Forum

VMware ESXİ ip tanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware ESXİ ip tanımlama sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,584 Görüntüleme
(@FarukDerdinne)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar bir veri merkezinde fiziksel sunucumuzu barındırıyoruz sunucu özelliklerimiz xeon işlemcili 32 gb ram 2 x 1 tb hdd

şimdi sormak istediğim şu elimizde yaklaşık 30 adet ip var ancak sanal sunucu açtığımızda her açtığımız sunucuya  aynı ip numarasını veriyor otomatik olarak ip tanımlaması yapabilirmiyiz otomatik ip tanımlaması yapılıyorsa nasıl yapılır ?

sunucuda  aktif olan ip düzenleme kısmını bulmadım çünkü  düzenleyipfarklı ip tanımlıyacaktım ama bilmiyorum nasıl yapılır bu ip düzenlmesi yardımlarınızı Rica ediyorum.

Gönderildi : 29/09/2013 21:30

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Sorununuzu biraz daha açık dile getirirseniz yardımcı olabiliriz.

Veri merkezinizde tek sunucu var ve  30 ip o makinedeki vmlerde mi kullanacaksınız ?

Sunucuda ip düzenleme kısmını bulamadım demişssiniz fiziksel sunucuda mı bulamadınız ?

Sanal platform olarak ne kullanıyorsunuz ? 

Nasıl bir otomatik ip dağıtmasını istiyorsunuz ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/09/2013 12:45

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sanal sunuculara ip verme işlemi fiziksel sunuculardan farklı değil

yine ağ ayarlarından sunucularınıza elinizdeki ip adreslerini menuel olrak girebilirsiniz

ayrıca sunucu tarafında otomatik ip alma kısmı bence oldukca gereksiz ve saçma bir durum

sunucu makinaların statik yapılandırılmış ip adresleri olur genelde

Gönderildi : 30/09/2013 13:04

(@FarukDerdinne)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanal sunucularda vmlerde ip kullanmak istiyorum

herhangi bir sanal sunucu açtığımda  tek bir ip açıyor, sanal sunucuya  tanımlanan o ip değiştiremiyoruz  ip  düzenleme  kısmını bulamadım kaçtane  sanal sunucu açarsam açayım aynı ip  tanımlıyor ip nasıl nereden düzenliyebilirim ayrıca  yeni ip  nasıl tanımlıyabilirim VMware vSphere Client esxi tam olarak kullanmayı bilmiyorum açıkçası yeni kuruldu bu  yazılım sunucumuza

Gönderildi : 30/09/2013 15:42

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba,

Kurulum yaptığınız vm (sanal makine ) üzerinde sağ click open console diyerek içerisine giriniz. Oradan normal windows serverda / clientta ip değiştirebilirsiniz. Sisteme verdiğiniz ip yi vm makineye tıkladığınızda "summary"  kısmında görebilmeniz için ve diğer sanallaştırma desteklerini kullanabilmeniz için vmware tools yüklemelisiniz.

Bunun için vm üzerinde sağ tuş  --> Guest --> install / upgrade wm tools diyerek yükleme yapabilirisiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/09/2013 16:38

(@FarukDerdinne)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kurulum yaptığınız vm (sanal makine ) üzerinde sağ click open console diyerek içerisine giriniz. Oradan normal windows serverda / clientta ip değiştirebilirsiniz. Sisteme verdiğiniz ip yi vm makineye tıkladığınızda "summary"  kısmında görebilmeniz için ve diğer sanallaştırma desteklerini kullanabilmeniz için vmware tools yüklemelisiniz.

Bunun için vm üzerinde sağ tuş  --> Guest --> install / upgrade wm tools diyerek yükleme yapabilirisiniz.

vm üzerinde sağ tuş  --> Guest --> install / upgrade wm tools  işlemini yaptım ip zaten görünüyordu ama dediğim gibi yine düzenleme  kısmı yok ip numarasının orada  farklı  ip tanımlıyabilmem için 

Gönderildi : 30/09/2013 16:53

(@mustafatasci)
Üye

Merhaba,

vm üzerinde sağ tuş  --> Guest --> install / upgrade wm tools  işlemini yaptım ip zaten görünüyordu ama dediğim gibi yine düzenleme  kısmı yok ip numarasının orada  farklı  ip tanımlıyabilmem için 

Sanal makinenin windows ip bilgisinden alıyor o bilgiyi, siz makinenin ipsini windows ayarlarından değiştirirseniz buda değişecektir . 

Gönderildi : 30/09/2013 16:56

(@FarukDerdinne)
Eminent Member
Konu başlatıcı

dedeiğinizi nasıl yapabilirim ?

birde  açtığım sunucuların şifresini ve  kullanıcı adını nasıl güncelliyebilirim  

Gönderildi : 30/09/2013 16:58

(@mustafatasci)
Üye

değiştirmek istediğiniz makineye login olun, console ekranından olabilir, remote bağlanarak olabilir. Windows ekranındayken ip değiştirebilirisiniz.

Sunucuları kurarken size şifre sorar kurulum esnasında, yine windows ekranından , kullanıcı ayarlarından şifreleri değiştirebilirsiniz. 

Gönderildi : 30/09/2013 17:02

Paylaş: