Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

HYPER-V den VMWARE Geçiş nasıl olmalı

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,524 Görüntüleme
(@LUTFUCANDUZGOREN)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

HYPER-V ile sanallaştırma kullanıyorum. ve henüz sanallaştırmadığım fiziksel sunucularımda var.

VMWARE teknolojisi ile sanallaştırma ortamına geçmek istiyorum.

konu ile bir çok araştırma yaptım ve ve bazı yazılımlar denedim. fakat hiç birisinden işe yarar bir sonuç çıkaramadım.

Siz üstadlardan istediğim yardım konusu şunlardır.

1 -  HYPER-V ile çalışan sanal makinalarımı nasıl VMWARE ortamına taşıyabilirim.

2 -  Fiziksel olan sunucularımı nasıl VMWARE ortamına hazırlarım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/12/2014 19:18

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba,

Öncelikle elinde en az 1 adet esxi olmalı...

ardından kendi makinana yada eğer kurmayı düşünürsen vcenter makinasına vcenter converter ürününü kur...

ardından gerisini kendin çözeceksin...
Takılırsan yaz yardımcı olalım.

Gönderildi : 18/12/2014 19:25

(@LUTFUCANDUZGOREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. 

Dediğiniz yöntemi uyguladım zaten. ama sonuç alamadım. HYPER-V sunucusuna bağlanmak istediğini söylüyor ama bağlantı başarısız diyor.

Fakat Çalışan Makine diyerek HYPER-V üzerinde çalışan sanal sunuculardan birinin veya Fiziksel Sunuculardan birisinin bilgisini girdiğimde bağlandım diyor ve ESX üzerine sanallaştırma işleminin başladığını söylüyor Ama sadece bu kadar. yani bir sonuç alamadım. 

V2V convert yazılımlarından başarılı olan bildiğiniz varmı ? "StarWind V2V Image Converter" yazılımını kullandım HYPER-V disk dosyasını VMWARE disk dosyasına sorunsuz çevirdi ve dosyay ESX üzerine gönderdim. ama disk tipi uyumsuz diyor.

Birde HYPER-V için kullanılan ufak bir programcık var "Disk2hvd" diye bu uygulama Fiziksel sunucuları veya Farklı ortamlarda Sanallaştırılmış olarak çalışan Sunucuları HYER-V için Disk dosyasını hazırlarken sorunsuz ve başarılı. VMWARE için böyle bir uygulama varmı ? 

teşekkür ederim. 

Gönderildi : 18/12/2014 19:50

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

o halde bağlantını başarılı hale getirmek için biraz araştırma yapmalısın 🙂
bu iş bu şekilde yapılır.Credential kontrol et, izinleri kontrol et...
Fiziksel makinalarına converter-agent kuruldu mu? gibi dallandırmak mümkün...

Kolay bir iş kısa sürede troubleshoot edeceğini düşünüyrum.

Gönderildi : 18/12/2014 20:49

(@LUTFUCANDUZGOREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Burak bey cevabınız için çok teşekkür ederim. vmware ile sanallaştırma daha önce yapmadım. ve hyper-v gibi düşündüüm için sorun yaşıyorum galiba. verdiğiniz ikinci cevap da   converter agent    dan bahsetmişsiniz ve  bununla ilgili araştırma yaptığımda ki, ingilizcem berbat 🙂  

Anladığım kadarı ile yapmam gereken işlemler aşağıdaki şekilde olacak. doğrumudur?

1 -  ESX Server kurulu ve hazır olacak.

2 -  vcenter converter  için bir bilgisayara kurulum yapılacak.

3 -  vcenter converter kurulu olan bilgisayarda kurulum yapılan dizin içerisinde bulunan  VMware-Converter-Agent.exe  ESX ile sanallaştırmak istediğim Fiziksel veya farklı sanallaştırma ortamında çalışan Windows server üzerine kurulacak. ve servisin çalışıyor olduğundan emin olunacak.

4 -  vcenter converter  yüklü bilgisayardan sanallaştırma yapılacak Server a bağlantı kurulup donanım bilgileri kontrol edildikten sonra ESX Server a bağlantı kurması gerçekleştirilerek ESX ile sanallaştırma için işlem başlatılacak ve bitiğinde Fiziksel sunucu kapatılıp Sanal sunucuya start verilecek.

eğer işlem sırası bu ise   benim atladığım. ve sizin cevabınızdan öğrendiğin  3 cü madde oluyor.

Bunların dışında yapmam gereken bir şey var mı ?

Birde VMware-Converter-Agent.exe kurulumu için aşağıda yazdığım linkteki işlemlerimi uygulamam gerekiyor.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1008207  

ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim. 

Saygılarımla. 

Gönderildi : 19/12/2014 00:27

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Lutfu bey merhaba,

Burak hocam zannımca sunu anlatmak istedi, yapılacak işlem çok basit derken;

Hyper-V ortamınız çalışır durumda, fiziksel sunucularda, bunların yanına ESXi host sunucuyu kurup eger yedekli bir yapı kuracaksanız birden fazla sunucyu hazırlayıp bu sunucuları vmware yönetim sunucusu olarak kuracağınız bir vcenter sunucusu üzerinde yedekli olarak çalışacak şekilde bir araya getirebilirsiniz. Kafa karıştırmamak için yedekli yapıyı hiç düşünmeyin şuanda. 1 adet ESXi host ve bu host sunucuya vmware ortamına taşıdığınız sunucuların disk ihtiyacını karşılayabilecek disk alanını bağladıktan sonra ortamda çalışan herhangi bir windows sunucu üzerine vmware converter yazılımını kurunuz. 

Bu konverter programını çalıştırdığınızda size vmware ortamına convert etmek istedğiniz sunucuya erişim bilgilerini soracaktır. (Direk konvert edecegimiz sunucunun kendisi ile muhatap olacagız, Hyper-V ile degil) Sunucu erişim bigilerini girdikten sonra bu sunucuyu hangi ESXi sunucu üzerine konvert edecekseniz o sunucu erişim bilgilerini girmenizi isteyecektir burayada esxi host sunucu erişim bilgilerinizi gireceksiniz ve convert işlemini başlatacaksınız. Convert edilecek sunucu üzerinde gerekli olan ajan bu aşamada otomatik olarak kurulacak ve sunucu vmware ortamına convert edilecektir. İşlem bitince VMware ortamında convert ettiğiniz sunucyu görmeye başlayacaksınır. Eskisini kapatıp VMware ortamındakini açıp network ayarlarını yeniden yaptıktan sonra sunucunuzu vmware ortamında kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2014 01:26

(@LUTFUCANDUZGOREN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Recep bey merhaba,

Cevabınız için teşekkür ederim. 

Sanallaştırma için HYPER-V den tamamen vaz geçmek istiyorum. Sadece VMWARE kullanmak istiyorum. Bu nedenle Mevcut HYPER-V Sanal Disklerimi VMWARE Sanal disklerine dönüştürmem gerekiyor. 

Yedekli Sanallaştırma ortamında çalışacağım. Ama Sadece VMWARE olarak. bunun için 2 Adet sunucu ve 2 Adet storage ve bunları birbirlerine SUN Switch ile bağlantısını gerçekleştireceğim. Ayrıca 3 cü bir Storage üzerine Her gün sanal disklerim ayrıca yedeklenecek.

Ve tamamen HYPER-V bitecek. bu anlamda vcenter converter  yazılımını kurduğum bilgisayar üzerinden convert seçeneğini kullandığımda VMWARE ortamına çekmek istediğim Server bilgilerini giriyorum ve bağlantı sağlandı diyor. buraya kadar herşey tamam. sonrasında VMWARE Server üzerine bağlantı sağlıyor Buraya kadarda tamam. Convert işlemine başlamasını söylediğimde işlem başlıyor. buraya kadarda sorun yok.

Sorun işlem %1 den yukarı çıkmıyor. Güvenlik duvarı. Antivürüs vs. herşeyi kontrol ettim. engel olacak herhangi bir şey yok. Zaten Engellendi diye bir uyarıda vermiyor. sadece %1 den ileri gitmiyor ve sadece bekliyor. benim anlamadığım alan bu.

Bu nedenle HYPER-V disklerini  VMWARE disklerine hatasız çeviren bir yöntem varmı benim ilk sorduğun bu, çünkü bulduğu  V2V yazılımlarından çok iyi sonuç alamadım.

Sonrasında Burak beyin 2 ci cevabında belirttiği  VMware-Converter-Agent.exe  dikkatimi çekti ve araştırma yapınca vmware sitesinde bulduğum bir makalede " bir önceki yazdığım cevapda belirttiğim lik de "  VMware-Converter-Agent.exe sanki manuel kurulması gerekiyor gibi algıladım.

Dediğiniz gibi otomatik olarak kurması gerekiyorsa kurmuyor ve hata vermiyor. sadece bekliyor.

Kurulu Microsoft işletim sistemlerini HYPER-V için sanallaştırmak çok basit ve aynı durum Farklı sanallaştırma ortamlarına Kurulu Microsoft İşletim sistemlerini almak eziyetli. ve bukadar uzun sürecekse ( yaklaşık 2 saat bekledim ve %1 ) Sunucuları teker teker kurup ayarlarım daha iyi.  Buda gösteriyor ki Microsoft un çöplüğünde Microsoft un Horozu ötüyor.

Ama ben daha önce VMWARE ile sanallaştırma yapmadım ve bu nedenle atladığım bir yer olabilir veya VMware-Converter-Agent.exe Manuel kurulmalı veya ne yapacağımı bilmiyorum : )

İlginiziçin çok teşekkürler.

Gönderildi : 19/12/2014 02:12

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba,

Firewall tarafında bir kısıtlama yoksa sorun yaşmamanız lazım ama ezberede konuşmamak lazım. Aşağıdaki linkte Barış hocam virtualbox'ın bir toolundan bahsetmişti, okudum ama denemedim büyük ihtimalle işinize yarayacaktır .vhd to .vmdk convert yapmam şart diyorsanız.

http://www.aydogmusoglu.com/wim-biiminden-vmdk-biimine-evrim.html

Saygılarımla.

Gönderildi : 19/12/2014 02:31

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Kısaca  aşağıdaki videoyu izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=wN47t9Vc37w   aldığınız  hatayı  ekran görüntüsü ile eklerseniz arkadaşlarımız daha  hızlı yardımcı olabilirler. 

Gönderildi : 19/12/2014 18:39

(@SamiOzdemir)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Merhaba ,

Kısaca  aşağıdaki videoyu izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=wN47t9Vc37w   aldığınız  hatayı  ekran görüntüsü ile eklerseniz arkadaşlarımız daha  hızlı yardımcı olabilirler. 

maalesef 2012 r2 desteklemiyor ondan dolayı manual taşıma yapılcak 🙁

Gönderildi : 05/07/2015 03:30

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

vmware converter ile hyper-v ye baglanmak yerine uzerinde çalışan sanal makinayı fiziksel makina gibi dusunup

direk olarak (sanal makinanın ) kendisine baglanırsanız daha az sorun yaşarsınız.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 05/07/2015 13:18

(@SamiOzdemir)
Estimable Member

vmware converter ile hyper-v ye baglanmak yerine uzerinde çalışan sanal makinayı fiziksel makina gibi dusunup

direk olarak (sanal makinanın ) kendisine baglanırsanız daha az sorun yaşarsınız.

iyi çalışmalar

ya linux ne olucak ? 

Gönderildi : 05/07/2015 14:30

(@recepyuksel)
Üye

iyi çalışmalar

ya linux ne olucak ? 

Linux makinalara da aynı şekilde bağlanabilirsiniz arada bir fark yok ki!

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/07/2015 17:23

(@SamiOzdemir)
Estimable Member

iyi çalışmalar

ya linux ne olucak ? 

Linux makinalara da aynı şekilde bağlanabilirsiniz arada bir fark yok ki!

Saygılarımla.

windowsları taşıdım söylemiş oldurunuz gibi:)

linux bağladım comvert v6 ile ama taşıma sırasında benden şifre istiyor

Gönderildi : 05/07/2015 19:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

vmware converter içerisinden linux için root dısında bir kullanıcı ile deniyorsunuz sanırım

Gönderildi : 06/07/2015 01:35

(@SamiOzdemir)
Estimable Member

vmware converter içerisinden linux için root dısında bir kullanıcı ile deniyorsunuz sanırım

Hayır hocam root i dışında başka birşey yazmadım

sorunumu StarWind V2V Image Converter ile çözdüm

Nasıl çözdürümü İse Şöyle

1: Vmware Esxi aynı özellikler ve aynı donanımda vmm kurunuz

2 Eğer  taşıncak sanal  sunucu  uefi ise bunu config düzeltin esxiden

StarWind V2V Image Converter kurun

Şimdi ben bu işlemci vhdx den vmdk çevirek yaptım ama yapmadan önce bizr soruyor ne çevirsekiniz diye mutlaka esxi seçin biraz uzun sürüyor ama sağlam oluyor 🙂 neyse işlemden sonra size 2 adet dosya vercek vmware esxi filezilla ile 22 portan bağlanım sanal sunucu bulunduru disk giriş yapın oluşan dosyalar ise şöyle vmmsanalsunucu.vmk ve   vmmsanalsunucu.flat.vmk asıl disk flat :)düz vmk ise config de bulunuyor şimdi vmmsanalsunucu.vmk config netpod ++ açalım işindeki ddb.virtualHWVersion = "8" böyle yapın mutlaka ve encoding="UTF-8" isNativeSnapshot="no" mutlaka ekleyin 

eklediginizde

# Disk DescriptorFile

version=1

encoding="UTF-8"

CID=0cab5259

parentCID=ffffffff

isNativeSnapshot="no"

createType="vmfs"

böyle olmalı sonra kayıt edin filezilla  disk atıcaz size üzerine yazayımmı der evet dersiniz ve üzerine yazılı işlemden sonra sanal sunucu açılır 🙂 ve gümm siyah ekran kalır 🙂 korkmayın sorun yok 🙂 server resetleyin recovery mode  açın en son kurulan kernel silin  ve resetleyip terkrar recovery mode açın ve yeni kernel kurun) server resetleyin açılmış olcak neden böyle derseniz çünkü linuxda donanıma bağlı kernel derleme yapar sen donanım ok fazla değişilik yapınca açamıyor doğal olarak ) sonra resetlleyin ve sunucu açılmışdır artık:)

unutmadan belirtiyim bu centos 7 64 bit uefi yapılmışdır:) diğerlerinde denemedim:)

Gönderildi : 07/07/2015 07:01

Paylaş: