Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] fiziksel sanal

10 Yazılar
7 Üyeler
2 Likes
933 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

5 tane fiziksel sunucu var bunları sanal yapmak istiyoruz. ama nasıl bir cpu ram li sunucuyu almalıyız bunu soyeleyen analiz eden bir tool varmı. varsa eğer paylaşırmısınız bir şekilde bulup öğrenmek istiyorum. yada profesyonel akadaşalrın basına geliyordur bu işler fizikseli sanal yap deyince nasıl yol izliyorlar. 

Gönderildi : 10/09/2014 11:41

(@MuharremAYDIN)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Bu size kalmis birsey,

gecenlerde bir Proje icin bende arastirma yapmistim.  Yapinizda mevcut olan 5 Adet sunucunuz var, üzerlerinde ne tür uygulamalar calismakta, Kac kullanici baglanmakta bunlari kendinize cizelge olarak hazirlayip  yani sira sanal hangi Program ile ( VMware veya Hyper-V ) yapacaginiza karar verip ilgili firmalarin sitesindeki minimum Gereksinimlere bakip kendinize bir yol haritasi cizmeniz gerekiyor. 

Yapinizi kagit üzerine cizerek ve yazarak en güzel calismayi kendiniz yaparsiniz.

Örnek vSphere icin link :   http://pubs.vmware.com/vsphere-50/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.install.doc_50%2FGUID-67C4D2A0-10F7-4158-A249-D1B7D7B3BC99.html 

Kolay gelsin 

Gönderildi : 10/09/2014 13:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Sanallaştırma altyapısı olarak ne düşünüyorsunuz? (hyper-v, vmware)

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/09/2014 17:37

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

vmware

Gönderildi : 11/09/2014 20:06

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

HP'nin SiteScope isimli bi uygulaması var ajansız çalışır bu yazılım. Bu yazılım ile ortamınızı 1-2 hafta izledikten (önerilen 1 ay) sonra mevcut sunucu kaynaklarınızı hangi oranlarda kullanıyorsunuz nasıl bir yeni sunucuya ihtiyacınız var ortaya çıkacaktır. 

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/09/2014 02:55

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Microsoft'un MAP Toolkit aracı programıda bu sunucuların sanallaştırılması için gerekli olan bilgileri size sunabilecektir. Bu yazılımında kurup çok kolay bir şekilde analiz raporunu alabilirsiniz.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2014 11:29

(@eraysoysal-2)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Selamlar arkadaşlar. Kurumda hp sitescope ürününü kullanıyorum uzun zamandır. Gayet basarili, sunuculari ajansiz olarak izliyoruz ve cpu, ram, disk, lan, vb.  durumunu net bir şekilde gözlemleyip takip edebiliyoruz.

Bu ileti 4 yıl önce Anonim tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/09/2020 22:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Ne yazık ki Sitescope ürünü herkesin kullanabileceği bir ürün değil, artık zaten HP değil MicroFocus oldu ürün ve çok pahalı. Solarwinds belki daha uygun bir alternatif olabilir veya PRTG. Tabi ki bir sitescope değil ama dediğim gibi herkesin izleme işlerine ayıracak o denli bütçesi olmuyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/09/2020 13:08

(@muratyanar)
Gönderiler: 10
Active Member

agent olmadan olması  bana garip  geliyor açıkcası ? nereden ve nasıl içeriye erişiyor soru işareti emin ol düşündürücü... 

Zabbix var sanırım yakın zamanda önerilmişti bana da. 

Saygılar, 

Murat YANAR 

Gönderildi : 14/09/2020 14:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Pek çok sistem uzak erişim için servis sunar, örnek Microsoft tarafında WMI konusunu araştırabilirsiniz, aynı durum network cihazları için SNMP ve benzeri olabiliyor. Özetle her uç sistem bir şekilde remote yönetim, izleme, yedekleme için uygun servisler sunmaktadır.

Yani garip bir şey yok. Ama agent her zaman ek özellik sunar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/09/2020 12:56

Paylaş: