Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vsom

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
545 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Vsom ( VMware vSphere with Operations Management ) bu ürünün özelliği nedir. sadece içinde operation management mi geliyor. Standart her şey kurulup faklı bir  lisans içinde ayrı bir ürün gelip mi kuruluyor ? 

Gönderildi : 09/12/2014 23:49

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

VMware ile sanallaştırılmış ortamlarınızı izleme, sorunları oluşmadan önce size uyarıp sorun oluşmadan once gerekli önlemleri almanıza yardımcı olacak bilgileri size sunan, herhangi bir sorun anında nokta atışı soruna sebep olan durumu gösteren ve düzeltilmesi için gerekli olan işlem için öneride bulunan, sanallaştırma ortamınızın kapasitesini nasıl kullandığınızı size çok net gösteren, ileride nasıl genişleteceğinize veya yükselteceğinize yardımcı olacak kapasite planlaması için detaylı bilgiler alabileceğiniz vcenter ve esxi lisanslarından farklı olarak lisanslanarak satılan bir üründür.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2014 00:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yani hocam bunu alınca esxi ve vsphere birleşenleri de alınıyor değil mi ? 

birde içinde vCenter Operations Manager! VMware® vCenter™ Operations Management Suite mi var bunlar faklımı ayrı ayrımı kuruluyor.  

bu ürünlerin kurulumuyla ilgili dokuman var mı?  

Gönderildi : 10/12/2014 01:00

(@recepyuksel)
Üye

Dursun bey merhaba,

VMware Operation ürününü müşterilerine daha uygun fiyatlarla satabilmek için VSOM isimli bir satış paketi duyurdu yakın zamanda. Eğer VSOM'dan kastını o ise bu paketin içinde 2 ayrı ürün var.  

ESXi
vCenter
Operation Manager

Bu ürünleri kurup yapılandırmaktan bahsediyorsanız esxi, vcenter ve operation manager ürünleri kurulumu ve konfigurasyonu için çözümpark üzerinde birden çok makale vardır.

Sizin ortamanızda VMware sanallaştırma ortamı var çalışıyor olabilir, o durumda ihtiyacınız sadece VMware Operation Manager yazılımın lisansını alarak kurulumunu yapmanız daha uygun olacaktır.

Opration Manager'i ortamınıza kurup 60 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Eğer beğenirseniz lisansını sonra alırsınız. 

Saygılarımla. 

Gönderildi : 10/12/2014 01:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam sanallaştırma yapacağız ve vsom içinde gelen operation manager' in tam adını ve versiyonunu vb .. yazabilirmisin lütfen ona göre makale arayacağım. lab da denemek istiyorum ama vsom paketi içinde geleni öğrenmek istiyorum.

yani vsom aldığımda esxi geliyor vcenter geliyor ve ayrıca operation geliyor anladım.

Gönderildi : 10/12/2014 01:57

(@recepyuksel)
Üye

Dursun bey,

Doğrudur bu üç ürüne sahip oluyorsunuz. operation manager'dan once ortamınıza esxi kurulumunu vcenter kurulumunu araştırın. Vcenter ile yedekli yapıyı kurun çalıştırın bu yapıyı iyice öğrendikten sonre en son operation manager'i düşünürsünüz. İlk başta bunu düşünmenize gerek yok en son iş o kalabilir. onun sanallaştırma ortamınızın çalışıp çalışmamasına bir katkısı yok yani izleme için.

Dediğim gibi Çözümpark içinde VMware yedekli yapı kurulumları, esxi ve vcenter kurulum makaleleri mevcut araştırırsanız kolayca bulursunuz.

Saygılarımla.  

Gönderildi : 10/12/2014 02:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam operation manager sürümünün ismi nedir. ben lap da esxi ve vcenter kurdum. onuda kurup görmek istiyom gercek ortama geçmeden sadece isim ve sürüm 🙂

Gönderildi : 10/12/2014 02:22

(@recepyuksel)
Üye

Dursun bey,

En son yayınlanan sürümünü indirip kurabilirsiniz bunu niye ısrarla benden istediniz anlamadım? Keşke en başta bunu yazsaydım bu kadar uzatmasaydım. 🙁

Bugün 6.0 versiyonu yayınlanmış hayırlu uğurlu olsun hepimize.

https://www.vmware.com/go/download-vcops&ei=C2mHVMCON6HnyQOqvIHIDQ&usg=AFQjCNEFUCjsWKnEmZxwA2girqBapPIdqg&sig2=lNdvbWwvU2U3s6p_YnV5Eg&bvm=bv.81449611,d.bG Q"> https://my.vmware.com/web/vmware/info/slug/infrastructure_operations_management/vmware_vrealize_operations/6_0?rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CBsQFjAA&url=https://www.vmware.com/go/download-vcops&ei=C2mHVMCON6HnyQOqvIHIDQ&usg=AFQjCNEFUCjsWKnEmZxwA2girqBapPIdqg&sig2=lNdvbWwvU2U3s6p_YnV5Eg&bvm=bv.81449611,d.bGQ

Saygılarımla.

Gönderildi : 10/12/2014 02:29

Paylaş: