Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Sanallaştırma

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
490 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

AD Domain controller makinasının Sanalda çalışmasının bir dezavantajı varmıdır. ESX yada Hyper V olması fark etmez. daha doğrusu bu tarz yapılar Microsoft'un yada vmware'in önerdiği yapılarmıdır. Bunu sormamın esas nedeni KOBI'lerde sanallaştırma yapacağımız zaman Basic bir sanallaştırmada donanım olarak minimum 2HOST 1 Storage ve Yedekleme için Bir NAS ünitesi oluyor. eğer müşteriye Domain Controller makine ayrı bir fiziksel sunucuda olsun dendiği zaman kendimizle çelişmiş oluyoruz. Yani müşteriye sanallaştırmanın faydaları güvenilirliğinden bahsedip ikna ettikten sonra ek olarak da DC için ayrı fiziksel makine söylediğimizde sen bu sanallaştırmaya fazla güvenmiyorsun durumu oluyor. acaba yanlışmı düşünüyorum. 
görüşlerinizi merak ediyorum..

saygılar. 

Gönderildi : 24/07/2014 14:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

gönül rahatlığı ile sanal platformlarda kullanabilirsiniz. her ne kadar Microsoft bir tane DC fizikselde olsun dese de ben buna katılmıyorum. Sanal platform en iyisi bence.

sanallaştırma platformu olarak da Vmware tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Hyper-V çok gerilerden geliyor.

Gönderildi : 24/07/2014 14:33

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Mumin hocama katılıyorum.
vmware platformunda gönül rahatlığı ile sanallaştırabilirsiniz.
Ancak
hyper-v ortamında eğer failover cluster varsa ki olmalı 🙂 dc sadece
içerde olursa dc kapandığında yapıda ciddi mesai harcatan kesinti
olacak...
Çünkü dc kaybolduğu için csv volumelere authentication kaybedecek ve sanal makinalara erişiminiz kesilecektir.
Hyper-v 2012 ile bunun önüne geçti ancak hala adminlere vakit kaybettiren çözümler.

Kısaca
vmware ile akılda hiç soru işareti olmadan bu işi yapabilirsiniz. Bu da
vSphere platformunun active directory bağımlılığı olmadığı içindir.

Gönderildi : 24/07/2014 14:41

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Burak hocam ve mümin hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim. artık gönül rahatlığıyla sanallaşabiliriz.

teşekkür ederim. 

Gönderildi : 24/07/2014 19:15

Paylaş: