Forum

Sanallaştırmada si...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırmada sistem kapasitesini gereksinimlerini hesaplayan bir sistem

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
445 Görüntüleme
(@ihsanAkhuseyinoglu)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

suan elde bulunan fiziksel makinalarıma kaç sanal sunucu daha yaratabilriim ? donanımsal olarak ne durumda yeni eklenme durumunda donanımda nasıl değişiklikler yapmalıyım ? bunlar gibi soruların cevaplarını nasıl alırım neler yapmam lazım 

Gönderildi : 26/07/2012 16:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Kullandığınız platform nedir? Hyper-v, Vmware v.s. ?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/07/2012 17:11

(@ihsanAkhuseyinoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

vmware ..

Gönderildi : 26/07/2012 17:15

(@www-rizasahan-com)
_

MErhaba http://roitco.vmware.com/vmw/ bu link üzerinden üyelik yaparak yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/07/2012 19:09

(@ihsanAkhuseyinoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yalnız bu bütçeye dayalı birşey ben istiyorumki eldeki donanımımla ilgili bir planlama?

Gönderildi : 02/08/2012 13:24

(@www-rizasahan-com)
_

Eldeki donanımınız nedir?

Gönderildi : 02/08/2012 13:52

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Aradığın çözüm "VMware HealthAnalyzer" 

uzun zamandır aklımda ama denemeye zamanım olmadı, yorumlarını bekliyorum.

Gönderildi : 06/08/2012 12:31

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba ;

VMware HealthAnalyzer , bildiğim kadarıyla direkt müşterilere/son kullanıcılara download 'a açık bir tool değil. Service Software Solutions üyeliği olan VMware partner'leri ile yetkili VMware danışmanları tarafından siteden indirilebilen bir tool.

Virtual Applciation olarak , XP, Win7 , Win2003 ve Vista üzerine kurulabiliyor yada siteden virtual appliance olarak indirilip, sanal ortamınıza upload edebilirsiniz.

Amaç ortamınızı analiz edip, size bir rapor üretmek. Üretilen raporu gördüğümde tam oalrak HealthCheck adıyla uyuşmadığını düşündüm ve kendi ortamımı kendi monitoring tool'larımdan aldığım raporlar ile hesaplamaya çalıştım. Gayette keyifli idi.

Sonuç olak çok fazla userfriendly bir tool değil , arkadaşlar. Ya da bana göre öyle.

Gönderildi : 06/08/2012 14:39

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Merhaba ;

VMware HealthAnalyzer , bildiğim kadarıyla direkt müşterilere/son kullanıcılara download 'a açık bir tool değil. Service Software Solutions üyeliği olan VMware partner'leri ile yetkili VMware danışmanları tarafından siteden indirilebilen bir tool.

Virtual Applciation olarak , XP, Win7 , Win2003 ve Vista üzerine kurulabiliyor yada siteden virtual appliance olarak indirilip, sanal ortamınıza upload edebilirsiniz.

Amaç ortamınızı analiz edip, size bir rapor üretmek. Üretilen raporu gördüğümde tam oalrak HealthCheck adıyla uyuşmadığını düşündüm ve kendi ortamımı kendi monitoring tool'larımdan aldığım raporlar ile hesaplamaya çalıştım. Gayette keyifli idi.

Sonuç olak çok fazla userfriendly bir tool değil , arkadaşlar. Ya da bana göre öyle.

Evet hocam haklısın, belki bir yerlerden indirilip denenebilir diye düşünmüştüm, zaten hiç denemedim ama işe yaradığını biliyorum. Danışmanlar kullandığına göre başarılı olduğu aşikardır. Vmware'in zaten böyle bir hizmet vermesi gerekiyor. Aksi takdirde büyük ortamlarda ortalık çöplük gibi olur.

Ek ücretli çözüm olarak, veeam ONE 'ı webcast'de izledim. Sanal için A dan Z'ye herşey var gibi görünüyordu. Şahsi fikrim olarak sanal hypervisor için üretilmemiş çözümlerin, vmware health analyzer ya da veeam ONE gibi sonuç getireceğini pek sanmıyorum.

Gönderildi : 06/08/2012 16:00

(@tariyeleyyubov)
Gönderiler: 89
Estimable Member

peki Hyper-V kullanirsam nasil hesaplariz yani donanim destek veriyormu mesela benim bilgisayar core i7 processor ama anakartta BIOS ayarlarinda virtualization destegi yok ben server 2012 kurarsam uzerinde Hyper-V kaldira bilirmiyim??

Gönderildi : 09/06/2013 18:45

Paylaş: