Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vSphere de Sanal Makina Taşımada Sorun

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
586 Görüntüleme
(@abdullahdanis)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar değerli ÇözümPark ailesi;

vSphere Client üzerinden var olan sanal makinamı başka bir donanım üzerinde çalışan vm sunucuma kopyalama işlemine başladım. Kopyalama yaptığım eski donanım üzerinde çalışan sanal makinamın 4 adet diski bulunuyor. diskler sırasıyla;

Windows 2008 R2 Std. Master.vmdk

Windows 2008 R2 Std. Master-000001.vmdk 

Windows 2008 R2 Std. Master-000002.vmdk  

Windows 2008 R2 Std. Master-000003.vmdk 

şeklinde.  Öncelikle eski vm den diskleri bir harici diske kopyalama işlemini başlattım. uzun süre sonunda diskler sorunsuz bir şekilde aynı boyutta harici diske kopyalandı. Fakat kopyalamış olduğum disklerin isimleri otomatik olarak değişti disklerin isimleri

Windows 2008 R2 Std. Master-000001-delta.vmdk

Windows 2008 R2 Std. Master-000002-delta.vmdk

Windows 2008 R2 Std. Master-000003-delta.vmdk 

bu şekilde oldu ve yeni vm makinamda bu 3 diskin simgeleri disk simgesi olarak değilde tanımsız olarak göründü. sadece ilk disk olan

Windows 2008 R2 Std. Master.vmdk yı gördü yeni makina. diğer diskleri sanki yokmuş saydı.

yaptığım araştırmalar sonucu bu delta diskler snapshotlardan kaynaklanıyormuş. Bunun sebebide eski vm makina snapshot alırken ana disk kilitli oluyormuş otomatik olarak bu delta diskler oluşuyormuş.

Benim sizlere sorum şu olacak yeni makinada ben bu görünmeyen,tanınmayan diskleri nasıl tanınır hale getirebilirim. yardımlarınızı rica ediyorum.

ilginize teşekkür ederim. 

Gönderildi : 18/12/2013 12:01

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Abdullah bey merhaba,

Ilk sunucuda sisteminiz halen çalışıyor ise tüm snapshutları sildirip (ilke disk ile birleştirip) sonra taşırsanız sorunsuz çalışacaktır diye düşünüyorum. Snapshut manager'da herhangi bir snapshut gözükmüyor ise consolidate ile birleştirmeyi deneyin. Bu şekilde'de silinmez(birlesmez) ise bu sanal sunucuyu kapatıp clonunu çıkarın o zaman diskler birleştirilecektir. Ondan sonra taşırsanız sunucunuz diger tarafta sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirisiniz. 

Taşıyorum darken taşıma işlemini nasıl yapıyorsunuz? (Copy & Paste ?)  

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2013 02:02

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Bu arada hatrılatmakta fayda var,

Snapshot silerken dikkat etmeniz gereken bir durum var oda datastoredaki boş alan durumu.
Snapshot yada snapshot chain varsa şunu dikkate alın ;
snapshot sizeları ile parent vmdk size toplayın datastore da bu kadar boş alan olması lazım yoksa sıkıntı çıkar.
Çünkü Vmware Snapshot teknolojisi söyle çalışır. Snaptaki data parent a mirge edilmeden snapshot silinmez... Bu bir kuraldır ve genelde atlanır.
Yani zaman zaman snap silmek intaharla eş değer olabilir. 🙂 🙂

Sizin ortam için belki böyle bir durum yoktur ama kontrol etmekte fayda var.
Selamlar.

Gönderildi : 19/12/2013 13:08

(@abdullahdanis)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız ve cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm biraz takla atarak hallettim ama sonunda başarılı bir şekilde sistemi ayağa kaldırdım. Nasıl hallettiğimi yazayım belki diğer arkadaşlara yardımcı olurum.

Öncelikle eski Vm makinanın Acronis 2014 ile image ını aldım. Tabi yeni Vm aldığımı bu image yemedi. O yüzden diğer seçenek olan 

VMware vCenter Converter Standalone 

ile aldığım image ı direk olarak yeni Vm e atacaktım fakat bu tool un en son acronis 2011 ile alınan image dosyalarını tanıdığını öğrendim. Bende de lisans olarak sadece acronis 2014 olduğundan bu sefer farklı bir yola gittim. Öncelikle acronis in tool undan acronis 2014 ile almış olduğum .tib uzantılı image dosyamı vhd formatına çevirdim. Tabi vhd formatıda işime yaramıyordu. Vhd formatına çevirdiğim dosyamı  WinImage tool ile vmxd formatına çevirdim ve en nihayetinde yeni Vm makinama kopyaladığımda makina sorunsuz bir şekilde çalıştı. Derin bir ohh çekerek bu işi halletmiş oldum.

Yardımlarınız ve önerileriniz için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/12/2013 20:02

Paylaş: