Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Cluster Disk Doluluğu Problemi

20 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,182 Görüntüleme
(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

2 hostlu hyper-v 3.0 cluster ortamında sanal makinelerin toplam boyutu 5.6TB olmasına rağmen storage tarafında 8TB dolu alan gözüküyor.Storage tarafını kontrol ettim, hyper-v tarafında snapshotlara da baktım ama 2.4TB alanı neyin doldurduğunu bulamadım.Benzer zorunu yaşayan ya da çözüm için fikri olan var mı?

Gönderildi : 24/09/2014 14:43

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Storage olarak ne kullaniyorsun , orgegin 3 par icinde raid 5,6 ne kullaniyorsan onlarin  CPG leri compaq edebilirsin, Yada thin degilde thick provision verirsen bu sorun ortadan kalkar,

Bide bisey sorcam, Clusterda niye snapshot kullaniyorsun hocam?

Gönderildi : 24/09/2014 21:25

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Storage Dell PS6100.Sanal makinelerin disklerinin hepsi dynamic yani bir diğer deyişle thin.Cluster da snapshot kullanmıyorum sadece makinelerin üzerinde snapshot kalma ihtimalini değerlendirdim.

Dün farkettiğimiz birşey oldu, sanal makinelerin disk boyutlarını tek tek topladığımızda 8TB'a yakın bir değer elde ettik.Sanki diskler dynamic değilmiş (thin değilmiş) gibi davranıyor olabilir mi??

Gönderildi : 25/09/2014 11:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Disk üzerinde büyük veriler yazılıp siliniyor olabilir mi?
Sanal makineleri compact ettiğinizde disk boyutlarında ufalma meydana geliyor mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/09/2014 11:54

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sanal makineleri compact ettiğinizde disk boyutlarında ufalma meydana geliyor mu?

Hayır çok büyük veriler işlenmiyor.Disklerde compact işlemi yapsak biraz yer kazandıracaktır illaki ama sorunun nedenini bulmam gerekiyor. 

Gönderildi : 25/09/2014 12:20

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Disklere sakin compaq yapma, zaten bi sey clusturda calisiyorsa down time tolere edemezsin, 6 tb zaten 2 gun surer, provision yaptigin volume compaq yap storagin management consolundan.gereksiz junk dosyalari siler, dynamic disk iyide bence cluster icin kullamilmamali,best practise degil

Gönderildi : 25/09/2014 14:38

(@AdemKARAMESE)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Hayır çok büyük veriler işlenmiyor.Disklerde compact işlemi yapsak biraz yer kazandıracaktır illaki ama sorunun nedenini bulmam gerekiyor. 

Sercan Bey merhaba;

Herhangi bir compact işlemini şu an yapmamanızı öneririm. EqualLogic Mühedislerimizle konu ile ilgili görüşme yapacağım ve size bilgi ileteceğim.

Teşekkürler 

Gönderildi : 25/09/2014 15:27

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sercan Bey merhaba;

Herhangi bir compact işlemini şu an yapmamanızı öneririm. EqualLogic Mühedislerimizle konu ile ilgili görüşme yapacağım ve size bilgi ileteceğim.

Teşekkürler 

Merhaba Adem Bey,

Sanal makinelerin disk boyutlarını tek tek topladığımızda 8TB'a yakın bir değer elde ettik.Yani sorun sanki tüm disklerin thick olarak algılanması gibi duruyor.

Sorunun Microsoft tarafında kaynaklandığını düşünüyorum ama yine de sizden de fikir almak isterim 

İlginiz için teşekkürler. 

Gönderildi : 25/09/2014 16:16

(@AdemKARAMESE)
Eminent Member

Sercan bey merhaba;

Şimdi Mühendislerimizden yanıt geldi. Konu ile ilgili inceleme yapılması için ekibimiz sizinle irtibata geçmek isterler. İletişim bilgililerinizi ve PS6100'ün servis tag numarasını bana email olarak atabilir misiniz?

[email protected]

Teşekkürler 

Gönderildi : 25/09/2014 18:34

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sercan bey merhaba;

Şimdi Mühendislerimizden yanıt geldi. Konu ile ilgili inceleme yapılması için ekibimiz sizinle irtibata geçmek isterler. İletişim bilgililerinizi ve PS6100'ün servis tag numarasını bana email olarak atabilir misiniz?

[email protected]

Teşekkürler 

Adem bey,

Konuyla ilgili Microsoft'a case açtık ve yarın akşam bir çalışma yapacağız.Eğer çözüm olmazsa sizinle irtibata geçeceğim.Sizi taraftaki arkadaşların konuyla ilgili yorumları nedir? 

Gönderildi : 25/09/2014 19:15

(@AdemKARAMESE)
Eminent Member

Merhaba Sercan Bey;

Microsoft'a case açmanız yerinde olmuş. Mühendislerimiz ilk etapta Hyper-V konfigürasyonunu kontrol etmenin faydalı olacağını iletmişlerdi. Bu bakımdan detaylı inceleme için sizinle irtibata geçip cihaz üzerinden donanım logları alıp, analiz yapacaklardı. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz vakit bana iletişim bilgilerinizi ve Servis Tag'ı mail atabilirsiniz. Hemen akabininde Mühendislerimizi konuya dahil ederim.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 25/09/2014 20:15

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba,
öncelikle sormam ve bize net olarak söylemen gereken bir cevap var.
Disklerin thin mi? Thick mi?
Eğer
diskler thick ise endişelenecek birşey yok, defaultta tüm thick disk
tipleri zero blocklardan oluşur ve storage bu zero blockları encapsule
edilmiş dosyalarda ( .vhd .vmdk gibi ) anlayamaz ( 3PAR Hariç  )

1
sanal makinanızın diskinin thick olduğunu düşünelim örnek olarak 300 GB
ise ve içinde sadece50 GB data var ise sizin lun içinde kaplayacağınız
alan 300 GB tır. Bu thick provisioning'in doğasında var...

Şimdi thin provisioning'e gelelim...
Thinde ise mantıksal bir size ile başlanır teorik olarak sıfırdır ( dikkat teorik olrarak diyorum )
Thin
volumede vhd size data kadar büyür, örnek olarak yine 300 GB verelim...
Bu 300 GB lık alanı thin olarak oluşturduğunuzda göreceksiniz ki
datastoreda bir alan kaplamamışsınız ancak içini 50 GB doldurduğunuzda
50 GB göreceksiniz. Şimdi burda Thin ile bilinmesi gereken bir durum
var, thin diskler büyür ama küçülemez tani 50 GB alan 60 GB çıktığını
düşünelim 10GB lık veri yazdınız daha sonra 10 GB veri sildiniz bu alan
küçülmez (vmware için konuşuyorum) hyper-v bunu compact operasyonu ile
yaptığını söyler...

Kısacası durum özetle; ya diskleriniz thindi büyüdü ve compact uygulamadınız yada diskler thick ve herşey yolunda...
Selamlar...

Gönderildi : 25/09/2014 22:30

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Eğer

1

Thinde ise mantıksal bir size ile başlanır teorik olarak sıfırdır ( dikkat teorik olrarak diyorum )
Thin
yaptığını söyler...

Kısacası durum özetle; ya diskleriniz thindi büyüdü ve compact uygulamadınız yada diskler thick ve herşey yolunda...
Selamlar...

Merhaba,

Yukarıda da thin disk kullanıldığını ama storage tarafındaki dolu alanı hesapladığımızda sanki tüm diskler thick miş gibi çıktığını belirttim.Sorun şu an için bu, akşam Microsoft'un önerdiği bazı hotfixler geçilecek.Son durumu yazıyor olacağım.

Gönderildi : 26/09/2014 12:07

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Eğer

1

Thin
yaptığını söyler...

Selamlar...

Merhaba,

Yukarıda da thin disk kullanıldığını ama storage tarafındaki dolu alanı hesapladığımızda sanki tüm diskler thick miş gibi çıktığını belirttim.Sorun şu an için bu, akşam Microsoft'un önerdiği bazı hotfixler geçilecek.Son durumu yazıyor olacağım.

Gönderildi : 26/09/2014 12:09

(@AdemKARAMESE)
Eminent Member

Sercan Bey Selam;

Fixler geçildikten sonrasında sorun devam ediyor mu?

Teşekkürler 

Gönderildi : 26/09/2014 22:02

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sercan Bey Selam;

Fixler geçildikten sonrasında sorun devam ediyor mu?

Teşekkürler 

Şu an geçiyoruz, sonucu bildireceğim 🙂 

Gönderildi : 26/09/2014 22:39

(@sercansadikoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sorun Microsoft'un verdiği hotfixler ile çözülmüştür.Server 2012'de bu sorunu yaşayan olursa mutlaka windows update'lerini güncel tutsunlar.

İlgilenen herkese teşekkürler.. 

Gönderildi : 26/09/2014 23:38

(@AdemKARAMESE)
Eminent Member

Sercan Bey merhaba;

Sorunun giderildiğine sevindim.

İyi akşamlar 

Gönderildi : 27/09/2014 04:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Geçmiş olsun anladığım kadarıyla büyük bir yapıda çalışıyorsunuz. Güncellemeleri çok geçmi geçiyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/09/2014 23:07

Sayfa 1 / 2
Paylaş: