Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Snapshot Sorunu

22 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,713 Görüntüleme
(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Veeam ile replikasyonu yapılan makinede "Creating
helper snapshot Error: Snapshot hierarchy is too deep.

Error: Snapshot hierarchy is too deep" hatasını aldım.Hatayı araştırırken normal snapshot menüsünde 7 tane gözükürken datastore'u incelediğimde makinede 32 adet snapshot olduğunu gördüm.İnternette araştırmama rağmen kesin bir çözüm bulamadım.Bu vmware ile alakalı bir sorun mudur?

Gönderildi : 26/05/2014 12:45

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Bazı snapshotlar sorun olduğu zaman inventory üzerinde görünmeyebiliyor. Bu ciddi bir durumdur sunucuyu kapatarak snapshotların silinmesini sağlamalısınız sorun halen devame diyorsa aynı bölümde consolide alanında görünmeyen snapshotların da silinmesini sağlamalısınız. Bu işlem sunucu kapalı ike yapılırsa daha hızlı olacaktır.

Gönderildi : 26/05/2014 12:52

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Özgür bey.

Gönderildi : 29/05/2014 12:32

(@zekieren)
Gönderiler: 216
Reputable Member

Merhaba;

Konuyu tekrar açmak gibi olacak ama bende de aynı sorun var, veeam backup ile her akşam otomatik yedek alıyorum, job kurulumunda 28 tane restore point tanımlamıştım, şimdiye kadar sorun olmamıştı ancak dün akşamdan itibaren hata vermeye başladı. Server'i açıp kapadım sonuç alamadım, söylediğiniz "consolide" alanını göremedim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

Gönderildi : 06/06/2014 21:03

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

28 restore point bence çok fazla, daha doğru bir retention periyodu belirleyin bence...
yani her gün backup alıyorsunuz ve 28 gün önceye dönebilmeyi düşünüyorsunuz... Herhangi sunucular için çok fazla bir süre bence...

Gelelim problem çözümüne,
Bu vmden bir clone çıkarın ve yeni bir job tanımlayın ancak daha makul bir retention periyodu ile...
Sorununuz çözülecektir.

Gönderildi : 07/06/2014 15:15

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Merhaba;

Konuyu tekrar açmak gibi olacak ama bende de aynı sorun var, veeam backup ile her akşam otomatik yedek alıyorum, job kurulumunda 28 tane restore point tanımlamıştım, şimdiye kadar sorun olmamıştı ancak dün akşamdan itibaren hata vermeye başladı. Server'i açıp kapadım sonuç alamadım, söylediğiniz "consolide" alanını göremedim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

Restore point sayınızın bu konu ile alakası olduğunu düşünmüyorum. consolide işlemi vmware tarafında silinmeyen yada inventory'de görünmeyen snapshotlar için yapılıyor bunu yapmak için vmware De ilgili sunucuda sağ tuş ile snapshot menüsüne gelmeniz gerekiyor.

Retantion konusunda Burak Bey'e katılmıyorum. Backup politikanız gereği her gün alınan bir backupları 6 ay saklamanız gerekebilir. 

Ayrıca veeam üzerin de incremental backup kullanıyorsanız 7 retantion seçtiğinizde daha fazla olduğunu görebilirsiniz bu seçenekte ilk önce full backup alınıyor sonrasında incremantel backuplar alınıyor. Eğer reverse incretmetal olanı seçerseniz sayı belirlediğiniz kadar olacaktır. Çünkü full backup her zaman son aldığınız yedek oluyor. Bunun benim gördüğüm dez avantajı backup hızını yavaşlatması ve backup işlem süresini uzatması ama yer bakımından da ciddi bir avantaj sağlıyor. 

Gönderildi : 07/06/2014 17:04

(@Anonim)
Gönderiler: 0

gizli görülmeyen snapshot olabilirmi sistemde ve nasıl görebiliriz.

Gönderildi : 07/06/2014 22:47

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

gizli görülmeyen snapshot olabilirmi sistemde ve nasıl görebiliriz.

Merhaba,

İlgili virtual machine'in bulunduğu datastore'a girdiğinizde 00001-00002.vmdk dosyaları varsa vardır. Bazı snapshot'lar snapshotmanager'da gözükmez.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 07/06/2014 23:05

(@burakvardar)
Honorable Member

Özgür Bey selam, arkadaş sanırım backupları off- site'a ( kartuş) çıkarmıyor çıkarıyor ise sıkıntı yok ancak belirttiği retention yine fazla... Eğer çıkartmıyorsa sıkıntı var. Sıkıntı ise şu,  senin verdiğindin örnektki 6 aylık backup ı nasıl saklıyacak? Mutlaka off-site olmalı...
Kısaca demek istediğim archive backup tutacak ise bu kartuşa yazılmalı... Konuşulan sistemde bu yok ise ve hidden snapshot var ise consolide aktif olmayacağı için çözüm clone dur.
Mutabık mıyız?

Gönderildi : 08/06/2014 02:45

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Consolide konusunda mutabıkız ama yedek konusunda maalesef 🙂 Veeam Backup'ta incremental backup alındığın da en az bir günde sentetic full backup alıyor. Yani Veeam tarafında her 7 günde bir almamış olsanızda full backup oluşturuyor. Bu nedenle Veem tarafında retention sayısının çok olmasının backup'lara pek bir etkisi yok benim sorunsuz olarak sakladığım 6 aylık haftada 4 gün alınan backuplarım var her hangi bir sorun yaşamadım. 

Gönderildi : 08/06/2014 13:41

(@burakvardar)
Honorable Member

Doğrudur,  Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi her admininde sistem yonetimi farklıdır... 🙂 🙂

Gönderildi : 08/06/2014 21:46

(@zekieren)
Reputable Member

Değerli yorumlarınız için teşekkürler Özgür Bey,Burak Bey, Tayfun Bey;

Replication jobları NAS üzerine alıyorum, 4 sanal makinem var, 3 tanesinde "consolidate" işe yaradı ama 4.de çalışmadı (Hierarcy is too deep hatası), clonlama süreci hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz, clonladıktan sonra snapshotları mı silmem gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim.   

Gönderildi : 09/06/2014 16:52

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Clonlama işlemi sonunda tek bir disk oluşturacaktır. Yani snapshotlar beraberinde taşınmayacak bu nedenle önerilmiştir. Biraz daha iyi anlamak adına ilgili sunucunun datastoragedaki vmdk ların ekran görüntüsünü alabilir misiniz? daha iyi yorum getirebiliriz.

Gönderildi : 09/06/2014 16:59

(@burakvardar)
Honorable Member

Clone işleminde yeni bir sanal makina oluşacaktır. dolayısı ile siz herhangi bir snapshot operasyonu yapmayacaksınız...
Mevcut makinanınızın snapshotsuz hali oluşacak diyebiliriz.
aynı makinadan iki tane olacağı için eskiyi power off yapmalısınız...
sonra veeamden tekrar job oluşturup yeni makinanın backuplarını almaya başlayacaksınız.

Takılırsanız yardımcı oluruz.
İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 09/06/2014 17:00

(@zekieren)
Reputable Member

Anladım Burak Bey çok teşekkürler, ancak ben sanal makineme sağ tıkladığımda "clone" seçeneğini göremiyorum VSphere Client programımdan dolayı mı böyle oluyor acaba...

Gönderildi : 09/06/2014 17:25

(@burakvardar)
Honorable Member

Clone çıkması için mutlaka esxi larınızı vcenter yönetmesi gerekiyor.
Sanırım siz vsphere client ile esxi ın kendisine bağlanıyorsunuz.

Gönderildi : 09/06/2014 18:25

(@zekieren)
Reputable Member

Maalesef ki Vsphere Client ile yönetiyorum, peki bu durumda ne önerirsiniz (consolidate de çalışmıyor) sizce oluşan snapshotları elle mi sileyim, teşekkürler...

Gönderildi : 09/06/2014 18:37

(@burakvardar)
Honorable Member

anladım vcenter yapınızda yok, peki kaç esxi hostunuz var, eğer 2 ise yine bir çözüm bulabilirim.

Gönderildi : 09/06/2014 18:52

(@zekieren)
Reputable Member

Malesef tek host var. Tek host içinde 4 tane guest makinem var, makineler direkt host içine kurulu (host'un kaynaklarını eşit ve tam olarak paylaşıyorlar) , veeam backuplarını ise NAS üzerine alıyorum, yapımız kabaca bu, peki sizce bu durumda ne yapmak gerekli acaba, teşekkürler...

Gönderildi : 09/06/2014 19:08

Sayfa 1 / 2
Paylaş: