Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmdk move

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,010 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

bir sanal makinada 4 tane vmdk disk var bunlardan birini başka datastorage ye taşımak için move yapmak gerekiyor sanırım ? bunu yaptıktan sonra yeni datastoragede bir işlem yada sanal makina uzerinde bir işlem yapacakmıyım. yani taşınan disk direk vm acılınca gorulecekmi. esxi 5.5 de bu işlemi yapacağız. vmx dosyasında bir işlem olacakmı ?

Gönderildi : 16/09/2014 23:47

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

svmotion araştırır mısın?

Gönderildi : 17/09/2014 01:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

burak hocam şoyle söyleyeyim.

bir sunucu var buna ait 4  disk var bunlarda tek bir datastorage içinde 4 tane vmdk olarak gorunuyor. bu vmdk lardan birini başka datastorage aldığımda  sunucu açılmıyor taşıdınığım vmdk ortamda yok diye uyarı veriyor. araştırdım sanırım vmx dosyasında oynama yapılacak ama neresi nereden referans alacağım bunu bulamadım. anladığım kadarıyla vmx içinde yeni datastorage nin yerini göstereceğim ama nereden nasıl bulamadım

Gönderildi : 18/09/2014 00:50

(@burakvardar)
Honorable Member

merhaba,
lisansın nedir?
eğer lisansın yeterliyse bu istediğini s vmotion ile makina canlı iken kolayca yapabilirsin...
Eğer lisansın yok ise bu istediğini sanal makinanı kapatarakta yapabilirsin...
sanıyorum vcenter kullanıyorsun ve sanal makinaların shared storage yapısında kullanılıyor. Bu sebeple svmotion araştır dedim...

eğer vcenter kullanıyorsan ve shared storage varsa vmx falan editlemene gerek yok... Lisans varsa online, lisans yoksa offline storage vmotion işini çözecek...

Küçük bir araştırma rica ediyorum sadece... 🙂

Selamlar...

Gönderildi : 18/09/2014 09:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam araştırdım bulamadım. yada sormak istediğimi tam soramadım

şimdi bir sunucu var bu sunucuda 4 disk ekli ve bu ekli diskler tek bir datastorage içinde yani sunucuya ait ne var ne yok datastoarge içindeki aynı klasor içinde duruyor . Ben oradan bir vmdk yı başka datastorage/luna taşımak istiyorum. Taşıdığımda makina acılışta taşınan disk bulunmadı tarzında hata mesajı verip acılmıyor. svmotion dediğimde datastorageyi taşıyor içindeki vmdk yı ayrı ayrı secemiyoruz !!?? . 

acababu aynı scsı controlle bağlı diyemi diskleri ayrı ayrı aktaramıyoruz. benim senaryomda move edersek vmx de ne değiştireceğiz ve nereden nasıl 

Gönderildi : 19/09/2014 11:52

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhaba Mahmut, araştırıp bulamadıysan sana seve seve yardımcı olacağım tabi ki...

Öncelikle svmotion kullanacaksın gerisini unut... ( Gerçekten unut  )

svmotion advance seçeneklerine bakarsan istediğin vmdk'yı istediğin datastore'a koyabileceğini hatta bu vmdkların provisionin yapılarılarını ( thick, thin )
değiştireceğini göreceksin...

çok kolay svmotion adımlarında advanced ayarlara bakman yeterli....

eğer sen bir vmdk yı move edersen vmx içinde path te vmdk bulamayacağı için elbette sorun çıkarır.... svmotion bu işleri otomatik kendi halleder...

Selamlar olsun...

Gönderildi : 20/09/2014 17:45

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam advanced tabına baktığımda hard disk 1 ve hard disk 2 var ben harddisk 1 in içinde 4 vmdk var bunlardan birini başka yere taşıyacağım storage vmotion ile göremiyorum. program yada başka bir toolmu kullanılıyor bu iş için acaba . surum enterprise plus 5.5 kullanıyorum. 

sanal makina sağ tuş migration datastorage migration diyorum advanced diyorum vmdk yok bulamadım valla 🙂

Gönderildi : 20/09/2014 19:55

(@burakvardar)
Honorable Member

snapshot olabilir. delta var mı dikkat et, backup programın var ise ctk oluşmuştur buna dikkat et, -flat şeklinde dosya vardır buna dikkat et...
Kısacası senin gerçekten sanal makinanda 2 tane sanal disk bağlıysa, manuel bi işlemle bunu yönetmemelisin...
gödüğün isimleri araştır, delta snapshottır mesela... ctk Change Block Tracking bilgisini saklar gibi...

Kısacası sanal diskin 2 tane ise ancak sen browse deyip 4 görüyorsan takılma... svmotion ile 1 tanesini taşıdığında ona depend olan diskte yanında gidecektir 🙂

Gönderildi : 21/09/2014 04:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tekrar inceleyeceğim hocam

Gönderildi : 22/09/2014 02:12

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Cok karisiksa vmware p2v kullan hic bi lisansa gerek yok

Gönderildi : 28/09/2014 20:01

(@burakvardar)
Honorable Member

p2v ne alaka anlamadım?
makina zaten sanal?

Gönderildi : 29/09/2014 12:56

(@FerhatIndi)
Honorable Member

p2v ne alaka anlamadım?
makina zaten sanal?

http://blog.pluralsight.com/vmware-p2v-migration

http://blog.pluralsight.com/vmware-v2v-migration

vCenter Converter performs both physical-to-virtual (P2V) and virtual-to-virtual
(V2V) migrations. In a P2V migration, the operating system running on a
physical system is copied to a virtual machine. In a V2V migration, an
existing virtual machine running on one virtualization platform is
copied to a virtual machine running on another virtualization platform

Gönderildi : 29/09/2014 14:08

(@burakvardar)
Honorable Member

yani anlamadığım şey şu, vatandaş sanal hard diskleri ayrı datastorelarda tutmaya çalışıyor, bunun için hangi mantıkla p2v öneriyorsunuz onu anlamadım...

p2v ve v2v çözümlerinin hangi seneryolarda uygulanır gayet iyi bilirim ama bu seneryoya da uygun olmadığını çok net söyleyebilirim.
yani v2v yapmak için 2 ayrı virtualization platform olması gerekir 🙂 hyper-v to vmware esx gibi örneklendirebilirim...

Burda yapılması gereken svmotion dır. Lisans var ise online yok ise offline yapılır olay biter.

Mahmut kardeşimiz olaya biraz uzak olduğu için fikirlerimizi verip biraz araştırmasını istiyoruz...

Selamlar.

Gönderildi : 29/09/2014 14:40

(@FerhatIndi)
Honorable Member

yani anlamadığım şey şu, vatandaş sanal hard diskleri ayrı datastorelarda tutmaya çalışıyor, bunun için hangi mantıkla p2v öneriyorsunuz onu anlamadım...

p2v ve v2v çözümlerinin hangi seneryolarda uygulanır gayet iyi bilirim ama bu seneryoya da uygun olmadığını çok net söyleyebilirim.
yani v2v yapmak için 2 ayrı virtualization platform olması gerekir 🙂 hyper-v to vmware esx gibi örneklendirebilirim...

Burda yapılması gereken svmotion dır. Lisans var ise online yok ise offline yapılır olay biter.

Mahmut kardeşimiz olaya biraz uzak olduğu için fikirlerimizi verip biraz araştırmasını istiyoruz...

Selamlar.

Selam Burak kardesim

Oncelikle arkadasimiza alternarif cozum yolu gosterdim,Elbetteki oncelikle svmotion yada vmotion ,Eger lisansi yoksa

vmware converterda kullanabilir. Bunun icinde 2 ayri platform olmasina gerek yok. ESX 2 ESX de yapilir

Source kismindan vmware infrastructure virtual machine secerek. server ip,user name. password yazarak,  Vm leri secer, daha sonra destination kismini yine ayn sekilde vmware infrastructure secilir. Yanliz bu yontemde vmlerin kapali olmasi lazim. Daha once bu yontemi esx free lisanli bir sirket icin ugulamistim.

Kolay gelsin

Gönderildi : 29/09/2014 15:17

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhaba, tabiki yapılır ancak sağ kulağı sağ elle tutma olayına baya uzak bi konudur.
svmotion için lisansa gerek yok, svmotion'da lisans online makina taşınması için var, offline hertürlü taşıma yapılır...
Her yiğidin yoğurt yiyişi elbet farklıdır ancak bu gibi bir seneryo için bu çözüm alternatiften daha çok ayak bağıdır 🙂
çünkü Mahmut kardeşimiz lisansının Enterprise Plus olduğunu yazmış, yani makinayı online taşıyabilir, hiç kesinti olmadan istediğini karşılayabilir...

Bu gibi bir case'de vatandaşın lisansı ent.plus iken konuyu  converter'a yönlendirmek kafa karıştırmaktan başka bişey değildir. 🙂 sanırım hak verirsiniz...
Sizin yaşadığınız case farklı bu case çooook farklı...
selamlar.

Gönderildi : 29/09/2014 17:02

Paylaş: