Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Failover Cluster Live Migration Problemi!

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
683 Görüntüleme
(@RustuAYDIN)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Live Migration ile ilgili problem yaşıyorum. Quick migration
yapabiliyorum. Fakat live migration başarısız oluyor. Cluster
oluştururken cluster ismini ve ip sini belirlediğim yerde 192.168.8.0
networkü ile karşılaştım. Bu networke ping atabiliyorum. Fakat 11.0
networkünü ne kurulumda nede sonradan client Access point olarak
ekleyemiyorum. Hangi ayarları eksik yaptığımı anlayamadım. Bu konuda
yardımcı olabilir misiniz?

MEVCUT YAPI:
2 adet hp dl 380 g5 üzerinde hyper-v failover cluster yükledim
1 adet hp p2000 sas storage kullandım.
sunucular arası heartbeat ı cross kablo ile sağladım.
Her sunucuda 3 adet fiziksel NIC var.

ip yapılandırmam:
dc
server 2003 enterprise
nic1 192.168.11.243/22

host1
server 2012 standart
nic1 192.168.0.-/24 otomatik ip (internete açılan network, iç nework ile fiziksel bağlantı yok)
nic2 192.168.11.241/22 statik ip (iç network)
nic3 11.11.11.1/24 heartbeat

host2
server 2012 standart
nic1 192.168.0.-/24 otomatik ip (internete açılan network, iç nework ile fiziksel bağlantı yok)
nic2 192.168.11.242/22 statik ip (iç network)
nic3 11.11.11.2/24 heartbeat

cluster yapılandırmam:
cluster name ***cl
cluster ip 192.168.8.200/22

cluster disk yapılandırmam:
disk1 clustered shared volume
disk2 quorum
disk3 clustered shared volume

Gönderildi : 01/03/2013 16:45

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Merhaba almış olduğunuz hata mesajı nedir.

Gönderildi : 01/03/2013 20:11

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

failover cluster manager üzerinde networks içerisinde bu üç networkünüzün de olduğunu doğrulayın. bunların up olması gereklidir. ayrıca burada bir şekilde microsoft failover network adında bir network de oluşmuş olabilir.

network kartı ekleme ve çıkarmalarınızı hyper-v manager üzerinden değil, failover cluster manager üzerinden yapın.

en son işlem olarak failover cluster validation check yapın. burada her ne kadar networkten şüpheleniyor olsanız da sanal sunucularınızı kapatıp, disk kontrollerini de yapmanızı öneririm.

Gönderildi : 02/03/2013 01:05

(@RustuAYDIN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba, cevabınız için teşekkürler.

Hata ile ilgili ekran görüntülerini paylaşıyorum. Validation yaptığımda Storage bölümünde hata alıyorum fakat bunun live migration ı engelleyeceğini düşünmemiştim. Buradaki sorunu nasıl çözebilirim? 

Gönderildi : 02/03/2013 14:02

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Rüştü Bey Merhaba ,

Probleminiz storage tarafında olduğunu  düşünüyorum. Storage olarak ne kullanıyorsunuz ? Marka model?

Logları incelerken gördüğüm hata da .

DNS' ten kaynaklanan bir  hata var sanırım cluster'ın kurulum esnasında oluşturduğu kayıt silinmiş veya DNS sunucularınızda sorun var tekrar kontrol edermisiniz?.

Storage  tarafında açtığınız LUN atamalarında uyumluluk modunda server 2008 R2  veya kullandığınız işletim sistemi bulunuyorsa buna göre ayarlamanızı yapınız.

Huseyin. 

Gönderildi : 02/03/2013 14:44

(@RustuAYDIN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin bey merhaba, cevabınız için teşekkürler.

Storage için kullandığım cihaz HP P2000 G3 SAS MSA Dual Controller LFF Array System. Cihaz SAS arabirimi ile bağlanıp vdisk oluşturuldu ve LUN lar hostlara map edildi. Validation da gözüken hatada Storage supports the SCSI-3 için distribütor firma ile irtibat kurup bilgi talebinde bulundum.

DNS deki kayıtlardan bende şüphelendim ve kontrol ettim fakat eksik bir kayıt olmadığını gördüm. Cluster için oluşan host(a) doğru. Ayrıca Active Directory de de obje mevcut.

Uyumluluk modu kısmını anlayamadım. Bu ayarlama cihaz tarafında mı yoksa sunucu tarafında mı yapılıyor. Lakin kullandığım cihazda böyle bir uyumluluk ayarına rastmadım.

Gönderildi : 02/03/2013 17:04

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

hp p2000 cihazlarda uyumluluk modu ayarı yoktur. bu gibi işlemler önce cihaz üzerinde firmware update yapmayı deneyin öncelikle. kontrol edeceğiniz firmware release notes üzerinden ilgili hata ile ilgili birşeyler düzeltilmişmi bulabilirsiniz.

gördüğüm kadarıyla bir deneme ortamı oluşturuyorsunuz. cluster destroy edip, sunucuların teker teker bu LUNa erişip erişemediklerini deneyebilirsiniz. bu sırada her iki aletin de online gördüğü disk üzerinde I/O yaparsanız veri kaybetme ihtimaliniz olacaktır. önemli datalarınızı yedeklemenizi öneririm.

bir de kullandığınız hba her ne ise onlara da firmware update geçmenizi ve hp sitesi üzerinden bunlarla ilgili herhangi bir customer notification olup olmadığını da kontrol edin.

Gönderildi : 02/03/2013 19:08

(@RustuAYDIN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Efe bey merhaba,

Kurulumu test ortamında başarıyla gerçekleştirdikten sonra gerçek ortam kurulumu yaptım. Bu hatalar gerçek ortamda oluştu. Live Migration sorununu çözemedim fakat Failover başarılı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca Quick Migration da çalıştığı için LM sorununu çözemeden projeyi bitirmek zorunda kaldım. Tecrübe oldu diyelim, sağlık olsun diyelim. Yardımlarınız için teşekkürler 🙂

Gönderildi : 04/03/2013 20:17

Paylaş: