Bildirimler
Hepsini Temizle

Vwmare HA failover resources Hatası  

RSS
ahmet ceylan
(@ahmetceylan)
Üye

merhaba;

2 adet sunucu üzerinde Vmware cluster yapısı kurulu ; Bugun
insufficient vsphere ha failover resources hatası verdi bunun sebebi nedir,ve çözümü nasıl yapılıyor.
Şimdiden Teşekkür ederim.

Alıntı
Gönderildi : 24/12/2014 19:17
Burak Vardar
(@burakvardar)
Üye

Merhabalar,
öncelikle doğru yapılmış bir HA Cluster konfigurasyonu var ise bu bir hata değil kritik uyarıdır.

Piyasada bilindiği sanılan ancak hiç bilinmeyen bir konudur HA aslında herkes bildiğini sanır 🙂 ancak sanılanın aksine çook derin bir bilgi ister...

Basit bir dille anlatacağım;

Bu kritik uyarıyı gördüğüne göre net bir şekilde anlıyoruz ki admission control enable durumda.

3 adet policy içerir bu control mekanizması;
mesela senin policy ayarın Percentage of cluster resource reserved as failover capacity olsun
2 adet hostun varsa memory için ve cpu için değerlerin %50 olmalıdır.

Buda cluster failover için reserve edilen kapasiteyi bilgisi  gösterir.
Sen vm oluşturmaya devam edersin taa ki reserve edilen kapasite sınırına gelene kadar... Bu sefer cluster seni uyarır derki
" Bak arkadaş bu güne kadar sen 1 host kaybetsen bile ben senin sanal sunucularını diğer host üzerinden başarılı bir şekilde açardım ancak sen 1 hostun kaldıracağından daha fazla vm kaynaklarına sahipsin" der
yani senin gördüğün kritik uyarının biraz esprili bir dille açıklamasıydı bu 🙂

gidermek için kaynak yada host arttırımı yapman gerekiyor.
Bunları yapamıyorsan mevcut kaynaklarını gözden geçririp vm kaynaklarını düşürmen gerekiyor

çok basit bir dille anlatmaya çalıştım.
Umarım faydalı olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/12/2014 19:20
ahmet ceylan
(@ahmetceylan)
Üye

Öncelikle Cevabınız için çok teşekkür ederim.
bende bir kaynağı arızalı sanmıştım,host artırmak yerine muhtemelen ramlari upgrade edeceğim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/12/2014 01:17
Paylaş: