Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hangi sanallaştırma

17 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@ibrahimbas)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar bende 1 adet sunucu üzerinde Windows server 2008 r2 x64 işletim sistemi var ben bu sunucuma 3 adet sanal sunucu kurmak istiyorum 1 inde Exchange server

1 inde Microsoft share point

1 inde ise test amaçlı

ancak kuracağım sanal sunucular Windows server 2012 olacak bana hangi sanallaştırma teknoojisi öneriyosunuz ben vmware tercih ediyorum ancak hangi sürümü olacağını bilemiyorum bu konuda yardımcı olsanız sevinirim varsa bi de deneme sürümü indirebileceğim bir link 

Gönderildi : 19/11/2013 01:11

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

ESXi (ücretsizdir) kullanabilirsiniz. Veya Sunucuyu Windows 2012r2 Std. kurup, Hyper-V kurabilirsiniz.

Gönderildi : 19/11/2013 11:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

2012 hyper-v ile lisans sayısı konusunda daha avantajlı olursunuz

fakat ürün olarak ben de Vmware'den yana kullanırım oyumu 

Gönderildi : 19/11/2013 11:44

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ibrahim bey,

VMware ESXi 5.5 ürünü sizing işinizi görecektir. Free versiyonunda eski surumde olan 32gb maksimum ram kullanım sınırı artık bu versiyonda kaldırıldı. Bu ürünü aşağıdaki linkten indirip tek makina üzerinde herhangi bir lisans ücreti ödemeden ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=ESXI550&productId=353&rPId=4610  

Saygılarımla.  

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2013 11:56

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

arkadaşlar bende 1 adet sunucu üzerinde Windows server 2008 r2 x64 işletim sistemi var ben bu sunucuma 3 adet sanal sunucu kurmak istiyorum 1 inde Exchange server

1 inde ise test amaçlı

ancak kuracağım sanal sunucular Windows server 2012 olacak bana hangi sanallaştırma teknoojisi öneriyosunuz ben vmware tercih ediyorum ancak hangi sürümü olacağını bilemiyorum bu konuda yardımcı olsanız sevinirim varsa bi de deneme sürümü indirebileceğim bir link 

Merhaba,

Esxi 5.5 sizin işinizi görecektir. Aşağıdaki link'lerden yenilikleri ve free esxi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esxi 5.5 yenilikleri

Free Esxi 5.5

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 19/11/2013 11:59

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

1 inde ise test amaçlı

Merhaba,

Esxi 5.5 sizin işinizi görecektir. Aşağıdaki link'lerden yenilikleri ve free esxi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esxi 5.5 yenilikleri

Free Esxi 5.5

2012r2 Hyper-V ye daha yakınım :))

Gönderildi : 19/11/2013 12:04

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

1 inde ise test amaçlı

Merhaba,

Esxi 5.5 yenilikleri

Free Esxi 5.5

2012r2 Hyper-V ye daha yakınım :))

VMware olsun bizim olsun:D ahaha

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 19/11/2013 12:07

(@NecatiSelimGUNER)
Gönderiler: 43
Trusted Member

artık lisans 60 gün olarak indirilebiliniyor galiba. lisans ödemesi yok demek yanlış olur heralde artık.

Gönderildi : 10/12/2013 16:21

(@vasviuysal)
Üye

artık lisans 60 gün olarak indirilebiliniyor galiba. lisans ödemesi yok demek yanlış olur heralde artık.

esxi den bahsediyor isek lisans 60 gün değil , lisans girmeden 60 gün tüm özellikleri açık şekilde kullanabiliyorsunuz.

bu süre içerisinde ücretsiz lisansı edinip cihaza girmeniz yeterli  kullanmaya devam edebilmek için

Gönderildi : 10/12/2013 17:20

(@ibrahimbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şimdi arkadaşlar ben vmware esxi 5.5 indirdim cd den boot edip vmware esxi 5.5 kurulumu yaptım ve daha sonra Windows 2008 stv std r2 kurdum buradaki vmware kurulumu eski ms dos görüntüsü gibitdi peki ben ikinci işletim sistemini nasıl kuracam bu arada ben nerede vmware wsxi 5.5 üzerinde araştırma yaptıysam karşıma vsphere çıktı acaba bunuda mı kurmamız gerekiyor veya bana sağlam tam açıklamalı bi kaynak verebilirmisiniz.

Gönderildi : 05/01/2014 21:17

(@vasviuysal)
Üye

esxi arayuzunden herhangi bir işlem yapmıyoruz kurulum bittikten sonra vsphere clienti baska bir windows makinaya kurarak

bunun aracılıgı ile esxi yi yönetiyoruz

Gönderildi : 05/01/2014 23:02

(@ibrahimbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet bunu yaptım bi sorum daha olacak bu işlemlerde raid yapısını kullanmak mantıklımı acaba yoksa sunucuda varolan 2 hardiskide kullanayımmı

Gönderildi : 06/01/2014 00:06

(@ibrahimbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar cevap yokmu

Gönderildi : 06/01/2014 18:02

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

İbrahim bey,

Raid yapısına neden ihtiyaç duyarız? 1'den fazla disk grup içindeki herhangi bir disk arızalandığında bizim datamız halen erişilebilir olsun diye. 

Bizler tek diskli tek sunuculu sanallaştırma yapılarını kesinlikle önermiyoruz.

Datanın önemsiz ise, disk bozulduğunda tüm yapıyı yeniden kurarım yada yedekten dönerim diyorsanız istediğiniz gibi bir yapı kurup çalıştırabilirsiniz.

Mevcut ortamınızda sunucu üzerindeki 2 adet disk Raid 1 şeklinde yapılandırılmış ise sunucu üzerindeki diskler'de data tutulmamasını her ne kadar önermesemde bu şekilde çalıştırabilirsiniz.En azından tek disk arızasına karşı korumanız olur. Önerim minimum 4 diskli bir raid disk grubu kurup sanal sunucu datalarınızı fiziksel sunucudan çıkarıp bu ortamda tutmanız şeklinde olacaktır.

Saygılarımla.     

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2014 18:52

(@ibrahimbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şimdi arkadaşlar ben vmware esxi 5.5 kurdum sorunsuz daha sonra bilgisayarıma vsphere 5.5 kurdum ve sanal makinemı oluşturdum ancak en son aşamada datastoreden seçmem gereken iso dosyasını datastoreye nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum acaba vmware içinden mi ekleniyo veya farklı bi yoldanmı

Gönderildi : 07/01/2014 00:15

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

datastore oluşturduysanız, vclient üzerinden datastore seçip, browse datastore deyin, yeni açılacak penceredeki ikonların üzerinde gezerseniz upload seçeneği çıkacaktır.

Gönderildi : 07/01/2014 01:17

(@ibrahimbas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

tamamdır  teşekkürler bütün sunucularımı kurdum şu anda sıkıntı yok ancak ben csphere üzerinden aynı ağda değilde yani localde değilde dışardan erişmek istesem yapabilirmiiym vsphere yönetim paneline

Gönderildi : 07/01/2014 04:16

Paylaş: