Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

srm

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

2 host ve bir storage var yapımızda. sunucuları başka yerde yedekleme araştırırken vmware srm gödum fazla kaynak bulamadığımdan bir kaç soru sormak istiyorum.

- srm kurulunca vmware replikasyon yazılımıdamı kurulması gerekiyor . bu ikisi farklı ama ikisi yuklu olmadan felaket kurtarma merkezi oluşturulmuyormu

- vmware repliksayon ile replikasyon yapıp srm ile senaryolarımı duzenliyoruz.

-srm ile senkron ve asekron iki senaryomu yapılıyor . hangisi neye gore seciliyor

- felaket kurtarma merkezine guestleri yedeklemek için ilk once lan da kurulup yapıp sonra diğer site goturup tekrarmı yapacağız . benim toplam 2 tb sanal makinalarım var.

Storage Replication Adapter nedir fiziksel bir urunmu  

Gönderildi : 20/06/2014 01:37

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba aslında bu size kalmış biraz daha açalım;
SRM içersinde iki replikasyon tipi vardır
Array Based
Host Based

Host Based replikasyon yapacaksanız şayet vsphere replication kullanmak zorundasınız.
Array based replikasyon kullancaksanız srm sunucu üstüne SRA ( Storage Replication Adapter  )kurmanız gerekecek ki ( yazılımdır )replica edilen lunlarda mgmt yapabilsin...
Array based repliasyonda DR site uzaklığına göre Senkron yada Asenkron data gönderebiliriz..

Host based replikasyonda ise 15 dk dan daha aşağı data gönderemezsiniz...

Son bir bilgi bunların ikisinide mix kullanabilirsiniz...

Gönderildi : 20/06/2014 01:51

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Sra nın yazılımını nereden temin ediyoruz her iki storage aynımı olacak yoksa aynı urun ailesindenmi olcak

dr tarafı otomatikmi yoksa manuelmi ayağa kalkmalı. Avantajları dez avantajları nedir bu işin 

Gönderildi : 20/06/2014 11:41

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

SRA leri vmware in sitesi SRM ürününü indirirken göreceksiniz...
5 sürümü ile birçok storage vendorunun ürünleri support hale geldi..

Aynı ürün ailesinden olayına şöyle diyelim, mesela elinizde 3par 7400 var DR site 3par 7200 var elbette array based replikasyon yapabilirsiniz ancak
bir taraf ( örnek veriyorum  ) 3par ise diğer taraf emc ise bu iş olmaz...

Benim gördüğüm piyasadaki en başarılı ürün. VMware'in kendi çocuğu sonuçta...

Gönderildi : 20/06/2014 12:08

Paylaş: