Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 fail over cluster yapısının Windows Server 20012 R2 yapısına taşınması

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
272 Görüntüleme
(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3051
Illustrious Member
 

Merhaba;

Bu geçişler TechNet üzerinde yazdığı gibi sancısız olmuyor. Öncelikli olarak bunu bilelim. 

Geçiş adımlarında bir çok çözüm ve seçenek vardır. En kolay ve risksiz olanı yeni cluster kurulup, VMM ile migration işlemini yapmak. Bu çözüm için fazladan storage ve host 'a ihtiyacınız bulunmakta.

En zor ve riskli olanı ise Storage ile Host bağlantısını kesip, Hostları Upgrade edip, storageyi bağlayıp, import VM özelliği ile upg tamamlamak. Bu upg. işleminden sonra da her bir VM' in Integration Services Upg. işlemi ayrı bir zaman. VM sayısına göre kesinti süresini hesaplamanız gerekiyor.

Yapı ve sahip olunan kaynaklara göre farklı alternatiflerde bulunmakta ama kullanılan tipik iki çözümü paylaştım.

 
Gönderildi : 19/11/2014 16:28

(@servertunca)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

cevap için teşekkürler Fatih Bey,

dediğiniz gibi süreç sancısız olmayacak:) keşke olsa. 

Cluster Migration işlemini aynı hostlar ve storage'i kullanarak yapamaz mıyız?  incelediğim dokümanlarda buna benzer çözümler anlatılmış.  bir adet host var olan cluster'dan düşürülür ve üzerine Windows Server 2012 R2 + Hyper-V ve Fail over cluster hizmetleri kurulur. sonra Windows Server 2012 R2 üzerinden işlem yaparak cluster copy yapılarak Windows Server 2008 R2 üzerinde ki roller kopyalanır. Windows Server 2008 R2 üzerinde VM ler stop edilir. quorum ve CSV ler offline yapılır. Windows Server 2012 R2 üzerinde quotum ve CSV ler online yapılır vm ler start edilir. sorun yok sa Windows Server 2008 R2 üzerinde ki cluster destroy edilir. sunucu formatlanır 2012 R2 kurulur ve yeni cluster'a dahil edilir. anlatılan senaryo bu şekilde. 

bu senaryo uygulanabilir ise  hangi noktalara dikkat etmek gerekir. Quorum aktarımı nasıl oluyor mesela? 

 diğer bir senaryo da dediğiniz gibi storage ve host bağlantıları kesip sunucuları formatlamak. ilgili rolleri kurmak ve storage bağlantısını yaparak tekrardan VM leri import etmek. 

 
Gönderildi : 19/11/2014 18:52

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3051
Illustrious Member
 

Cluster Kurulumu için en az 2 host a ihtiyaç vardır. Tek sunucuyu Cluster yapamazsınız. Cluster olmadığını için CSV yapınız olmaz. Tek Host üzerine benzer operasyonu local disk gibi yapar ve tamamlarsınız. Daha sonra boşa çıkan hostlar ile Cluster kurarsınız. Local diskte barınan VM' leri ise sonrasında storage migrtation özelliği ile aktarırsınız.

 
Gönderildi : 20/11/2014 15:14

(@servertunca)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

Teşekkürler Fatih Bey. sunucuları formatlayıp sıfırdan yeni bir cluster oluşturup sonrasında vmleri import etme şeklinde yol almaya karar verdik. allah yardımcımız olsun.

 
Gönderildi : 20/11/2014 16:31

Paylaş: