Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware vSphere Yönetim konsolonun bulunduğu sunucunun kapanması

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,582 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

VMware vSphere Yönetim konsolonun bulunduğu sunucunun kapanması durumunda sanallaştırılmış fiziksel makinelerin ( bu durumda power on durumundalar ) üzerinde bulunan sanal makinelere ulaşmak mümkün olamamakta mıdır ? Bunu sormamın sebebi bugün günceleme amacıyla VMware vSphere Yönetim konsolonun bulunduğu sunucuyu restart ettiğimde arkadaşlar sanal olarak başka bir makinede çalışan Terminal Server'a ulaşamadıkları konusunda bana dönüş yaptılar. 

Teşekkürler... 

Gönderildi : 24/07/2012 14:22

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Ulaşabilirsiniz, 1 host var ise kendi makinamızdan bile yöneteceğimizi düşünürsek, herhangi bir sıkıntı olmaz.

Sebebi ise sanal makinaların üzerinde çalıştığı Esx/Esxi hostunun erişiminin hala devam ettiğindendir.

Esx/Esxi hostlarının başına bir durum geldiğinde hostlar vcenter tarafından yönetilmiyor ise yada HA/DRS gibi High Available featureler kullanılmadığı taktirde, vmler fiziksel kaynakları kullanamayacağından ötürü hizmet veremezler.

işin özü;

vSphere Client Esx/Esxi ve vcenteri yöneten bir yönetim aracıdır.
Esx/Esxi hostları hizmet vermeye devam ettikçe içerisinde çalışan vmler hizmet verirler.

Selamlar.

Gönderildi : 24/07/2012 15:29

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ulaşabilirsiniz, 1 host var ise kendi makinamızdan bile yöneteceğimizi düşünürsek, herhangi bir sıkıntı olmaz.

Sebebi ise sanal makinaların üzerinde çalıştığı Esx/Esxi hostunun erişiminin hala devam ettiğindendir.

Esx/Esxi hostlarının başına bir durum geldiğinde hostlar vcenter tarafından yönetilmiyor ise yada HA/DRS gibi High Available featureler kullanılmadığı taktirde, vmler fiziksel kaynakları kullanamayacağından ötürü hizmet veremezler.

işin özü;

vSphere Client Esx/Esxi ve vcenteri yöneten bir yönetim aracıdır.
Esx/Esxi hostları hizmet vermeye devam ettikçe içerisinde çalışan vmler hizmet verirler.

Selamlar.

2 adet hostumuz var ve vSphere HA aktif durumda. Yani bir hosta bulunan sanal makineler hostun başına bişey geldiği zaman otomatik olarak diğer hosta aktarılıyor. Kesintinin sebebi konusunda başka birşeyden şüphelenemiyorum çünkü 2 kez VCenter'ı restart ettim ve kullanıcılar da 2 kez koptuklarını söylediler. VCenterın kurulu olduğu makinenin restart olması bu durumu etkilemiyor mu yani ?

Gönderildi : 24/07/2012 20:21

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

vcenterin sonradan kuruldugunu dusunursek

vcenter kurulana dek o makinaya erisim olmazdı bu durumda 

Gönderildi : 24/07/2012 20:39

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

vcenterin sonradan kuruldugunu dusunursek

vcenter kurulana dek o makinaya erisim olmazdı bu durumda 

Bu durum bana da mantıksız geliyor ama açıkçası zaman olarak aynı ana rastlaması kötü bir tesadüf olamaz herhalde ki normalde böyle bir kesinti hiç yaşamam. 

Gönderildi : 25/07/2012 10:48

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

vcenter icerisinde bir ayar vs yapilmis olabilirmi

kapatilirken sanal makinayıda kapatsın vs seklinde 

sanal makinalara ve sanallastırma isletim sistemine ping ataraken vcenteri yeniden baslatarak deneme yapılabilir aslında 

Gönderildi : 25/07/2012 11:00

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

vcenter çalışan makinayı restart edin ve esx/esxi hostlarına ping atın...
durumu paylaşın...

Gönderildi : 25/07/2012 15:30

(@firatbilmis)
Gönderiler: 199
Reputable Member

Yada vCenter sunucuyu restart edin. vSphere Client aracı ile ESX hostunuza bağlanın. Çalışan sanal makineleri göreceksiniz.

Gönderildi : 30/07/2012 12:56

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

vcenter icerisinde bir ayar vs yapilmis olabilirmi

kapatilirken sanal makinayıda kapatsın vs seklinde 

sanal makinalara ve sanallastırma isletim sistemine ping ataraken vcenteri yeniden baslatarak deneme yapılabilir aslında 

Sessionla ilgiliyse restart etmeden sadece vsphere oturumunu kapattiginizda da belli olur. Bunu yaptiginiz takdirde pinglere yanit geliyorsa baglanti sagladiktan sonra reset atarak bir daha pinglemeyi deneyin. Vasvi hocanin belirttigi sekilde bi ayarda soz konusu olabilir.

Gönderildi : 30/07/2012 13:10

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Test ettim. VMcenter ın kurulu olduğu makineyi restart ettiğimde işletim sisteminin devreye girmesi esnasında hostlara gönderdiğim pinglerden  3 adet paket kaybı yaşıyorum. Doğal olarak sanal makinelere de bu durumda ulaşılamıyor. 
VMcenter üzerindeki makinedeki 2 kartı köprü olarak ayarladım. Bunun etkisi olabilir mi bu duruma ?

Gönderildi : 01/08/2012 15:42

Paylaş: