Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Qnap ve Esxi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
589 Görüntüleme
(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

qnap  ts-420u cihazını esxi için kullanmak istiyorum. Fakat bu cihazı iscsi olarak mı yoksa nfs olarak mı bağlamalıyım? (performans için)

ayrıca qnap üzerinde bulunan 2 adet gbe portu esxi sunucu üzerine direk bağlayarak iş yükü dengelemesi yapabilir miyim?

teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2014 20:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

tam bir tecrübe sahibi olmasam da aşağıdaki dökümanda bazı bilgiler var incelemenizde fayda var bence;

http://files.qnap.com/news/pressresource/product/How_to_set_up_QNAP_NAS_as_a_datastore_via_NFS_for_VMware_ESX_4.0_or_above.pdf

best practise için aşağıdaki dökümanı inceleyebilirsiniz;

http://www.vmware.com/files/pdf/VMware_NFS_BestPractices_WP_EN.pdf

ayrıca yanlış hatırlamıyorsam prod ortamda nfs önerilmiyor. iscsi daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Gönderildi : 23/07/2014 03:34

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Mümin hocam merhabalar,

Proje başında iscsi olarak kullanmak için bu cihazı eklemiştim listeye, fakat bazı yabancı forumlarda farklı modeller için nfs olarak sanki daha iyi bir performans sergilediği konuşuluyordu. Tabi kendi network yapılarında nasıl bir durum söz konusu bilemiyoum.

Sonuç olarak iscsi ve nfs içerisindeki lun performanslarını test edip kendi ortamımda görmem gerekecek sanırım.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Gönderildi : 23/07/2014 11:39

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhabalar,

iscsi kullanmalısınız...
Gelelim yük dengelemesi sorusuna (böyle güzel sorular sorulunca şevkle cevap veriyorum )

Burda bilinmesi gereken en önemli konu şudur ki esxi 5.x iscsi port binding  routing desteklemez. Bu şu demektir iscsi için oluşturacağınız vmkernel port ile qnap ayrı networklerde durmamalı yani aralarına bu trafik için her hangi bir routing olmamalı...

Her ne kadar trafik networkten geçsede terminolojiye daha hakim olmanız açısından söylüyorum teaming ve load balancing sadece networkte olur...
storage tarafında bu olay multipath tir.
Şimdi iscsi multipathing sorunuzun cevabını vereyim evet yapabilirsiniz yani qnap in 2 portunuda aktif kullanabilirsiniz bunun için yapmanız gereken 2 tane vmkernel kullanıp ( tekrar hatırlatıyorum qnap ile aynı subnette olmalı ) iscsi initiator properties  e baktığınzda ikisinide aktif olacak şekilde görmelisiniz...
Örnek bir konfigurasyonu snapshotlarını  paylaşayım.

Faydalı olmuştur umarım.

Gönderildi : 23/07/2014 11:56

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Burak hocam, sorunun güzelliği tartışılır ama cevap daha şahane. Ben hep qnap tarafında çözümü düşünüyordum nedense!!

Tekrar, cevaplar için teşekkürler.

Gönderildi : 23/07/2014 12:34

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Mümin hocam merhabalar,

Proje başında iscsi olarak kullanmak için bu cihazı eklemiştim listeye, fakat bazı yabancı forumlarda farklı modeller için nfs olarak sanki daha iyi bir performans sergilediği konuşuluyordu. Tabi kendi network yapılarında nasıl bir durum söz konusu bilemiyoum.

Sonuç olarak iscsi ve nfs içerisindeki lun performanslarını test edip kendi ortamımda görmem gerekecek sanırım.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Merhaba,

NFS genel olarak ISCSI'den daha hızlı bir protokoldür. Sizin yapacağınız test'lerde ISCSI'nin yavaş çıkması olası olacaktır. QNAP bende evimde kullanıyorum bir hayli test yaptım bununla ilgili.

Burak hocama ek olarak, ISCSI port binding yaptığınızda 2 tane 1gbit uplink'i birleştirip size 2gbit'lik bir veri aktarımı sağlamaz.  Sadece yedeklilik sağlar.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 24/07/2014 13:44

Paylaş: