Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

PXE boot ile sanal masaüstüne bağlanma

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
751 Görüntüleme
(@onurkizil)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bir kurumun Bilgi İşlem Müdürlüğü'nde çalışmaktayım. Farklı bir lokasyonda sosyal hizmet binamız bulunmakta ve Ana bina ile VPN bağlantısı var. Sosyal hizmetlerde öğrencilere internet hizmeti vermekteyiz. Öğrenciler araştırma yapmak yerine genellikle oyun oynuyorlar ve firewall olmadığı için bunun önüne geçemiyoruz. Sormak istediğim öğrenci bilgisayarlarını açılışta ana binadaki sanal masaüstüne nasıl bağlayabiliriz? Bu şekilde ana binadaki firewall'ı kullandırmak mümkün mü?

Ana binamızda yeterli donanımda Windows sunucu ve bu sunucular üzerinde hyper-v mevcut. Amacımız extra bir maliyet çıkartmadan hedefimize ulaşmak. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 04/12/2014 13:20

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

Merhabalar, bir kurumun Bilgi İşlem Müdürlüğü'nde çalışmaktayım. Farklı bir lokasyonda sosyal hizmet binamız bulunmakta ve Ana bina ile VPN bağlantısı var. Sosyal hizmetlerde öğrencilere internet hizmeti vermekteyiz. Öğrenciler araştırma yapmak yerine genellikle oyun oynuyorlar ve firewall olmadığı için bunun önüne geçemiyoruz. Sormak istediğim öğrenci bilgisayarlarını açılışta ana binadaki sanal masaüstüne nasıl bağlayabiliriz? Bu şekilde ana binadaki firewall'ı kullandırmak mümkün mü?

Ana binamızda yeterli donanımda Windows sunucu ve bu sunucular üzerinde hyper-v mevcut. Amacımız extra bir maliyet çıkartmadan hedefimize ulaşmak. Şimdiden teşekkürler.

merkez lokasyonda kı bir server dıger clıent ları baglamak mumkun bunu rds uzerınden yapabılırsınız

eger sanal bır fırewall kullanmak ıstıyorsanız sıze pfense yı önerebılırım ıso su ucretsızdır ınternet ortamından ındırerek sanal makınanıza

kurabılırsınız ama fırewall sadece sızın makınanızın güvenlıgını saglar diger clıentlara bir etkısı olmaz

Gönderildi : 04/12/2014 17:51

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler, fakat donanımsal olarak bir firewall zaten ana binamızda mevcut ve bu cihaz üzerinden ayrıntılı olarak kısıtlama yapmaktayız. Amacımız sosyal hizmet binamızdaki bilgisayarların da bu cihazı kullanabilmesini sağlamak. 

Gönderildi : 04/12/2014 18:12

(@cemkilic)
Reputable Member

Cevabınız için teşekkürler, fakat donanımsal olarak bir firewall zaten ana binamızda mevcut ve bu cihaz üzerinden ayrıntılı olarak kısıtlama yapmaktayız. Amacımız sosyal hizmet binamızdaki bilgisayarların da bu cihazı kullanabilmesini sağlamak. 

anladıgım kadarıyla sosyal hızmet bınanızdakı clıentların merkeze cekılmesıdne bahsedıyorsunuz yanı merkezdekı fırewall

bu bınadakı clıentlarıda dahıl olsun ıstıyorsunuz 

Gönderildi : 04/12/2014 18:29

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

merhaba;

sadece internet kısıtlaması ise amaç, Proxy server kurulumu ile masrafsız bir çözüm sağlayabilirsiniz. 

Gönderildi : 04/12/2014 18:39

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet o şekilde doğru anlamışsınız, client'leri ana binada çalıştırıp sosyal hizmetlerden bağlanırsam firewall'ı kullanabilirler diye düşünüyorum. Windows Uzak Masaüstü ile yapmak istemiyorum uzak masaüstünü kapatıp farklı şekillerde internete bağlanmayı deneyebilirler. Bilgisayar açılırken networkten boot alıp uzak makineyi açabileceği bir sistem düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.

Gönderildi : 04/12/2014 19:28

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba;

sadece internet kısıtlaması ise amaç, Proxy server kurulumu ile masrafsız bir çözüm sağlayabilirsiniz. 

Cevabınız için teşekkürler, Proxy server'ı deneyeceğim.  

Gönderildi : 04/12/2014 19:40

(@cemkilic)
Reputable Member

Evet o şekilde doğru anlamışsınız, client'leri ana binada çalıştırıp sosyal hizmetlerden bağlanırsam firewall'ı kullanabilirler diye düşünüyorum. Windows Uzak Masaüstü ile yapmak istemiyorum uzak masaüstünü kapatıp farklı şekillerde internete bağlanmayı deneyebilirler. Bilgisayar açılırken networkten boot alıp uzak makineyi açabileceği bir sistem düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.

DHCP servısı kurup daha sonra RDS(remote desktop servıse) ıle bu bılgısayarlara baglanmayı denebilirsiniz

Gönderildi : 04/12/2014 20:44

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

bilgisayarlar açılırken network boot işlemini de basitce iptal edebilir kullanıcılarınız

siz bir firewall cihaz alıp internet çıkışının önüne koymayı düşünün derim.

veya sosyal tesisinizde bilgisayar yerine thin client kullanın

bunları açılışta otomatik olarak uzak masaustu baglantısı yapmaya zorlayabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2014 02:12

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bilgisayarlar açılırken network boot işlemini de basitce iptal edebilir kullanıcılarınız

siz bir firewall cihaz alıp internet çıkışının önüne koymayı düşünün derim.

veya sosyal tesisinizde bilgisayar yerine thin client kullanın

bunları açılışta otomatik olarak uzak masaustu baglantısı yapmaya zorlayabilirsiniz.

Amacımız firewall yada thin client almadan elimizdekilerle bağlantı kurmaktı ama pek mümkün değil galiba. Peki masaüstü bilgisayarı thin client şeklinde kullanabilir miyiz?

Gönderildi : 05/12/2014 14:44

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2014/11/23/coklu-lokal-group-policy-kullanarak-windows-7-isletim-sistemini-kisitlamak.aspx

Teşekkürler Bülent Sönmez çok işime yaradı. 

Gönderildi : 05/12/2014 17:44

Paylaş: