Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanaldaki Diskin Boyutunu Düşürme

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,154 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar sanal kurulu işletim sistemime daha önce gerektiği için sanal 500GB disk tanımlamıştım. Fakat şu an için diskimin boyutları 200 GB olsa yeterli gelecek. Sanaldaki işletim sistemimde diskimin boyutunu nasıl düşürebilirim?

Gönderildi : 09/05/2012 14:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32991
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Hangi sanallaştırma platformu kullanıyorsunuz

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2012 15:12

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hyper-v

Gönderildi : 09/05/2012 15:24

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba,

VHD dynamic mi? fixed mi?

Gönderildi : 09/05/2012 18:20

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

dynamic

Gönderildi : 09/05/2012 20:15

(@serhatakinci)
Famed Member

Dynamic VHD'nin 500gb olarak yaratılması, host disk üzerinde 500gb yer kaplayacağı anlamına gelmez.

500gb olarak tanımlanan bir dynamic VHD içinde 200gb data varsa, normal şartlarda host disk üzerinde 200gb'lık bir VHD dosyası olarak tutulur ve yeni data eklendikçe 500gb'a kadar genişler. Ama data silindikçe aynı şekilde daralmaz ve içinde 200gb data olan bir VHD, host disk üzerinde örneğin 400gb yer kaplıyor olabilir. Bu durumda o VHD için Compact işlemi uygulayarak olması gereken minimum dosya boyutuna (yani VHD'nin host disk üzerinde kapladığı alan) çekebilirsin. Bu işlem virtual disk size'ı daratlmaz ama o VHD dosyasının kapladığı gerçek depolama alanını tekrar genişleyebilmek üzere daraltır.

* Compact öncesinde VHD üzerinde bir differencing disk bağlı olmamalı ve herhangi bir snapshot bulunmamalı. Aksi durumda veri kaybı kaçınılmaz olur.

Eğer virtual disk size'ı daraltmak istersen, resmi bir yöntem yok, VHD Resizer isimli aracı kullanabilirsin. Resmi ve desteklenen bir tool değildir ama genelde başarılı olur. Bu araç ile 500gb genişleme kapasitesine sahip bir dynamic disk'i örneğin 200gb'a çekebilirsin ama tabi yine içindeki data miktarı önemli.

* VHD Resizer öncesinde de VHD üzerinde bir differencing disk bağlı olmamalı ve herhangi bir snapshot bulunmamalı. Ve mutlaka yedek alımanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 09/05/2012 20:49

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam ne tool nede kendi içindeki resizer işimi görmedi. free tool denediğimde hata veriyor ve iptal ediyor. kendi içinden denediğimde ise dosya sistemimin buna izin vermediğini söylüyor. vhd dosyası 460 gb üzerine konduğu disk 500 gb haliyle sıkıntı yaratacak izlemem gereken doğru yolu bulursam mutlaka bunu küçültmeliyim. işin aksi tarafı guest os tarafında diskin sadece 90-100 gb ını kullanıyoruz

Gönderildi : 10/05/2012 13:58

(@serhatakinci)
Famed Member

Bir önceki post'umda bahsettim; önce Compact işlemi uygulayabilirsin. Hyper-V Manager'da Disk Editing bölümünden yapılır. Öncesinde üstteki post uyarılarımı lütfen tekrar oku ki data kaybı gibi durumlar yaşanmasın.

Gönderildi : 10/05/2012 18:03

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Yada Vm`i safe modda ac, calisan herhangi bir servis varsa onu kapat,  disk management uzerinden shrink et, saha sonra VHD resizeri kullan. bu islemi yaparken baska external bir diske ihtiyac duyabilirsin, cunku  anlattigina gore senin hostunda bos yer yok.

Gönderildi : 10/05/2012 19:09

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam o kısım tamam bir şekilde çözerim. ama asıl sorun şu ben bu sanal makineyi var olan bir fiziksel sunucudan sanala aktardığım için guest işletim sisteminde diskimin boyutuna bakınca 500 gb olarak görüyor. benim bunu düşürmem gerekiyor.  Sonrasında ise hyper v yönetiminden diski shrink edicem oda olmadı free tool ile boyutu düşürücem. sanırım içeride yani guestte disk 500 gb olunca shrink olayında sorun oluyor. disktede yer olmadığından hyper v yönetiminden diski küçültmek yada shrink etmek istediğimde dosya sistemimin izin vermediğini söyleyerek hata veriyor. yedeklerimi başka bir diske aldım. guesttende ayrıca yedek aldım işim sağlamda yani özgürce deneme yapabilirim.

Gönderildi : 10/05/2012 21:02

(@serhatakinci)
Famed Member

hocam o kısım tamam bir şekilde çözerim. ama asıl sorun şu ben bu sanal makineyi var olan bir fiziksel sunucudan sanala aktardığım için guest işletim sisteminde diskimin boyutuna bakınca 500 gb olarak görüyor. benim bunu düşürmem gerekiyor.  Sonrasında ise hyper v yönetiminden diski shrink edicem oda olmadı free tool ile boyutu düşürücem. sanırım içeride yani guestte disk 500 gb olunca shrink olayında sorun oluyor. disktede yer olmadığından hyper v yönetiminden diski küçültmek yada shrink etmek istediğimde dosya sistemimin izin vermediğini söyleyerek hata veriyor. yedeklerimi başka bir diske aldım. guesttende ayrıca yedek aldım işim sağlamda yani özgürce deneme yapabilirim.

Hyper-V yönetimi dediğin yer ile kastın Hyper-V Manager ise buradan disk shrink yapamazsın! Orada böyle bir özellik yok, zaten VHD'lerin size olarak küçültülmesi desteklenen bir senaryo da değil.

Ancak daha önce de söylediğim gibi VHD Resizer ile yapılabiliyor. Öncesinde VHD içindeki partition size'ı daraltırsan hata almazsın. Bunun için Guest OS'e göre disk management'ı, third-party olarak Acronis Disk Director Server'ı veya VHD'yi direkt Host'a attach edip Host disk management'ı kullanabilir, yeterince unallocated alan açtıktan sonra VHD Resizer ile daraltma işlemi uygulayabilirsin.

Gönderildi : 10/05/2012 21:51

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

hemen deniyorum

Gönderildi : 10/05/2012 22:18

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam yine diskte yer olmadığından hata aldım. Bende şöyle bir şey yaptım. Yeni bir disk oluşturdum hyper-v managament konsolundan. Guest işletim sistemine bunu yeni donanım olarak ekledim. Guest sistemin diski yeni diske bire bir kopyaladım. Sonra guestin 450 gb yer kaplayan VHD diskini sildim. Guestin ayarlarından da kaldırdım. Diğer imajladığım VHD dosyasını Guestin ana diski olarak gösterdim. Şu an normal bir şekilde çalışıyor herhangi bir sorun yok. Sanırım sorunum diskte shrink yapacak kadar bile yerim olmamasıydı. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/05/2012 02:33

Paylaş: