Forum

Sanal Makinaları NA...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal Makinaları NAS Storage Üzerinde oluşturma

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
321 Görüntüleme
(@rahimcan)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

20 Sanal makinamın bulunduğu  2  esxi muvcut . Şu anda datastorage üzerindeler . VMotion ve DRS gibi özellikleri kullanabilmek için fiyatlarının uygun olmasından dolayı IOmega Nas storage almayı düşünüyorum ama performans bakımında artı ve eksileri ne olur bir bilgim yok . 

Sanal makinaların tümü web server olarak çalışıyor .  

Gönderildi : 28/03/2013 16:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Bu sanal makina üzerinde ne tarz uygulaamalar olacak bilmek lazım. Disk i/o yapan yazılımlar olacakmı? Sql gibi v.s.?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/03/2013 18:33

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Rahim bey,

Şuanda bu 20 makine local dikler üzerindemi çalışıyor onu anlamadım?

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2013 19:12

(@rahimcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

VM ler üzerinde  Web siteleri çalışıyor . MySQL database kullanıyorlar ama çok fazla yoracak bir site de  bulunmuyor . Ama ileriye dönük olarakta yoğun bir veritabanı trafiği olursa ne gibi sonuç çıkar . 

Sanal makinalar ESXi hypervisor ün bulunduğu diskte bulunuyor . 120 GB lık 1 SSD swap görevinde kullanıyorum .

sistem çok güvensiz olduğu için acilen storage üzerine geçmem gerekiyor ama Storage ler çok pahalı olduğu için nas olur mu olmaz mı arasında kaldım .  

Gönderildi : 28/03/2013 20:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Çok yük yok ise bunu ancak bir nas alıp gözlemleme ihtimaliniz olabilir. Buna ek olarak bütçeniz yeterli ise Hpp2000 inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/03/2013 16:02

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

10GB network portu olan bir NAS bulursanız sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum ama 1GB'te 20 makine bence çok ağır çalışır. Fiber portu olan bir storage almanı tavsiye ederim kafan rahat olur.

Not: 10G'li NAS cihazı ve 10GB network portu olan switc'te 3 aşağı 5 yukarı fiber portlu bir storage fiyatına çıkacaktır. 10GB network cihazları ve portları henüz ucuzlamadı.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/03/2013 18:03

(@rahimcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yanıtlar için çok teşekkürler . nas ile bu iş zor görünüyor . p2000 mantıklı göründü

iyi günler dilerim 

Gönderildi : 30/03/2013 02:53

Paylaş: