Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 5.5 Disk hatası

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
626 Görüntüleme
(@RamazanCicek)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba 4u rackmount sunucuma raid 0 yaparak esxi 5.5 kurdum ve sisteme  sanal suncular oluşturduk diskin biri durduk yere hata verdi sistemi kapattı tekrar raid e girdim diski yeniden rebuild ettim  tekrar aktif olarak çalışıyor  hata veren disk ikinci el olarak almıştım  300 gb  10 k  6gb/s diğer 146  gb lık diskler  15 k 6gb/s

http://hizliresim.com/318qy4  ne olduysa çalışan disk hata vermiş şimdilik rebuild ettim tekrar online oldu disk sistem açıldı ilerde sorun yaşamamak için sorunu çözmek için disk değiştirmek istiyoruz bu işlem mümkün mü ? ve
sistemi komple taşıyabilirmiyiz bir başka yeni takacağımız ssd diske ? önerilerinizi ve yardımlarınız bekliyorum.

ve raid oluştururken 5 adet 146 gb lık ve 2 adet  300 gb lık diski tanımak istedigimde  1 adet 136 lık diski ekleyemedim nedense

Gönderildi : 03/12/2014 06:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Öncelikle aynı dize içindeki disklerin aynı performans da olması gerekir ve aynı kapasitede olması tercih edilir. Raid dizesi doğru kurgulanmamış 2 farklı dize planlayabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/12/2014 15:11

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, İbrahim hocamın da dediği gibi yapı şuan için yanlış kurulmuş. Yanlışta demeyelim de olması gereken kurulmamış. Elinizde ki diskler ile yapmanız gereken 5 adet 146' lık olan diskinizle raid5 yapabilirsiniz. Diğer iki 300' lük diskinizle de raid1 yapabilirsiniz. SSD' ye data kısmı taşınabilir. Kesinti olmasın diye vmware os yüklediğin yerde kalır (Önerim yapılabiliyorsa 146' lık iki disk ile raid1 yapıp OS diski olarak ayırmak. Bu arada kendimden örnek verecek olursam ben OS için sunucu üzerine disk takmadım. OS, SD kart içinde yüklü. Böyle bir imkanınız varsa kullanın derim). SSD olarak takacağınız disklerden ayrı bir raid grup oluşturup vmware üzerine tanımlarsınız ve datastore migration yaparak dataları taşırsınız.

Gönderildi : 03/12/2014 15:29

(@RamazanCicek)
Active Member
Konu başlatıcı

diskleri 10 k ile 15 k yı bilerek taktık yinede müşterimiz iyi performans aldıgını söyledi.

300 gb lık 10 k lık diski çıkartıp yerine 600 gb lık 15 k disk takmaya karar verdik raid 0 yapmamız lazım içine 80 ile 120 arası vds kurulacak . bu değiştirme işlemi yapılabilirmi ?

datastore migration yaparak sorunu çözebilirmiyim .

işlem sırasına göre şu adımları uygulamam mı gerekir ? 7 ade disk  takılı  benim makine 8 disk alabiliyor  1 adet 600 gb  15 k diski takıp raid kısmından tekrar yeni bir konfigrasyon edip  disk grup 0a

tekrar raid 0 yaparsam o diskide eklersem  sistem çalışır mı ?  300 gb lıkdaki verileri 600 gb  lık diske aktarmak mümkün mü sistem ilk kuruldugu gibi çalışabilir mi yorumlarınız ve yardınlarınız için teşekkür ederim İbrahim bey ve Selim bey teşekkür ederim

Gönderildi : 03/12/2014 23:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Üzerinden zaman geçti gerçi ama referans olur belki yazalım.
Farklı devir, düzey diskleri aynı dizede kullanmak doğru bir işlem değil. Doğru ve uzun süreli stabil, güvenli çalışabilecek dizede aynı model diskleri kullanmak gerekir. Farklı devir ve kapasite disk veri yazma/okuma performansını değiştirdiği için aynı raid dizesi içerisinde kullanamamanın birçok teknik nedeni var araştırılabilir.
Doğru olan aynı aynı kapasitede diskleri takmanız olur özellikle raid0, 1, 10 da bu önem kısadan çok daha fazla diyebiliriz. Diskler dolmaya başladıkça handikaplar açığa çıkar.
Raid 0 kullanımı mecbur ise ve aynı model disklerden aldığınızda kapasite yetmiyorsa yada disklerin tamamını değiştirmek gerekir yada asıl mantıklı olan spare ile raid tercihi değiştirilmeli. 2 array ve birden fazla datastore ile de sanallaştırma yapılabilir. Unutmamak lazım ki hangi tip ve seviye controller olursa olsun Raid 0 da data boyutu -1 diskin tolere edemeyeceği seviyeye çıkar ve 1 disk kaybetseniz raid'in tamamı uçar. İş data recovery mecburiyetine gider. Tavsiye edilen kurumsal sistemlerde Raid0 da mutlaka 1 adet aynı model diskin spare olarak yedekte tanımlanmasıdır data boyutu büyük bir sistemi ayağa kaldırmak 1 diski yatırmaktan çok daha zor ve meşakkatli bir olay malesef. Bu yüzdendir ki risk büyük olduğundan ekseriyetle Raid 5, 50, 60 gibi seçeneklere gidilir.
Raid controller'ın kendisi önemli olmak üzere data boyutu küçük ise 1 diski sökerseniz kendisi -1 disk boyutuyla array'i tekrar yapılandırabilir. Ama bunu kesin olarak düşünmeyin uçabilir. Controllerın yönetiminden diski manuel çıkarmanız gerekir ve doğru olandır rebuild işlemi yapar. Disk eklemede tersi şekilde diski montaj edip dizeye ekleyebilirsiniz rebuild işlemeye başlar. Bu işlemler uzun sürebilir. Controller bu extend gibi işlem seçeneği vermezse sizin yazdığınız üzere baştan yapılandırılması gerekir.
Raid dizesindeki diskin içeriğini clone'lama hariç transfer edemezsiniz. Çalışan sistemlerde bu işler her zaman risklidir. Umarım basitçe anlaşılır olmuştur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2014 00:57

(@RamazanCicek)
Active Member
Konu başlatıcı

Üzerinden zaman geçti gerçi ama referans olur belki yazalım.
Farklı devir, düzey diskleri aynı dizede kullanmak doğru bir işlem değil. Doğru ve uzun süreli stabil, güvenli çalışabilecek dizede aynı model diskleri kullanmak gerekir. Farklı devir ve kapasite disk veri yazma/okuma performansını değiştirdiği için aynı raid dizesi içerisinde kullanamamanın birçok teknik nedeni var araştırılabilir.
Doğru olan aynı aynı kapasitede diskleri takmanız olur özellikle raid0, 1, 10 da bu önem kısadan çok daha fazla diyebiliriz. Diskler dolmaya başladıkça handikaplar açığa çıkar.
Raid 0 kullanımı mecbur ise ve aynı model disklerden aldığınızda kapasite yetmiyorsa yada disklerin tamamını değiştirmek gerekir yada asıl mantıklı olan spare ile raid tercihi değiştirilmeli. 2 array ve birden fazla datastore ile de sanallaştırma yapılabilir. Unutmamak lazım ki hangi tip ve seviye controller olursa olsun Raid 0 da data boyutu -1 diskin tolere edemeyeceği seviyeye çıkar ve 1 disk kaybetseniz raid'in tamamı uçar. İş data recovery mecburiyetine gider. Tavsiye edilen kurumsal sistemlerde Raid0 da mutlaka 1 adet aynı model diskin spare olarak yedekte tanımlanmasıdır data boyutu büyük bir sistemi ayağa kaldırmak 1 diski yatırmaktan çok daha zor ve meşakkatli bir olay malesef. Bu yüzdendir ki risk büyük olduğundan ekseriyetle Raid 5, 50, 60 gibi seçeneklere gidilir.
Raid controller'ın kendisi önemli olmak üzere data boyutu küçük ise 1 diski sökerseniz kendisi -1 disk boyutuyla array'i tekrar yapılandırabilir. Ama bunu kesin olarak düşünmeyin uçabilir. Controllerın yönetiminden diski manuel çıkarmanız gerekir ve doğru olandır rebuild işlemi yapar. Disk eklemede tersi şekilde diski montaj edip dizeye ekleyebilirsiniz rebuild işlemeye başlar. Bu işlemler uzun sürebilir. Controller bu extend gibi işlem seçeneği vermezse sizin yazdığınız üzere baştan yapılandırılması gerekir.
Raid dizesindeki diskin içeriğini clone'lama hariç transfer edemezsiniz. Çalışan sistemlerde bu işler her zaman risklidir. Umarım basitçe anlaşılır olmuştur.

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim ALLAH razı olsun . yeni 300 gb lık 15 k disk satın almaya karar verdik  10 k lıkları değiştireceğiz  inşallah sistem disk değişikliğinde zarar görmez  80 90 adet vds kurulmuş  .

Gönderildi : 07/12/2014 17:17

Paylaş: