Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMWARE Disk Sorunsalı

26 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,071 Görüntüleme
(@sedatbabur)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

DİSK 1

[url= http://i.hizliresim.com/LYAQ81.jp g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/LYAQ81.jp g"/> [/img][/url]  

Disk 2 

[url= http://i.hizliresim.com/rmMEXM.jp g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/rmMEXM.jp g"/> [/img][/url]

Merhabalar,

2 Tane SSD diske sahip sunucum var. Bunlardan Disk 1 e (görselde ki disk 1)  Server 2012 işletim sistemi  kurdum. Disk 2 de  "D" Sürücüsü olarak ekledim. 

vmware esxi ise görselde ki Disk 2 ye kurulu.   Sorunum ise şu  diskte yer olmasına rağmen sanal makine kendine suspend çekip Diskte yer yok hatası veriyor. Lakin RAM Miktarını azaltınca tekrardan sorunsuz açılıyor. Esxi de Belli bir DİSK-RAM Orantısı mı var ? Bunun nedeni nedir ?

Not: Diskte boş yer olmasına rağmen kapatıyor kendini (5-10 gb arası boş yer var)

iyi forumlar 

Gönderildi : 28/12/2014 22:03

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

RAMI dedike etmez iseniz ki default a dedike gelmez. O zaman diskte RAM boyutunca alan kaplar yani 32GB ram varsa diskte HDD + RAM boyutu kadar alan kaplıyor demektir.

Gönderildi : 29/12/2014 12:40

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Özgür hocama bir ek yapmak isterim, sana suncuya verilen ram dedike olmasa, VMware ram miktarı kadar alanını ram'i garanti edebilmek için sunucu start olduğunda disk üzerinde ram miktarı kadar alan ayırır.

Bu sebeple disk planlaması yaparken sanal sunuculara verilecek toplam ram miktarınını da disk üzerinde kullanılacak alan olarak hesaplamakta fayda vardır. 

Bu durum vmware projelerinde genelde unutulan atlanan bir durumdur.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2014 15:12

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Güzel hareketler bunlar Recep...

Gönderildi : 29/12/2014 17:08

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Güzel hareketler bunlar Recep...

Hocam sağolasın 🙂 takip edilmek güzel...

Senin gibi bir üstadın önünde VMware hakkında söz söylemek bize düşmez ama sen atlamışın (yada geç görmüşsün bu postu) ben yazayım dedim. 🙂 

Kendine iyi bak. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2014 23:29

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Saygı bizden Recep hoca, saygı bizden...
Utandırdın akşam akşam...

Gönderildi : 30/12/2014 01:16

(@sedatbabur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap veren tüm hocalarıma teşekkürlerimi sunarım.

Recep hocam, yani 1 gb ram diskte 1 gb alan mı kaplıyor buna göre 32 gb ram 32 gb alan mı kaplamakta sunucuda  

Gönderildi : 30/12/2014 02:46

(@sedatbabur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ayrıca hocam ramı nasıl dedike edecem.

Gönderildi : 30/12/2014 03:22

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Hesap çok basit ne kadar RAM kullanırsanız o boyutta diskte dosya oluşturur.

Ram Dedike işlemi için  EditSettings bölümünde Resources tabı altında Reservation ve limit bölümleri mevcut bunları kullanabilirsiniz. Limit bölümüne verdiğiniz rakkam üst limitiniz Reservartion ise ne kadarını dedike edeceğinizi belirleyeceğiniz alanları içeriyor.

Gönderildi : 30/12/2014 12:38

(@sedatbabur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hesap çok basit ne kadar RAM kullanırsanız o boyutta diskte dosya oluşturur.

Ram Dedike işlemi için  EditSettings bölümünde Resources tabı altında Reservation ve limit bölümleri mevcut bunları kullanabilirsiniz. Limit bölümüne verdiğiniz rakkam üst limitiniz Reservartion ise ne kadarını dedike edeceğinizi belirleyeceğiniz alanları içeriyor.

Peki hocam dedike işlemi yaparsam aynı şekilde disk te yer kaplamaya devam edecek mi ? 

Gönderildi : 31/12/2014 03:46

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Rami Dedike ederseniz diskten alan kullanmaz.

Gönderildi : 31/12/2014 12:52

(@sedatbabur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rami Dedike ederseniz diskten alan kullanmaz.

Çok teşekkürler hocam. Bunun için bir makala mevcut mu ben bulamadım da 

Gönderildi : 31/12/2014 18:51

(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member

bu işin best practive nedir. Reservation  mu seçilmeli yoksa defaultmu bırakılmalı ?

Gönderildi : 31/12/2014 23:13

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bazı sunucular için RAM dedike edilebilir ama tüm sunucular için yapmak sanallaştırmanın mantığına ters. Sonuçta burada elde ettiğiniz kazanc diğer sunucunun o an kullanmadığı kaynağı başka bir sunucuya verebilmenizden geçiyor.

Ama günümüzde eski IT alışkanlıkları aynen devam ediyor fiziksel sunucudaki gibi mantığı aynen sanal ortamda kullanmak isteniyor bu alışkanlıkta zamanla değişecektir diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 02/01/2015 12:13

(@HuseyinNurcin)
Gönderiler: 75
Estimable Member

merhaba 

Sanallaştırmaya yeni geçtik. Kendimiz yaptık. Yukarıda bahsedilen sorunu bizde yaşıyoruz. aynen bahsettiğiniz sorun.

server kendiliğinden kapanıyor swap file no space hatası veriyor. Daha sonra memory azaltıp tekrardan çalıştırınca düzeliyor.

ama sürekli tekrarlayan bir sorun.

Bu soruna çözüm olabilecek bir makele varmı. yada Daha düzenli açık bir anlatım yapma imkanınız varmı.

Teşekkür ederim 

Gönderildi : 07/01/2015 13:04

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bunun için bir makaleye ihtiyacınız yok. Diks boş alan kullanımınızı planlayıp gerekirse yeni disk alanı eklemeniz gerekiyor.

Gönderildi : 07/01/2015 13:50

(@HuseyinNurcin)
Estimable Member

Hocam Bizim disklerin arttırılması veya azaltılması kilitli gibi görünüyor izin vermiyor. Bu işlem olmadan Ram miktarını sabitlesek yani bahsettiğiniz gibi Edit Settings -->Resources dan Ram miktarını sabitlesek olurmu.

Gönderildi : 07/01/2015 14:18

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Edit settignsten sadece disk yükseltme işlemi yapabilirsiniz disk düşürme işlemi yapamazsınız. Ram konusuna gelince Rami dedike ederseniz ve yeteri kadar fiziksel Ram'a sahip değilseniz sorun yaşarsınız önce ne kadar diskiniz var hangi sunucu ne kadar kullanıyor ve ne kadar Ram var ne de kadar ram atamışsınız bunları netleştirmek gerekir.

Gönderildi : 07/01/2015 14:26

(@HuseyinNurcin)
Estimable Member

Hocam Fiziksel Server

HP sunucu Prolioant  DL 380 G7 

CPU cores = 8 CPUs X  intel xeon E5620 2.4 Ghz

RAM =20 GB  bu ram sadece bir sanal makina olduğu için yetiyor.Yani windows sorun yaşamıyor.

HD=500 GB kendi hardiskini storage olarak kullanıyor ESXI.   sanal makinaya iki HDD olarak ekledik.İki HDD tüm alanı kaplıyor.HDD de boş yer kalmadı

Şu an sadece bir sanal makina kurulu. Bundan başka eklemeyi düşünmüyoruz. Yakın zamanda yeni server alınacak ona geçiş yapacağız.Oraya Geçiş yaparken dediğiniz gibi bir yapılandırma yapabiliriz.

Ozaman birden fazla makina kurulabilir. Ama şu an bu yapıda Ram dedicate yapsak iyi olur gibi.Makina suspend konumuna sadece  SQL de aşırı yüklenme olunca geçiyor.Örneğin yüksek boyutlu db işlemleri olunca.

Gönderildi : 07/01/2015 14:50

Sayfa 1 / 2
Paylaş: