Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vlan

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

2 host 1 storage hp layer 2 switch  110 ip adresi kullanan aygıt. vmware esential plus lisans. bu yapıda vlan yapılırmı. vlan olayına merak sardığım icin kullanım amacı ve yapılandırmayı öğrenmek amaçlı soruyorum. vlan yapısı bu ürünlerle nasil yapılır ne sağlanır. bu yapı olan varsa dizaynı ve elde ettigi verimi anlatabilirmi

tesekkurler. 

Gönderildi : 04/07/2012 15:08

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

yapılabilir ama tam olarak amacınız nedir. mesela sunucularla kullanıcıları ayırmakmı, performansmı vs. vs.

Gönderildi : 04/07/2012 18:22

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

L3 switch olmadan vlanlarınızı konusturamazsınız diye biliyorum.

Gönderildi : 04/07/2012 18:24

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

nasil yapilir ve tüm faydalarını öğrenmek istiyorum

Gönderildi : 04/07/2012 22:02

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Vlan yapmanın en önemli amacı, broadcast fırtınalarının önüne geçmek, network 'leri birbirinden ayırmak ki en önemli olay bu diye biliyorum. Mesela Server'lara verdiğiniz ip bloktan , neden client'lara da ip veresiniz ki bu bir risktir ve her makine azından açıldığından broadcast yapacak ve yok yere sunucuların network'lerine de gereksiz trafik oluşturacak. Bu gibi nedenlerden dolayı VLAN'lar yapılmalıdır.

Saygılarımla.

Gönderildi : 04/07/2012 22:45

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

bahsettigim yapıda vlan yapılırmı . ip ler farklı olunca server ve öçler nasil haberlesicek. ad ve dhcp nasil yapılandırılacak . konu ile ilgili bilgi paylasabilirmisiniz.

Gönderildi : 05/07/2012 02:25

(@tolgaasik)
Illustrious Member

VLAN yapabilmek için öncelikle  bildiğim kadarıyla Layer 3 switchlere sahip olmanız gerekmektedir.

VLAN'ları routing yaparak birbiriyle konuşturabilirsiniz. AD yapısında site'larını bu yeni ip network'lerine göre tanımlarsanız, sorun çıkmaz. DHCP' de de ip vermesini istediğiniz scope 'tanımını yaparsınız ve bu network 'e DHCP sunucusuna erişim verirseniz, bir sıkıntı olmaz, o da görevini yerine getirir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/07/2012 22:12

(@tolgaasik)
Illustrious Member

VLAN konusunda genel bilgi açısından aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz:

http://www.cozumpark.com/blogs/cisco_system/archive/2009/01/17/vlan-temel-konfigurasyonu.aspx

Gönderildi : 05/07/2012 22:16

Paylaş: