Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware ESXI5.5 disk path hk;

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
400 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Vmware ESX5.5'de kurduğum sanal makinenin test etmek amacıyla folder name'ini değiştirdim. doğal olarak hata aldım. Bu path'in yeni yolunu nereden gösterebilirim. Existing disk deyip browse'dan göstersem bile sorun düzelmiyor. Bir de template bir Vm kurup yeni kuracağım makinelerde template vm in diskini kullanayım diyorum. Her seferinde işletim sistemi kurmak istemiyorum bunun için ne yapmam gerekli çok tşkler iyi çalışmalar..

Gönderildi : 03/04/2014 20:47

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Klasör ismini değiştirdiğiniz için haliye vm o klasörü bulamıyor. Yeni klasörün içerisindeki vmx uzantılı dosyayı add invertory ile eklediğinizde sunucunuz açılacaktır.

bir template makine kurduktan sonra, power off durumdayken onu kopyalayarak data stote içerisinde çoğaltabilirsiniz bu işlemden sonra muhakkak sysprep yapmanız gerekiyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2014 20:58

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ben bu sekilde kullanıyorum

kurulum sonrası scp ile baglanıp klasoru yedekliyorum 

kurulum icin yine winscp ile yedek aldıgım klasoru esx makinaya attıktan sonra datastore icindeki vmx uzantılı dosyaya sag tıklayıp add to inverntory diyorum 

Gönderildi : 03/04/2014 21:06

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bende vmx uzantılı dosyayı tıklayarak inventory e ekleyebiliyorum dediğiniz gibi ama path i de bir yerden değiştirebilir miyim diye sorayım dedim. Hpyer V'de sysprep yapmaya gere kyoktu sanırım disk özelliğinden birşeyi değiştirip devam edebiliyorduk sanırım o özellik Hyper V'ye ait anladığım kadarıyla...

Gönderildi : 04/04/2014 14:16

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhabalar, bende vmx uzantılı dosyayı tıklayarak inventory e ekleyebiliyorum dediğiniz gibi ama path i de bir yerden değiştirebilir miyim diye sorayım dedim. Hpyer V'de sysprep yapmaya gere kyoktu sanırım disk özelliğinden birşeyi değiştirip devam edebiliyorduk sanırım o özellik Hyper V'ye ait anladığım kadarıyla...

Merhaba,

Böyle bir durumda vmotion yaparak path'in değişmesini sağlayabilirsiniz. VMX'i kaldırıp eklemeye gerek yok yani.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 04/04/2014 14:19

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Böyle bir durumda vmotion yaparak path'in değişmesini sağlayabilirsiniz. VMX'i kaldırıp eklemeye gerek yok yani.

Teşekkürler.

Tayfun Hocam bir de thin olan disk'teki verileri sildiğimiz zaman size'ını tekrar küçültme durumu söz konusu mu?

Gönderildi : 04/04/2014 14:31

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Teşekkürler.

Tayfun Hocam bir de thin olan disk'teki verileri sildiğimiz zaman size'ını tekrar küçültme durumu söz konusu mu?

Merhaba,

Maalesef.Eğer küçülmesini istiyorsanız yine svmotion yapabilirsiniz.Thin seçeneğini seçerseniz sadece kullandığınız data kadar yer kullanacaktır.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 04/04/2014 15:16

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Teşekkürler.

Çok tşkler Tayfun Hocam iyi çalışmalar...

Merhaba,

Maalesef.Eğer küçülmesini istiyorsanız yine svmotion yapabilirsiniz.Thin seçeneğini seçerseniz sadece kullandığınız data kadar yer kullanacaktır.

Gönderildi : 04/04/2014 17:07

Paylaş: