Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

host migration

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,387 Görüntüleme
(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

ATX kasada (giga board+amd phenom ile sagliksiz bir yapıda) kurulu ESX 4.1 server üzerindeki 2 host'u (1 dc, 1 exch server) sorunsuz olarak ESX 5.5'e (hp dl380p) üzerine taşımak istiyorum.

biraz araştırdım ve şu iki seçenek arasında kaldım.

1) vSphere uzerinden sagtus -> migrate seceneği ile  http://www.youtube.com/watch?v=lTPk-x4AfAo

2) vCenter in vConverter'ı ile.

Bunların arasındaki fark nedir, ayrıca esx 5.5 yeni bir donanımda olduğu için hostlarda bir sorun yaşar mıyım? Birebir olarak sorunsuz taşımak istiyorum, bu nedenle en sorunsuz yontemi bulmaya calisiyorum.

simdiden yanit icin tesekkurler

sevgiler, selamlar

Murat 

Gönderildi : 10/01/2015 19:21

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Murat bey merhaba,

Video'daki yöntemde sunucuya ait tüm data fiber port üzerinden taşındığı için daha hızlı bir aktarım gerçekleşecektir. Aynı zamanda işletim sistemi bazında bir convert işlemi gerçekleşmediği için data kaybı driver versiyonu vs sorunu yaşanma riski sıfıra yakındır en temiz taşıma şeklidir.

VMware converter işletim sisteminden datayı okuyup yeni bir sanal sunucu oluşturma işlemidir. Öncelikle data netwrok üzerinden taşınacağı için yavaş aktarılacaktır ve her ne kadar riski az (sıfıra yakın) olsada convert işlemelerinin her zaman temiz bir şekilde yapılacağı garanti edilemez.

Sizin yapınızda data ortak iki sunucununda gördüğü bir disk alanı üzerinde ise sunucuları bir vcenter üzerinde birleştirip video'da anlatılan yöntem ile taşımanızı tavsiye ederim. Büyük ihtimalle canlı taşıyamazsınız CPU modellerine kızacaktır.

Eger data ortak alanda degil ise en temiz yöntem (sunucunun bir süre kapalı kalması sorun olamayacak ise) sunucu kapalı iken o sanal sunucunun datasını network üzerinden yeni hostun datastore'una aktarıp sanaş sunucuyu yeni sunucu envanterine .vmx dosyasını kullanarak eklemek en temiz yöntem olacaktır.

Saygılarımla.   

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2015 03:32

(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Recep Bey,

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Herhangi bir storage çözümü kullanmadığım için data maalesef ortak alanda değil. Eski sunucuda sata disk üzerinde, yeni sunucuda da sas 15k rpm ile raid5 kullanıyorum.

İşlemi gece yapacağım için, kapalı kalması sorun değil. Keza ben de herkes gibi sorun olmasındansa kesinti olmasını yeğlerim:)

O halde host'u kapatıp datastore'undaki "klasor" ü komple yeni makinanın datastore'ına aktarıyorum, daha sonra yeni makinada yeni makina yaratiyorum, yaratirken de mevcut disk'i kullani secerek ileriyorum ve makinayi çalıştırıp gooo diyorum? 🙂

Tekrar çok teşekkürler.

Selamlar

Murat 

Gönderildi : 11/01/2015 15:31

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Murat bey merhaba,

Yeni bir makina yaratmanıza gerek yok. Taşıdığınız eski server'a ait klasor içindeki .vmx dosyasına tıkladığınızda sunucunuz eski yerindeki ayarların aynısı ile vmware envanterine eskiyerindeki adı ve özellikleri ile otomatik olarak eklenecektir. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2015 10:17

Paylaş: