Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware storage drs hakkına yardım

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
441 Görüntüleme
(@SerkanYozgatli)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba üstadlar şirektimiz bünyesinde 6 vmware sanal sunucumuz var ve 2 adet fiber storage kullanıyoruz şimdi yapmak ve ayrıca bunları yönetebilmek için vcenter kullanıyorum.

test ortamında bir cluster yapıyorum ve datastore tarafındada  storage cluster yapıyorum tekrar bir test amaçlı xp makina ekliyorum ve storage olarak demo olarak yaptığım alanı gösteriyorum client açılıyor uygulamayı çalıştırıyorum ve gidip client i açtığım disk ünitesinin fiber kablosunu çekiyorum

ancak otomatikman diğer storagea migrate olması gerekirken tabi connect gittiğinden dolayı windows ta kapanıyor üstatlar açıklamam tam açıklayamamış olabilirim ama bana ayrıntılı olarak storage drs i anlata bilecek üstadlarımdan yardım bekliyorum

saygılar.

Gönderildi : 13/08/2012 12:57

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba, sDRS aslına I/O dengelemesi esasına oluşturulmuş bir vmware featuredir, 2 şekilde çalışır;
- manuel
- Fully Automated

Manual oluşturulmuş cluster ortamında size recommendation tabında hangi makinanın hangi Datastore da durmasının I/O Bottleneck (darboğaz) açısından daha uygun olduğundu gösterir...

Storage Drs yapısını oluştururken bizim belirlediğimiz kurallar çerçevisnde ( thresholds ) sana makinaların datastorelar arasında gezinmesini sağlıyoruz. Belirtmekte fayda var, bu teknolojinin temelinde sVmotion vardır.

Dolayısıyla HA testi gibi düşünmeyin bunu... Kaldı ki sisteminiz Dual path çalışıyor ise yine gitmemesi lazım.. Bunuda düşünün derim... Umarım Faydalı olmuştur.

Gönderildi : 13/08/2012 16:04

(@SerkanYozgatli)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim burak bey

kusura bakmazsanız ufak bişey daha soracağım 

şimdi vcenterda datastore bölümünde new datastore cluster oluşturdum   urda olmazsa olmaz settingsler nelerdir.

daha sonra Datacenter altınada bir cluster yaptım ve bir client ekledim burdaki olmazsa olmaz ayarlar nedir ?

aslında benim yapmak istediğim örneğim xp makina çalışırken bağlı olduğu storage ölürse vmware otomatik olarak makinayı otomatik olarak kayıp olmadan orda çalıştırmaya devam etisin istiyorum sizin değierli bilgileriniz benim için çok önemli bu ayarların yapılışı ile ilgili olarak bi metin varsa burdan da yapabilirim 

saygılar.

Gönderildi : 13/08/2012 19:40

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Rica ederim, öncelikle bununla ilgili size bir video linki vereyim kafamızda olay net bir şekilde otursun.

http://www.youtube.com/watch?v=FmVTY3_SQRw   bu linkte storage drs vmware tarafından net bir şekilde anlatılıyor, olmazsa olmaz dediğimiz alanlar ise threshold ayarlarıdır ki default değerleri tatmin edicidir.

Bu arada yeri gelmişken bir soru sorayım size, kendi sorunuzun cevabını kendiniz alacaksınız,

elimizde 2 adet storage var bunlardan biri öldü ( sizin tabirinizle )   diğer storage vmleri nerden kopyalayacak? 

Demek istediğim erişim kesileceği için sıkıntı olacaktır...

Burda full redundant yapı pathlerin, multipath yapılandırmasıyla birlikte, controllerların en az 2 olmasıdır.

Selamlar.

Gönderildi : 13/08/2012 21:35

Paylaş: