Forum

farklı platformlar ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

farklı platformlar uzerinde sanal makina tasınması

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,104 Görüntüleme
(@EgemenErgel)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

citrix xenexpress uzerinde kosan bir sanal makinayı vmware esxi uzerine tasımak durumu dogdu

standart bir prosedur bilmedigimden yada herhangi bir convert programı bulamadıgımdan

soyle bir yol denedim

xenexpress uzerindeki windows 2003 un acronis ile full image backup ını aldım

bir acronis boot cd si olusturup esxi uzerinde tanımladıgım 2003 sanal makinasını bu cd ile boot ettim ( daha dogrusu iso imajı ile)

sonrasında da xenexpress den alınmıs image backup ı geri dondum

ancak makina acılırken (normal yada safe mode farketmiyor) mavi ekran verip cakılıyor.

problemin xenexpress in windows 2003 e koymus oldugu sistem device driver larından kaynaklandıgını dusunmeme ve pek ihtimal vermememe ragmen

bu tarz bir gecis icin yontem onerisi beklentisi icerisindeyim

Gönderildi : 12/09/2008 20:19

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

http://www.platespin.com/  Linkteki firmanın başarılı özellikleri var.

http://www.platespin.com/products/powerconvert/features.aspx

http://www.vizioncore.com/vconverter.html

Gönderildi : 12/09/2008 23:18

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Acronis ile imajını aldıktan sonra VMware Converter ile (converter lisansınız varsa tabi) ESX'e alabilirsiniz. Kurulum için aşağıda ki makalemden yararlanabilirsiniz

http://www.bugrakeskin.com/virtualization/50-virtualization/94-vmware-converter-ile-varolan-fiziksel-letim-sistemini-sanallatrmak-.html

Gönderildi : 12/09/2008 23:34

(@EgemenErgel)
Active Member
Konu başlatıcı

acronis in universal restore ozelligi ile de , yine acronis uzerinde bulunan convert image to virtual disk secenegi ile de vmware in converteri ile de sonuca ulastım.

yaptıgım bir ar-ge calısması oldugu icin hepsini tek tek denedim.

en hızlısı acronis universal restore oldu, acrons in convert image to virtual disk utility si en yavası idi.

tabi bunlar windows bir guest uzerinde denendi henuz linux lar icin bir deneme yapabilecek fırsatım olmadı.

Gönderildi : 17/09/2008 13:28

(@zaferciklacekic)
Gönderiler: 6
Active Member

Aslında acronis ile veya ghost ile aldiginiz bir imajı Vmware uzerine dondukten sonra boot ederken mavi ekran gormenizin tek nedeni Vmware in kullandığı scsi kart driverı dir.Ki bu driver vmware siteından indirilebilir.Size tavsiyem boyle bir geçiş yapmadan once vmware siteından indireceginiz bir scsi driver ı Xen uzerindeki sanal sunucuya kurun.Daha sonra imaj alıp vmware de restore yapın.Universal restore olmadan da donebildiginizi goreceksiniz.

Linux ta ise bahsi geçen olay daha kolay cunku linuz açılışta hdd controller driverını gormeyince kart driver yukleyebileceginiz bir modda açıyorsunuz (yanlış bilmiyorsam disaster recovery mode idi) yeni vmware scsi kartının driverını yukluyorsunuz ve sorun cozuluyor.

Ama param var neden bu kadar uğraşayım derseniz Platespin any-to-any convert işlemini size zorluk çıkarmadan bitiriyor.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 19/09/2008 16:36

(@EgemenErgel)
Active Member
Konu başlatıcı

Linux ta ise bahsi geçen olay daha kolay cunku linuz açılışta hdd controller driverını gormeyince kart driver yukleyebileceginiz bir modda açıyorsunuz (yanlış bilmiyorsam disaster recovery mode idi) yeni vmware scsi kartının driverını yukluyorsunuz ve sorun cozuluyor.

Ama param var neden bu kadar uğraşayım derseniz Platespin any-to-any convert işlemini size zorluk çıkarmadan bitiriyor.

Kolay gelsin. 

linux tarafında aslında dediginiz dogu ancak ozellikle citrixxen server yada xenexpress den tasıma konusunda soyle bir sıkıntı var.

xen linux guest e kendine ozel bir kernel ve bazı eklentiler gomuyor. dolayısı ile bu makinayı acronis, norton ghost vs gibi bir sey ile imaj alıp vmware e restore ederseniz asıl sıkıntı scsi kart vs den once donanım ile uyumsuz olan bu kernel den cıkıyor. bir sekilde live cd ile yada recovery cd ile acıp kernel vs duzelemeleri yapmak kimi zaman vmware uzerine temiz bir linux kurup aktarılacak makinadaki servis config dosyalarını tasıyarak sistemi vmware aktarmıs olmaktan cok daha zahmetli hale geliyor.

neticede tasımam gereken 4 u windows 8 i linux olan 12 xen guest makinasından windows ları acronis ile gayet rahat tasıdım. linux lar icin ise vmware e sıfır linux guest ler kurup xen ustundeki linux guest lerin servis ve config dosyalarını ( kiminde mysql database leri kiminde dns zone dosyaları yada mail sunucu config ve mailbox klasorleri idi bunlar) el ile tasıyarak sorunu cozdum.

temelde hemen her sanalstırma platformunun fiziksel den sanala convert aracları var ama ozellikle bir sanallastırma platformundan digerine geciyor iseniz windows tarafında acronis yada ghost ise yararken linux tarafında pek ise yarar ve dise dokunur bir imkan bulunamıyor. platespin guzel bir alternatif gibi duruyor ancak denemek icin eval yada demo surumu olmadıgı icin gonul rahatlıgı ile para veremedim acıkcası. sonucta 2 gunluk bir linux tasıma mesaisi yapmak durumunda kaldım 🙂

Gönderildi : 29/12/2008 19:40

(@ErdalYalcin)
Gönderiler: 4
Active Member

herkese slm
arkadaşlar vmware Workstation ACE Edition a acronis image ını (*.tib) sanal makina olarak yükleyemedim.
1-) sanal pc ye fiziksel partition tanıtıp ordan acronis cd si ile boot edip restore yaptım
ama sanal pc açılırken hataveriyor ve kapanıyor
2-)acronis true image echo server enterprise edition da Convert Backup to Virtual Disk
seçeneği ile alınmış image ı (*.tib) *.vmdk uzantılı dosyaya çevirdim. bu dosyayı sanal pc i olarak tanıttığımda vmware bu dosya yı tanımadığını söylüyor

3-) VMware Converter programını indirdim *.tib dosyasını çevirdi ve sanal pc ye tanıttım. ancak sanal pc yi çalıştırdığımda windows activasyon istiyor

bir haftadır kafayı yedim ama halledemiyorum. ne tavsiye edersiniz?  

Aslında acronis ile veya ghost ile aldiginiz bir imajı Vmware uzerine dondukten sonra boot ederken mavi ekran gormenizin tek nedeni Vmware in kullandığı scsi kart driverı dir.Ki bu driver vmware siteından indirilebilir.Size tavsiyem boyle bir geçiş yapmadan once vmware siteından indireceginiz bir scsi driver ı Xen uzerindeki sanal sunucuya kurun.Daha sonra imaj alıp vmware de restore yapın.Universal restore olmadan da donebildiginizi goreceksiniz.

sanal makinaya scsi driver ını nasıl kuruyoruz? başaramadım. ayrıca scsi driverı kurulu olsada sanal makinaya acronis imajını cd den boot edip yüklediğimde önceden yüklü driver uçmayacakmı?

Gönderildi : 16/02/2009 19:37

(@zaferciklacekic)
Gönderiler: 6
Active Member

Vmware Converter 4.0 çıktı. Artık Linux desteği de var.Gerçi şu anda sınırlı sayıda Linux Versiyonunu destekliyor ama oldukça başarılı çalışıyor.

Bu yazılımı kullanarak RedHat 5.2'yi (Uzerinde Oracle 10g çalışıyor) rahatlıkla sanala çevirdik ve çok güzel çalışıyor.

Tek yapmanız gereken sanal sunucunuza yeni (veya eski ipsini) elle vermek.Cunku sanal ethernet kartı ile fiziki ethernet kartı aynı değil. 

Gönderildi : 19/02/2009 14:08

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Tek yapmanız gereken sanal sunucunuza yeni (veya eski ipsini) elle vermek.Cunku sanal ethernet kartı ile fiziki ethernet kartı aynı değil. 

E bu durum Windows icin de bu sekilde degil mi Zafer Bey 🙂

Ben de Ubuntu makineyi convert ettim, basarili. Bilginize... 

Gönderildi : 28/02/2009 20:32

(@serkanpeksaglam)
Gönderiler: 121
Estimable Member

xen express deki sanal makinanın uzantısı nedir bilmiyorum vmwarede vmdk dır.

xenexpressde varsayım xvmd olsun, internette xvmd to vmdk yada xvmd convert vmdk gibi aratırsan bir tool bulabilirisin.

bu şekilde sorunsuz geçiş yapabileceğini düşünüyorum.

Gönderildi : 14/03/2011 00:32

Paylaş: