Forum

esxi network yapısı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi network yapısı hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
427 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

iyi günler. vmware kurmayı düşünüyorum fakat sanal switchler hakkında merak ettiğim bikaç soru var. oluşturulan

sanal switchler'e fiziksel portlar mı atanıyor?

mesela 4 tane fiziksel nic'im var. 4 tane sanal swith oluşturup her sanal switch'e 1 tane fiziksel nic assign ettim diyelim.

vswitch1 -> vmnic1
vswitch2 -> vmnic2
vswitch3 -> vmnic3
vswitch4 -> vmnic4

bu durumda vswitch1'e bağlanan guest makinalar ortak olarak vmnic1'i mi kullanmış olacak?

ayrıca merak ettiğim diğer soru;

böyle bölüştürmek mi daha iyidir? yoksa 1 sanal switch oluşturup bütün portları bu swiitch'e assign edip nic teaming mi uygulasam daha uygun olur?

eğer böylesi daha uygunsa esxi 5.5 kurulumunda oluşan sanal switch'e mi bütün portları bağlamak daha mantıklı yoksa ikinci virtual switchi oluşturup tüm nicleri buna assign edip teaming mi uygulamalıyım?

son bir soru daha 1 fiziksel nic 1'den fazla vswitch'e bağlanabilir mi? sorularım bu kadar sanırım meramımı anlatabildim. cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar. iyi çalışmalar

Gönderildi : 04/06/2014 19:21

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

herkes ingilizceden türkçeye çevirip makale yazıyor galiba pratikte bilgisi olan yok...

Gönderildi : 05/06/2014 01:10

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

herkes ingilizceden türkçeye çevirip makale yazıyor galiba pratikte bilgisi olan yok...

Merhaba,

Konuyu açalı 5 saat olmuş 5 saatlik bir sürede hemen geri dönüş beklemeniz doğru değil.  Herkes burada sizin sorunuzu cevaplamak için beklemiyor. Ayrıca sorduğunuz sorununda pratik ile bir ilgisi bulunmamakta. Genel bir bilgi soruyorsunuz, bunun ingilizce makaleyi türkçeye çevirip makale yazmak ile bir ilgisi bulunmuyor.

Sorularınıza gelince;

Evet vSwitch'e hangi nic'i atadıysanız onu kullanır yanlızca. Ayrıca bir nic'i birden fazla vSwitch'e atama gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Bir switch'e ikitane nic ekleyip bunlar active active çalıştırmanız bence yeterli olacaktır. Tabi nic bazlı özel işlem yapmayacaksanız..

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 05/06/2014 01:17

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

internette vmware ağ konusu üzerine bir çok makale okudum. ağın kullanım amacı belli switchler ve portlar kullanılır. detaylar tabiki vardır ama temeli budur.  3 soru ve 3 cevapla öğrenilebilecek bir konuyu sayfalarca anlatıpta nasıl anlatamazlar ben onu anlamıyorum 🙂 bende makale yazmalıyım galiba tercüman olarak 🙂

Gönderildi : 05/06/2014 05:15

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

internette vmware ağ konusu üzerine bir çok makale okudum. ağın kullanım amacı belli switchler ve portlar kullanılır. detaylar tabiki vardır ama temeli budur.  3 soru ve 3 cevapla öğrenilebilecek bir konuyu sayfalarca anlatıpta nasıl anlatamazlar ben onu anlamıyorum 🙂 bende makale yazmalıyım galiba tercüman olarak 🙂

Merhaba,

Aslında bunları direk anlatmazlar. Yani okuduktan sonra test edip bunu yorumlamak gerekir. Merak ettiğiniz başka birşey var ise sorabilirsiniz.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 05/06/2014 12:25

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Sayın BALTA,

Forumdaki arkadaşlarımı itham ederken 2 kere düşün öncelikle...
Git nerde makale yazarsan yaz. Tercüman mı tutarsın dil mi öğrenirsin ne öğrenirsen öğren.
saygısızlık yapma.
sorunu adam gibi sor öncelikle, burda herkes herşeyi bilmek zorunda değil bu bir, ikincisi vmware sanallaştırma konusunda ben ve arkadaşlarımın çözemediği hiçbir problem yok bu iki.

Emin ol bu network olayı 3 soru 3 cevap kadar değil, sadece senin anlayabildiğin kadarı bu...

Şimdi ya adam gibi sorunu sor cevabını al git yada karalama kampanyası yapma...

Gönderildi : 05/06/2014 15:00

Paylaş: