Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 5 ethernet yardım

alperen selçuk
(@alperenselcuk)
Üye

Merhabalar hocalarım,

 

4 ethernet olan üzerinde esxi kurulu cihazımız var. ilk ethernete tanımlı bir IP var fakat 2. ethernete IP tanımlayamıyoruz. nasıl tanımlayabiliriz cihaza iki farklı IP den ulaşmak gerekiyor.

 

önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 22/11/2012 14:46

Sadık Kaya
(@sadikkaya)
Üye

Merhaba,

Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi sizde sunucunuza bağlı NIC leri görebiliyor musunuz? Eğer görebiliyorsanız vSphere Client ile Management IP den sunucunuza bağlanarak diğer NIC lere de IP verebilirsiniz. 

 

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2012 15:48

Tolga ASIK
(@tolgaasik)
Kıdemli Üye

Merhaba,

Amaç bu host üzerindeki sanal makineleri bir başka network'ten haberleştirmek ise eğer, 1.nic  ilk oluşturulan sanal switch'e bağlı olsun. Siz yeni bir sanal switch daha oluşturun. Başka bir network'e bağlandığınız 2. nic'i bu sanal sw 'e atayın. Bu sanal sw üzerinde de Virtual machine port group oluşturup,  diğer network 'e  bağlamak VM'leri de bu port group'tan sanal nic atayarak , Guest (Windows) içerisinden de ip ve gw set ederek farklı network 'e yönlendirebilirsiniz.

Böylelikle  1.network , 1. sanal sw'ten , 2.network 2. sanal sw 'ten akacaktır. Sanal switch eğer default ayarları ile bırakılırsa, üzerinden geçen trafiğe hiç müdahale etmez, sadece trafiği akıtır.

2 ayrı network için 2 ayrı sanal sw bu işi çözer. Ancak birine default gateway tanımlarsınız.

Belki yapmak istediğiniz senaryo budur, diye yazdım tüm bunları, umarım işinize yarar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2012 21:38

Paylaş: