Forum

VMWARE GPT Formatı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMWARE GPT Formatı Acma

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
807 Görüntüleme
(@volkankaraca)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Vmware sanal makina üzerinde .gpt formatını nasıl açabiliriz. 

Tesekkurler 

Gönderildi : 04/09/2014 14:08

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

sanal makina üzerinde disk eklediğinizde eklediğiniz diski mbr değilde gpt formatlayacaksınız... Standard windows os prosedürü yani vmware özgü birşey değil.

umarım doğru anlamışımdır.

.gpt den kastınız eğer os içinde bir file uzantısı ise bunun vmware esxi  ile bir ilgisi yok...

Gönderildi : 04/09/2014 14:32

(@volkankaraca)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevap için tesekkurler. Asıl soru normal sartlarda VM uzerınden canlı olarak sısteme username ve password gırerek ulasabılıyorduk fakat format GPT olunca canlı olarak göremiyoruz. Ne yapabilirim bu konuda?

Tesekkurler 

Gönderildi : 04/09/2014 14:39

(@burakvardar)
Honorable Member

demek istediğinizi anlamadım kusura bakmayın.
gpt nin authentication ile bir alakası yoktur. Eğer partition formatından bahsediyor isek...
Siz bana probleminizi ve yapmış olduğunuz konfigurasyonuzu bir screen shotlı buraya yazarsanız, sorunu çözeceğim yada bilgi vereceğim.

Gönderildi : 04/09/2014 14:46

(@volkankaraca)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yani dd formatında mount edebiliyor iken gpt den olmuyor. Biraz yeniyim bu konuda umarım sorunu anlatabilimişimdir.

Tesekkurler 

Gönderildi : 04/09/2014 14:47

(@burakvardar)
Honorable Member

anlaşıldı mount falan konuşuyor isek ve işin içine dd girdi ise sanıyorum sistem linux yada türevi... Yanılıyorsam düzeltin lütfen...

gpt disk formatını linux sistemlerde fdisk ile kullanamazsınız

GNU Parted kullanmanız gerekiyor.

Bu bilgiyi verebilirim :) çünkü sanallaştırmadan epey uzaklaştık :)

Gönderildi : 04/09/2014 14:53

(@volkankaraca)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Burak bey sabrınız için tesekkurler dediğim gibi yeni olduğum için konudanda uzaklaşmış olabilirim. şoyle ki biz musterilerden verileri incelemek uzere bir tool yardımıyla dd formatı alıp onu vmde açıyor idik fakat işin içinde gpt girdiğinde bunu yapamıyoruz ve buna çözüm arıyoruz sorun vmde açmak olunca konuyu burda tartışmak ıstedim eğer bu konuda bilginiz varsa almak ısterım tesekkurler

Gönderildi : 04/09/2014 14:59

(@burakvardar)
Honorable Member

rica ederim. Öncelikle şunda anlaşalım işletim sistemi linux mü? Eğer öyle ise yukarda yazdığım gibi mevcut diskleriniz mbr formatlıdır ve standard mount operasyonu ile eklersiniz.
Ancak gpt formatını eklerken GNU parted kullanacaksınız...
Linux üzerine yetkin arkadaşlarım belki daha detaylı bilgi vereceklerdir.
standard bir gpt formatındaki diskin eklenmesini anlatan küçük bir yazı buldum belki fikir verebilir selamlar.
http://www.pjc.me.uk/efi-gpt/

Gönderildi : 04/09/2014 15:07

(@volkankaraca)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Linux yada wiindows önemli değil. Kullandığımız tool işletim sistemlerinin imagelarını aldıkdan sonra otomatik olarak vmden açıp boot ettikden sonra uzerınde çalışmamızı sağlıyor tool'un ismi "Live viewer" normal dosyala sistemlerinde boot işlemi yaparken içinde .gpt olanları boot edemiyor. Yani sorun programın .gpt uzantıları boot edememesi. Nasıl bir şey önerebilir siniz ?  Acaba vm tarafında bir değişiklik mi gerekiyor? 

Tesekkurler 

Gönderildi : 04/09/2014 20:08

(@burakvardar)
Honorable Member

Kullandığınız uygulama bilmediğim bir uygulama. Normal şartlarda boot partition gpt formatlı olan diskleri boot ettirmenin yolları mevcut ancak program kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Programın gpt desteğine bir bakın.

Gönderildi : 04/09/2014 23:33

Paylaş: