Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 5.5 nic teaming ve vlan yapısı

30 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,444 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

iyi günler arkadaşlar. esxi üstünde bir sanalswitch'im var ve 3 nic bağlı bunlar teaming olarak ayarlı. Vlan entegrasyonu için nasıl bi yol izlemeliyim?

vswitch0 --> vmnic0,vmnic1,vmnic2   nic teaming yapısı kurulu. Fiziksel switch'e bu 3 nic trunk olarak mı girmeli? Yada kısaca yapılması gerekeni anlatabilirmisiniz?

Kazık bi soru galiba düşünürken bile dumur oluyo adam :))

Gönderildi : 09/06/2014 13:26

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Disr SWitch oluşturduktan sonra Network Adapters bölümünden hangi network kartlarının kullanılacağını belirtiyorsunuz. İkinci bölümde Private Vlan alanı mevcut bu bölüme Vlan IDnizi giriyorsunuz eğer isolated Vlanda var ilgili VLan için sağ tarafta açılan bölümü kullanabilirsiniz.

Bunları oluşturduktan sonra Port grouplar için oluşturduğunuz networke özel VLAN tanımlayabilirsiniz. 

Gönderildi : 09/06/2014 13:40

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Ek olarak diğer sorunuzu yazmayı unuttum Switch tarafın da da etherchanel olarak ilgili portları tanımlamanız gerekmektedir.

Gönderildi : 09/06/2014 13:41

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

peki özgür bey nic teaming gereklimidir? 1 port gbit nic kullansam 100upload 100 download bant genişliği olan bi internet için yeterli olmaz mı? sanal swithim üstünden bu kadar bandgenişliğini geçirebilsem bile bunu kullanabileceğim bi internet bandgenişliğim zaten yok gereksiz bişey içinmi uğraşıyorum?  1 mail sunucum 1 web sunucum var 2 sini 1 sanal switche bağlasam 1nic ile bağlantıyı sağlasam ne olur?

Gönderildi : 09/06/2014 16:10

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba Eren Balta,

Distributed switch kullanmana gerek yok. Belki lisansın yoktur. Çünkü distributed switch enterprise plus lisansı ile aktif olur.Private vlan ile hiç işin yok öncelikle bunu söylemek isterim. Private vlan olayı tamamen farklı bir konudur vlan içinde vlandır öncelikle bunu unut.
Sanırım Özgür yazılanı yanlış anladı. Private vlan nedir peki dersen aşağıdaki makalemi okuyabilirsin.

http://burakvardar.wordpress.com/2014/03/25/private-vlan-consept/

Standard switch üzerinde vlan tagleyebilirsin bunun için portlarını trunk yapman ve aynı virtual switchte toplaman yeterlidir.

Nic teaming policy ise biraz derin bir bilgi isteyen konudur. Öncelikle mac hash ip hash ne gibi kurala göre teamin yapacağını bilmelisin.

Ip hash kullanacaksan şayet, portlar mutlaka etherchannel olmalıdır. Ip hash kuralında sanal makinanın ip adresi ile varacağı hedef ip adresi arasında xor hesabı yapar.

Mac hashte  ise snal makinanın mac adresi kendisine bir uplink seçer ve o uplinkten çalışır. O uplink fail olursa vswitch içindeki diğer uplinkten çalışır.

Route based kuralda ise ki bu default kuraldır her makina bir uplink seçerek trafiğe başlarlar...

Bu kadar açıklamadan sonra ise soruna cevap vereyim...

Her vswitch zaten defaultta nic teaming policyden etkilenir senin üzerine düşen hangi nic teaming policy kullanmak yönünde olacaktır.

vSwitch üzerinde ise yeni networkler oluşturarak ilgili vlan taglarini koyman yeterlidir ve senin dediğin gibi esxi sunucularına saplanan uplinklerinin mutlaka trunk olması yani vlan geçirmesi gerekmektedir.

Selamlar.

Gönderildi : 09/06/2014 16:22

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler. Sorumu pratiğe dökmek gerekirse;

benim 4 tane nic'im var. management dahil hepsi route based teaming yapıyor. ben swith'imde 4 tane portu trunk olarak ayarlasam 4 nici bu portlara girsem, bundan sonra tek yapmam gereken sanal makinalarımı uygun vlan'lara yerleştirmek midir? bu şekilde sorunsuz çalışır mı sistem?

vswitch üzerinde yeni networkler oluşturmak derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? network diyince benim kafa türkçe misali heryere gidip geliyoda.:) 

Gönderildi : 09/06/2014 17:23

(@burakvardar)
Honorable Member

Tabi adım adım açıklayım;
1- Öncelikle 4 tane portunuzu fiziksel switch tarafında vlanları geçirecek şekilde ayalayın ( trunk )
2- vswitch properties e tıklayın ( vswitch1,2 diye görünebilir yapıda kaç vswitch var bilmiyorum. )
3- add butonuna tıklayın
4- Virtual machine seçin ve next tıklayın
5- Network labelı verin ve hangi vlan id sine sahipse o id yazın
6- Finish diyerek ilgili vlanı ilgili vswitch içerisine eklemiş olun.

Vlan taglemek bu 6 adımdan ibarettir.
Sonrasında ilgili vmlere giderek ethernet kartını bu vlana atamanız yeterli olacaktır.
Fiziksel switch tarafında konfiği doğru yaparsanız ( vlan tanımları id leri ve trunk işlemi ) sanal makinalarız ilgili vlanlardan konuşmaya başlayacaktır.

Selamlar kolay gelsin.

Gönderildi : 09/06/2014 18:22

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hali hazırdaki bilgisayarımı bu oluşturduğum vlan alanına nasıl taşıyacağım?

Gönderildi : 11/06/2014 16:50

(@burakvardar)
Honorable Member

eren balta bunun sanallaştırma ile ne alakası var.
Bir sistem eğitimi alın bence, armut piş ağzıma düş yapıyorsun kaç gündür.
Biz burda insanlara zamanımızdan ayırıp yol gösteriyoruz. Sistem eğitimi vermiyoruz.

Bunu polemik olarak algılama, bişeyleri zamanında öğrenmediğin için şimdi hap olarak alıyosun, bu hazımsızlık yapar... Anlatabiliyor muyum?

Bence güzel bir sistem eğitimi ile başla yada kariyerine sanallaştırma tarafında devam edeceksen bir sanallaştırma eğitimi al.
Platform farketmez...

Son kez bu garip soruna bi cevap veriyorum.
Bilgisayarının  ( bilgisayarım dediğin için bu açıklamayı yapıyorum ) kablosu switchte hangi porta takılı ise, erişmeye çalıştığın vlan ile aynı yere koy...
yada sen hangi vlanda isen erişmeye çalıştığın vlan için ACL yaz...
Ama bu soruyu soruyorsan bunları yapamayacağını düşünüyorum.

Lütfen yanlış anlama, bence bu bir yol göstermedir.

Gönderildi : 11/06/2014 17:13

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hali hazırdaki derken main grubunda duruyo benim sanal makinam altında vlan 10 diye oluştu o tarafa nasıl çekecem diye sordum yaw sen yanlış anladın yada ben anlatamadım. Öte taraftaki makalede kesinlikle ordan oraya taşımayın erişiminiz gider gelir falan diye aba altından sopa gösteriyosunuz sonra niye sordun :))

Sanal makinanın ethernet kartından vlan seç demişsiniz ya network ayarlarına bakınca vlan diye bi grup var ama benim sanal makinam orda görünmüyo yani.

Sanal makinanın ethernet kartından vlan10 seçincemi geçecek oraya 

Gönderildi : 11/06/2014 18:32

(@burakvardar)
Honorable Member

Eren, bak samimi yazıyorum sana neden sopa göstereyim sana 🙂 sana bir kaç gündür dikkat ediyorum, sadece sanallaştıma alanına değil bir çok alana soru soruyorsun. Öğrenme azmini anlıyorum takdirde ediyorum, ciddiyim. Ancak bu işlerde hiç bir alt yapın yok bu gün gibi ortada...

Sanallaştırma ciddi bir platformdur yani network bilmen gerekir, storage bilmen gerekir, sunucu bilmen gerekir, database bilmen gerekir.

Ben sana sadece eğitimini al bu işin diyorum. Güzel güzel söylüyorum...

Şimdi sana yazdığım 6 tane maddeyi uyguladıysan sanal makinaya sağ tuş tıkla edit settings'e tıkla ethernet kartını seç ve list box tan, vswitch içerisinde oluşturmuş olduğun vlanı seç. Bu kadar basit...
Bak üşenmedim sana snip yaptım.

Tamam sanırım istediğin oldu.

Birdaha bu tarz sorulara cevap vermicem arkadaşlarım verirse versin 🙂

Gönderildi : 11/06/2014 19:13

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Neyse hadi bakalım sende illa bişeyler sorarsın bekle cevap veririm ben sana.. :)) şaka bi yana çok yordum seni arkadaşım kusura bakma çok teşekkür ediyorum. Tamam daha sen cevap verme bana ben kendi kendime sorarım cevaplarım ok.

bide şu balta vlanını sitenin girişine asabilirsek daha bişey istemiyorum çok şık durmuş :)) 

Gönderildi : 11/06/2014 19:55

(@burakvardar)
Honorable Member

sorarız tabi ya, birazda biz soralım sen cevapla 🙂
kusuru yok bu işin hepimiz elimizden geldiğimizce yardımcı oluyoruz birbirimize...
Yeterki bilgi paylaşılsın...
Bak demekki 3 soru 3 cevap değilmiş bu işler değil mi? Tayfundan özür diledin sanırım bu konu ile ilgili...

Gönderildi : 11/06/2014 19:58

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

vallahi dilemedim galiba önemli değil dilerimde ama ben orda laf sokmak için falan yazmadım o yazdıklarımı.

Konuyu açan arkadaş "bu konularla hiç alakam yok demiş"

Tayfun beyde arkadaşın bildiğini varsayarak yönlendiriyo falan onun bildiğini varsayıyorum ben falan dedi, o yüzden söyledim. kendisinede yazdım  zaten sizin bildiklerinizi karşınızdaki de biliyormuş gibi anlatıyosunuz dedim. Biz nato kafa nato mermer dedim :)) Herhalde okumuştur o mesajı..bu arada bende yazıyorum atari 800/xl'de dergilerden oyun yazıp teyp kasetlerine kaydederdik 6-7 yaşlarında ordan hesabet olurda lazım olursa hani...:p

Gönderildi : 11/06/2014 20:08

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

burakcım :)) canım arkadaşım bişey sorabilirmiyim :))))) teorik bi bilgi yani çok yormayacağım seni. bu nic teaming yapıyoruz ya hani

vswitch

management

baltavlanı

bunlardan hangisini editleyip nic teaming seçicem. sadece vswitch'ten nic teaming desem yetiyomu yoksa hem vswitch hem baltavlanı üstünde mi yapmam lazım işin mantğını bana kısaca çok kısa :)))  

Gönderildi : 13/06/2014 12:38

(@burakvardar)
Honorable Member

vswitch seviyesinde uygula.

Gönderildi : 13/06/2014 12:56

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Allah razı olsun kardeş

Gönderildi : 13/06/2014 13:15

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar nic teaming yaptım. 2 nic, team olarak vswitch0 üstünde ayarlı. fakat benim team nasıl çalışıyor onu bilmiyorum. yani team yaptık failover dedikleri yapımı oldu bu şimdi? yoksa 2 side aktif olarak 2gbit yapımı oldu? switch olarak yöneilemez gbit portlu switch'im var.

2 nic'i aktif kullanarak sanal switch'ime 2 gbit bağlantı yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Gönderildi : 19/06/2014 07:41

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhaba eren sıkıntı yok 2 gbps çalışmayacaksın ancak 2 kartı birden aktif kullanacaksın. Nasıl mı?

http://burakvardar.wordpress.com/2014/06/11/vsphere-network-load-balancing-failover-policy-makale-serisi-route-based-on-originating-virtual-port/

Oku lütfen, bu makale serisinde bütün teaming policyleri anlatacağım...

Seni ilgilendiren kısmı bitti bile... Okursan kafanda soru işareti kalmayacak, iki kartınıda aktif kullanıdığını göreceksin...

Gönderildi : 19/06/2014 11:42

Sayfa 1 / 2
Paylaş: