Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırma için donanım seçimi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@AhmetBircan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aşağıdaki linkte Lenovo thinkcenter E72  ve E73 te kullanılan 2 i5 işlemcinin karşılaştırması var . Makinelerde sanallaştırma yapılacak. Eğitim için kullanacağız. Bildiğim kadarı ile dikkat etmem gereken  çekirdek sayıları ve iş parçacığı sayıları ayrıca Hyper-Threading. Başkaca dikkat etmem gereken bir şey varmı ? Makine başı 1400 civarında bütçemiz var. Sizin önerileriniz ne olur ?

http://ark.intel.com/tr/compare/75037,65703

Gönderildi : 25/12/2013 22:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Böyle seçimlerde önemli olan VT-x ve VT-d desteğin olması bu iki işlemcinin de mevcut. Hyper-Threading bulunması Core performansından çok daha önemli durumda değil Haswell yeni, güncel bir mimari burada. Core performansının artması Mhz eksikliğini her zaman giderir. Bu seri işlemcilerde HT sanal ayrım olarak düşünebilirsiniz Xeon işlemcilerde ki komut seti ile aynı değil.
Konuyu desktop, client tarafına açsanız daha iyi olurdu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2013 23:16

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ahmet bey,

Tek disk kullanılan makinalarda SSD disk olmadan sanallaştırma zulum olur size.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2013 23:25

(@AhmetBircan)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Recep Bey ; SSD ler  ilk etapda maliyetli olacak. Bu eksikliği 7200 rpm 2 diskin stripped çalıştırarak bi nebze olsun gidermeye çalışacağım. Makineler derslerde lab ların geliştirilmesi için kullanılacak.

İbrahim Bey HT olmasada yeni nesil daha sıcak geliyor.  Bir makale de 4. nesilin masaüstü tarafında fazla bir yenilik sunmazken, taşınabilir platformda enerji tasarrufu ve güç artışı getirdiği yazıyor.

Yorumlarını için teşekkürler. 

Sizce i5 yerine sanallaştırmaya uygun bir i3 tercih edilebilir mi ? Bir taraftan performansı etkilemeden elimden geldiğince maliyeti düşürmeye çalışıyorum.

Konu yerindeki hatayı yetkili bir arkadaş taşıyarak düzeltebilirse sevinirim.

Gönderildi : 26/12/2013 03:57

Paylaş: