Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırma çözümü için vmware mi hyper v mi?

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
562 Görüntüleme
(@ismailalkurt)
Gönderiler: 176
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yeni server satın alma ve sanallaştırma projem var.

Server olarak ibm veya hp sonradan destek için hangisini almamı önerirsiniz.

Not: öncekikullandığım hp dl380 g5

Sistemimde bir ticari bir üretim olmak üzere iki adet sql database kullanılacak.

exchange ve active directory kullanılacak.Şimdiki sistemim sbs 2003 olduğundan exchange üzerinde geliyor.

Fakat üreticilerin önerisi dc, exchange srv,sql srv ve file server farklı olması iyi olur diyorlar.

Sanallaştırmada hyper v ve vmware nin birbirine göre artıları eksileri var.

Sizce hangi sunucu ve hangi sanallaştırma teknolojisi şirketimiz için ideal olanıdır. 

Gönderildi : 19/06/2013 14:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

satış sonrası destek için HP derim, gerisi hikaye.

HP DL380 Gen8 size yeterli olacaktır. Ancak tek bir sunucu ile süreklilik konusunda eksik kalır.

Sanallaştırma platformunda Vmware tercih etmenizi öneririm. Vmware ESXi ücretsiz versiyonu sizin için şu durumda yeterlidir. Hyper-v'ye hiç bulaşmayın derim.

kolay gelsin 

Gönderildi : 19/06/2013 14:16

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba

Yeni server satın alma ve sanallaştırma projem var.

Server olarak ibm veya hp sonradan destek için hangisini almamı önerirsiniz.

Not: öncekikullandığım hp dl380 g5

Sistemimde bir ticari bir üretim olmak üzere iki adet sql database kullanılacak.

exchange ve active directory kullanılacak.Şimdiki sistemim sbs 2003 olduğundan exchange üzerinde geliyor.

Fakat üreticilerin önerisi dc, exchange srv,sql srv ve file server farklı olması iyi olur diyorlar.

Sanallaştırmada hyper v ve vmware nin birbirine göre artıları eksileri var.

Sizce hangi sunucu ve hangi sanallaştırma teknolojisi şirketimiz için ideal olanıdır. 

Merhaba,

HP veya IBM diye birşey soyleyemem çünkü her ürünün kendilerine göre artıları ve eksileri var. Oyuzden almak istediğiniz ürünün özelliklerini belritirseniz veya modellerini daha net açıklamalar yapılabilir.Ayrıca VMware tarafındaki destek için kesinlikle vmware'dan support paketi almanızı öneririm. Zaten ücretsiz Esxi kullanmayacaksınız, Lisans alacaksanız zaten 1yıl support paketi içerisinde geliyor. Bu konu ile ilgili aşağıdaki link'i inceleyebilirsiniz.

http://www.vmware.com/products/datacenter-virtualization/vsphere/pricing.html

Ayrıca lisans paketleri arasındaki fark için aşağıdaki link size yardımcı olabilir.

http://www.tayfundeger.com/vsphere-5-1-lisanslari-ve-karsilastirma.html

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 19/06/2013 14:26

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Ürünleri belirlerken ihtiyaçları iyi analiz etmek gerekiyor. Ne yapmak istediğinizi ve bütçenizi net bir şekilde ortaya çıkarmalısınız. Bunlar sizin tercihlerinizi belirleyecektir. Bu konuda arkadaşlarımında önerilerini destekliyorum.

Marka seçiminde ise, oyumu HP + VMware olarak kullanıyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 19/06/2013 17:45

(@ismailalkurt)
Gönderiler: 176
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bir danışman arkadaşım vmware iyi demişti.Hyper v kendi içinde donanımları tanımakta zorlu çekiyor demişti.Ayrıca hyper v işletim sistemi üzreinde çalışıyor.İşletim sistemi çökerse kaldırması daha zor demişti.

Fakat hyper v ve vmware fiyatlarına bakacak olursak çalışırken sanalları taşıma ve 3.parti yedeklemeye gerek kalmadan yedeklemede srv2012 hyper v daha başarılı demişlerdi.Tabi bu sisteme de node sistem gerekecek.

Ben hiç beynimi bulandırmadan vmware lisanslı yazılım alayım.

Sbs2003 ü dc ve exchange için kullanmamda sanırım sanalda sıkıntı oluyormuş.

Onun için standart srv lisansları ve exchangeyi ayrı almam gerekiyormuş.Yalnız cal lisansları exchangenin çok pahalı.

Onun için bu aşamada dc exchangeyi nasıl kullanayım diye düşünüyorum.

Ayrıca bir sorumda şu.DL380 G5 modeli srv ve storegesi 2007 yılında alınmıştı.Şu anda arada disk değişimi ve  power supply değişimi yapıyorum.

Danışman arkadaşlar bir serverin ömrü 5 yıl diyorlar.Sizce fiziksel sunucua yatırım yapmak şartmı.

şirket bilgisayar sistemi de şu şekilde 6

60 client var.1 sbs server var.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 20/06/2013 14:50

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bir danışman arkadaşım vmware iyi demişti.Hyper v kendi içinde donanımları tanımakta zorlu çekiyor demişti.Ayrıca hyper v işletim sistemi üzreinde çalışıyor.İşletim sistemi çökerse kaldırması daha zor demişti.

bunu söyleyen arkadaşınız yanılıyor. hyper-v her ne kadar işletim sistemi üzerinden eklenen bir rol olsa da aslında işletim sistemi ile donanım arasına giren bir hypervisor üzerinden çalışıyor. hatta hyper-v server ile bunu rol olarak bile aktive etmiyorsunuz. yani işletim sisteminiz de aslında kabaca sanal bir sunucu oluyor. donanım tanımakta zorluk çekme gibi bir durumu da yoktur. hatta kapsamının daraltılması için server 2012 r2 ile gereksiz donanımlardan arındırılmış gen2 sanal sunucuları göreceğiz. 

ayrıca işletim sistemi çökmesi durumunda VMware için ne kadar risk ve zorluk varsa Microsoft için de o kadar zorluk vardır.

Fakat hyper v ve vmware fiyatlarına bakacak olursak çalışırken sanalları taşıma ve 3.parti yedeklemeye gerek kalmadan yedeklemede srv2012 hyper v daha başarılı demişlerdi.Tabi bu sisteme de node sistem gerekecek.

burada da yanlış bilgilendirilmişsiniz. server 2012 ile sunulan özellikler yedekleme çözümleri değil iş sürekliliği çözümleridir. yedekleme bambaşka bir olay. mesela bir kullanıcının verimi kaybettim dediği zaman tüm sunucuya müdahale edemezsiniz ve yerine gore etseniz de işe yaramayabilir.

Ben hiç beynimi bulandırmadan vmware lisanslı yazılım alayım.

Sbs2003 ü dc ve exchange için kullanmamda sanırım sanalda sıkıntı oluyormuş.

Onun için standart srv lisansları ve exchangeyi ayrı almam gerekiyormuş.Yalnız cal lisansları exchangenin çok pahalı.

Onun için bu aşamada dc exchangeyi nasıl kullanayım diye düşünüyorum.

olumlu görüşleriniz varken niye VMware seçiyorsunuz anlayamadım ama lisans almanıza da gerek kalmayabilir. VMware için esxi, Microsoft için hyper-v server ile lisansa gerek kalmadan çalışabilirsiniz.

sanal sunucularla ilgili de genel kanı nedense sorun oluyormuş şeklinde oluyor. ama bu aletler sanal olduklarını bilmediklerinden dur ben bir arıza yapayım yerim dar demiyorlar. sbs I de dcyi de sanalda sorunsuz kullanabilirsiniz. usb, seri arayüzlere ihtiyacınız olursa o ayrı.

Ayrıca bir sorumda şu.DL380 G5 modeli srv ve storegesi 2007 yılında alınmıştı.Şu anda arada disk değişimi ve  power supply değişimi yapıyorum.

Danışman arkadaşlar bir serverin ömrü 5 yıl diyorlar.Sizce fiziksel sunucua yatırım yapmak şartmı.

şirket bilgisayar sistemi de şu şekilde 6

60 client var.1 sbs server var.

Kolay gelsin.

bu sunucu şuanki güncel sunucu serisine gore baya eski kalıyor. şuan gen8 ler var. Türkiye'de sunucunun ömrü bozulana kadar oluyor maalesef. bahsettiğiniz sunucunun 146gb ile 300gb diskleri neredeyse aynı fiyata bulunuyor. bazı parçalarınız bozulduğunda yurtdışından gelmesini bekleyeceksiniz. yeri geldiğinde firmware güncellemeleri kesilecek. 60 kullanıcılık bir veriyi de bu alet üzerinde tuttuğunuzda iş kesintisinde neler yapacağınızı düşünün.

birilerini ikna etmeniz gerekiyorsa güç tüketimlerini sunun. yeni sunucu almanız halinde daha verimli ve az güçle çok iş yapan bir sunucunuz olacak. ve yeri geldiğinde sunucu odasının maliyetini birkaç ay içinde sanallaştırma ve yeni sunucular ile çıkarabiliyorsunuz.

Gönderildi : 21/06/2013 01:32

Paylaş: