Forum

vmware ip yapılandı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware ip yapılandırmaları ile ilgili

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@peker)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar , bilgisayarımda vista kullanmaktayım, ve vmware 6 versiyonunu kurdum.Sabahtan beri ugrasmama ragmen düzgün bir şekilde ip yapılandırmalarını yapamadım.Bu konuda soracagım cok soru var.Yalnız ılk basta asagıdaki hatadan bahsedtmek istiyorum.

Öncelikle Bilgisayarım ip yi otomatik olarak almakta.Ben ip yi elle vermek istediğimde aşağıdaki gibi bir hata almaktayım.Bu hatayı neden alıyorum sizce?

Gönderildi : 31/08/2008 22:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

siz  şu an bu  mesajı yazdığınız pc de  ip adresi  yani p bloğu olarak kullandığınız bloktan bir ip adresi girmelisiniz

örnek  şu an kullandığınız pc 

ip adresi  : 192.168.1. 2

DG :  192.168.1.1

DNS 192.168.1.1

vm :  192.168.1.5 6 7 8  olabilir size bağlı

DG : 192.168.1.1

DNS :  192.168.1.1

çift DG  default gateway olmamasına dikkat edin 🙂

Gönderildi : 31/08/2008 23:01

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dediğiniz ayarları yaptım su an tamam.Bundan dolayı cok tesekkur ederim.Ayarlar asagıdaki gibi su an.

ip adresi : 192.168.1.2

DG: 192.168.1.254

DNS: 192.168.254

Sımdı sormak istediğim calısmak amaclı 2 tane client kurdum bilgisayarıma.Bunların arasındaki baglantıyı sagladıktan sonra bir tane de server 2003 kurucam.Sımdı pc lerin birbirlerini goruyor ve pingleyebiliyorum.

Ancak vmware kurulduktan sonra ag yonetıcılerıne gelen vmware 1 ve vmware 2 sanal ethernetleri ile herhangi bir ayar yapmadım.Hepsi briged konumunda hatta devredısı bıraktım?Onları kullanmama gerek var mı?Yoksa direk sanal bilgisayara girip ag ayarlarını yapmam yeterli mi?

Gönderildi : 31/08/2008 23:26

(@cozumpark)

Onları kullanmanıza gerek yok

devredışı bırakabilirsiniz

herhangi bir sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum

diğer arkadaşlarda yorumlarını yazacaklardır

Gönderildi : 31/08/2008 23:41

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konuyu nereden nereye getirdim ama ben sordukca saolun ki cevaplıyorsunuz.Son sormak istediğim birşey daha var hocam.

Server2003 kurdugum zaman kendı kullandıgım pc de bu sanal pc den ip almaya calısmaz değil mi?Yani iki sanal bilgisayarın dısında kendi bilgisayarım ve kablosuz agdan bana baglı bir bilgisayar daha var.Bu bilgisayarlar da ip alır mı?

Gönderildi : 01/09/2008 00:01

(@cozumpark)

🙂  mantıken şöyle gidelim

şimdi sizin kendi kullanmış olduğunuz bir pc var sanırım  bu mesajı o pc den atıyorsunuz

ve bu  pc üzerinde virtual pc var  ve üzerinde  2003 server  XP client gibi işletim sistemleri var

şimdi ilk olarak bu pc nizi açtığınız için bu pc ortamdaki  Modem veya farklı bir dhcp den ip alıyor

siz bu pc yi açtıktan sorna o sanal işletim sistemlerini açıyorsunuz

ip alırken pc ler ortadamki  ip isteğine ilk cevap veren ve kendilerine en yakın   dhcp dağıtıcısını kullanırlar

bu durumda kendi pc niz sanal pc deki serrver işletim sisteminiz üzerindeki  DHCP server dan ip alamaz

ama diğer pc ler alma olasılığı var

oda nasıl ip aralığınız aynı ve aynı sonlandırıcıdaysanız ip alma olasılığı  muhtemel

Gönderildi : 01/09/2008 00:12

(@peker)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bunu sanal server 2003 kurduktan sonra tekrar sorucm hocam.sımdılık tesekkurler.

Gönderildi : 01/09/2008 01:11

Paylaş: