Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vwmare HA failover resources Hatası

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,443 Görüntüleme
(@ahmetceylan)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

2 adet sunucu üzerinde Vmware cluster yapısı kurulu ; Bugun
insufficient vsphere ha failover resources hatası verdi bunun sebebi nedir,ve çözümü nasıl yapılıyor.
Şimdiden Teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/12/2014 20:17

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhabalar,
öncelikle doğru yapılmış bir HA Cluster konfigurasyonu var ise bu bir hata değil kritik uyarıdır.

Piyasada bilindiği sanılan ancak hiç bilinmeyen bir konudur HA aslında herkes bildiğini sanır 🙂 ancak sanılanın aksine çook derin bir bilgi ister...

Basit bir dille anlatacağım;

Bu kritik uyarıyı gördüğüne göre net bir şekilde anlıyoruz ki admission control enable durumda.

3 adet policy içerir bu control mekanizması;
mesela senin policy ayarın Percentage of cluster resource reserved as failover capacity olsun
2 adet hostun varsa memory için ve cpu için değerlerin %50 olmalıdır.

Buda cluster failover için reserve edilen kapasiteyi bilgisi  gösterir.
Sen vm oluşturmaya devam edersin taa ki reserve edilen kapasite sınırına gelene kadar... Bu sefer cluster seni uyarır derki
" Bak arkadaş bu güne kadar sen 1 host kaybetsen bile ben senin sanal sunucularını diğer host üzerinden başarılı bir şekilde açardım ancak sen 1 hostun kaldıracağından daha fazla vm kaynaklarına sahipsin" der
yani senin gördüğün kritik uyarının biraz esprili bir dille açıklamasıydı bu 🙂

gidermek için kaynak yada host arttırımı yapman gerekiyor.
Bunları yapamıyorsan mevcut kaynaklarını gözden geçririp vm kaynaklarını düşürmen gerekiyor

çok basit bir dille anlatmaya çalıştım.
Umarım faydalı olur.

Gönderildi : 25/12/2014 20:20

(@ahmetceylan)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Cevabınız için çok teşekkür ederim.
bende bir kaynağı arızalı sanmıştım,host artırmak yerine muhtemelen ramlari upgrade edeceğim.

Gönderildi : 26/12/2014 02:17

Paylaş: