetmediğinde 2.VSokete geçer ve fizikselde de 2.Soket CPU yoksa problem olabilir gibi birşeyler kalmış aklımda.

DC ve SQL 'de öyle çok fazla kullanıcı yükü olmayacak, DC'ye uzak masaüstü ile 5-6 kullanıcı bağlanacak, ticari program kullanacak.
SQL'de aktif olarak 2-3 tana DB ve buna bağlı 100-150 tablo olacak aynı anda en fazla 7-8 tabloya read write yapacak.

Size çok teşekkür ederim. Sağolun..

Merhaba,

Okuduğunuz yazı anladığım kadarıyla yanlış yazılmış. Virtual machine'ine atanan cpu'nun hangi fiziksel cpu üzerinde çalışacağını cpu scheduler servisi belirler. Eğer numa'yı aktif ederseniz ozaman sadece belirli bir cpu üzerinde çalışır ancak numa'da default'da kapalıdır. Core vermek aslında doğru değildir. Bunu en baştada belirtmiştim. Socket vermeniz daha doğru olacaktır.

Rica ederim.

Kolay gelsin.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 26/01/2015 21:40

Paylaş: