Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Manager Disk Ekleme

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@CenkBALCI)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba, 

Test ortamımız için  Hyper-V Server 2008 R2 SP1 kurulumu gerçekleştirdik. Aşağıdaki sunucunun donanım'ını görebilirsiniz. Burada sorunum şu şekilde Hyper-V manager ile disk ekleme yaptığım zaman creating diyor ve çok uzun zaman geçmesine işlem tamamlanmıyor görünüyor. Bu işlemi kapatamıyorsunuzda ama sunucu üzerine baktığımız zaman disk'in oluştuğunu görüyorsunuz. Bu Fixed ve Dynamic disk içinde geçerli oluyor. 

Daha sonra araştırmalar yaptığımda vhdtool diye bir araç ile disk ekleyebiliyorum hemde çok hızlı bir biçimde ama Hyper-V managerden dediğim sorun oluşuyor. Ortam test ortamı olduğu için herkesin rahatça disk eklemesini istiyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Dell R710

128 GB Memory

8 x 1TB = 8 TB

1 Disk'i tek bıraktım. (Çünkü 2 TB'dan büyük disklerde boot sorunu olduğu için )

7 x 1 TB = RAID 5 yaptım ve 5.5 TB net alanım var.

Kurulumu (Tek disk'e ) 50 GB partition vererek kurdum. Diğer geri kalan alanı ISO'lar için kullanmayı düşünüyorum.

5.5 TB alanı ( Windows 2008 R2 2300 GB ve 3200 GB olarak ayrı partition olarak görüyor ve diskleri formatlanmıyordu. ) Bu diski Convert GPT olarak değiştim ve 5.5 TB'ı kullanıyorum .

Gönderildi : 01/10/2012 20:31

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba 

Fixed disk eklediğinizde gerçek disk üzerinden bloklama yaptığından dolayı bu işlem disk boyutuna göre uzun sürebilir. Ama dinamik disk eklediğinizde işlem çok kısa sürmektedir. Eğer tool kulllanmak isterseniz vhd resizer deneyebilirsiniz. Gayet başarılı diskleri dynamic diskten fixed diske fixed diskten dynamic diske çevirebiliyorsunuz. 

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 02/10/2012 11:20

Paylaş: