Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware'de sistem saati çok hızlı ilerliyor :S

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
390 Görüntüleme
(@ramazanerbas)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba. Forumda üye olarak yeniyim. Sistem ve Ağ Uzmanlığı eğitimi almaktayım. Derslerimi VMware Workstation'da yapıyorum. Konu başlığında da belirttiğim gibi sanal makinalarımda saat çok hızlı ilerliyor, 9 saniyede 1 dakika atlıyor :S . Sadece saat değil serverler açılırken açılıştaki soldan sağa doğru gidip gelen bar çok hızlı, takip edilmiyor bile :S. Google amcada aramama rağmen doğru düzgün bir bilgi edinemedim. çözümpark forumlarında da bir bilgi edinemedim.

Sistemim AMD Fx6100 CPU, 8 Gb 1600Mhz ram, 1 TB Raid0 HDD.  Araştırmalarımda AMD işlemcilerin frekanslarıyla vmware'ün frekanslarının çakışma yaptığı gibi bi söylentiler, yazılar okudum. AMD'nın amd quiet and cool özelliğinin kapatılması sorunu çözüyormuş denilmiş, kapattım fakat hiç bir değişiklik düzelme olmadı. Değerli üstadlarımdan yardım bekliyorum. Malesef elimde tek bir makina var ve onda da vmware sorun çıkarıyor. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar ...

Gönderildi : 11/01/2013 22:54

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konu hakkında bilgisi olan yok mu arkadaşlar ? :s

Gönderildi : 12/01/2013 01:19

(@ErdemAyyildiz)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Ramazan Hocam,

Sorununa tam olarak çözüm olurmu bilmiyorum fakat denemende fayda var diye düşünüyorum..

NTP Server aktif aşamaları.. 

To configure NTP on ESX/ESXi 4.1 and ESXi 5.0 hosts:
  1. Connect to the ESX/ESXi host using the vSphere Client.
  2. Select a host in the inventory.
  3. Click the Configuration tab.
  4. Click Time Configuration.
  5. Click Properties.
  6. Click Options.
  7. Click NTP Settings.
  8. Click Add.
  9. Enter the NTP Server name. For example, pool.ntp.org.
  10. Click OK.
  11. Click the General tab.
  12. Click Start automatically under Startup Policy.
  13. Click Start and click OK.
  14. Click OK to exit.

Gönderildi : 12/01/2013 02:56

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba, sanal işletim sistemlerinde vmware tools yüklü mü ? Eğer yüklü ise Erdem hocamız ESXi sunucular için geçerli olan NTP konfigurasyonu göndermiş.  Siz Workstation kullandığınız için zaman ile ilgili ayarı aşağıdaki resimden yararlanarak yapabilirsiniz.

Gönderildi : 12/01/2013 03:17

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Ramazan Hocam,

Sorununa tam olarak çözüm olurmu bilmiyorum fakat denemende fayda var diye düşünüyorum..

NTP Server aktif aşamaları.. 

To configure NTP on ESX/ESXi 4.1 and ESXi 5.0 hosts:
  1. Connect to the ESX/ESXi host using the vSphere Client.
  2. Select a host in the inventory.
  3. Click the Configuration tab.
  4. Click Time Configuration.
  5. Click Properties.
  6. Click Options.
  7. Click NTP Settings.
  8. Click Add.
  9. Enter the NTP Server name. For example, pool.ntp.org.
  10. Click OK.
  11. Click the General tab.
  12. Click Start automatically under Startup Policy.
  13. Click Start and click OK.
  14. Click OK to exit.

muhtemelen sıkıntı esx sunucunuzun saatinin ileride olması sizin sistem saatinin geri de olması diye düşünüyorum. yukarıda da belirtildiği gibi fakat NTP server olarak tr.pool.ntp.org, pool.ntp.org girmenizi öneriyorum

Gönderildi : 12/01/2013 03:28

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için herkese çok teşekkür ederim. En kısa zamanda deneyip sonucunu yazacağım. İnşallah düzelir sorunum çok büyük sıkıntıdayım 🙁

Gönderildi : 13/01/2013 00:43

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, sanal işletim sistemlerinde vmware tools yüklü mü ? Eğer yüklü ise Erdem hocamız ESXi sunucular için geçerli olan NTP konfigurasyonu göndermiş.  Siz Workstation kullandığınız için zaman ile ilgili ayarı aşağıdaki resimden yararlanarak yapabilirsiniz.

Ersin bey çok teşekkür ederim. Sanırım sorunum düzeldi. Şuan bir problem yok gibi görünüyor. Çok büyük bir sıkıntıdan kurtardınız beni sağolun :). Ayrıca  Erdem bey ve Davut bey ilgi ve alakanız için sizlerede çok teşekkür ederim. Yaşasın çözümpark ve çözümpark üyeleri🙂 

Gönderildi : 13/01/2013 03:40

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ersin bey çok teşekkür ederim. Sanırım sorunum düzeldi. Şuan bir problem yok gibi görünüyor. Çok büyük bir sıkıntıdan kurtardınız beni sağolun :). Ayrıca  Erdem bey ve Davut bey ilgi ve alakanız için sizlerede çok teşekkür ederim. Yaşasın çözümpark ve çözümpark üyeleri🙂 

Gönderildi : 13/01/2013 03:41

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Rica ederim. İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 13/01/2013 19:30

Paylaş: