Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v üzerindeki sanal makineye 2den fazla uzak masaüstü hk

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,312 Görüntüleme
(@alimutlu)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar, 

Sorum şu olacak;

Hyper v olan sunucu =  Windows server 2008 r2 64

Sanal makine = windows 7 ult. 32  yüklüdür.  Ayrıca domain yapısında değiller.

Amacım; windows 7 ' ye 4-5 adet kullanıcı açıp, local ağdan kullanıcıları sanal makineye 2 den fazla kullanıcı olmak kaydıyla login etmek. 4 adet kullanıcı  açtım. Haliyle ikinci kullanıcıdan sonrasını kabul etmeyip kapatıyor. Bu olayı nasıl çözebiliriz ? Teşekkürler. 

Gönderildi : 24/04/2012 19:29

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar,

Client tarafında bu destek mevcut değil. Terminal Services yöntemini kullanabilirsiniz ancak bu durumda lisanslamasın ile iligilenmeniz gerekecektir. Ya da herbir kullanıcı için birer sanal desktop açıp bunun üzerinden çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Bu seferde Microsoft Desktop Virtualization lisanslamasını incelemeniz gerekecektir.

Client tarafında bu işi kotarmanız mümkün görünmemekte hocam.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/04/2012 19:40

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.

http://www.destekyeri.com/windows-7ye-birden-cok-bilgisayarin-rdp-yapmasi.gbt  

İyi çalışmalar. 

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 24/04/2012 19:47

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler, şuan Microsoft Desktop Virtualization inceliyorum. Kolay gelsin.

Gönderildi : 24/04/2012 20:02

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

İyi çalışmalar. 

O kadar web sitesinden bunu gözden kaçırmışım. Bu siteyi de inceliyorum şuan. Teşekkür ederim, kolay gelsin. 

Gönderildi : 24/04/2012 20:07

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

İyi çalışmalar. 

O kadar web sitesinden bunu gözden kaçırmışım. Bu siteyi de inceliyorum şuan. Teşekkür ederim, kolay gelsin. 

Rica ederim, ancak şunu belirteyim bu support bir çözüm değildir. 

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 24/04/2012 20:25

(@Hakan.EROL)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhabalar bu konuyla alakalı olarak vSpace Client programını önerebilirim. probleminize çözüm olacağı kanısındayım. İsterseniz http://www.dojop.com/tr/26/ncomputing/vspace-client  adresinden yada 0212 435 32 33 numarasından ulaşım detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/04/2012 14:17

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Haklısınız, fakat şirketim bu tarz bir yapı için lisans alımı yapacak o nedenle test ortamında ne kadar yararlı olduğunu göstermek istedim. Hatta şuan lisans yazısını hazırlıyordum. Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/04/2012 16:37

(@Hakan.EROL)
Gönderiler: 7
Active Member

Ali bey, bahsettiğim vSpace Client mantığında da işletim sistemi olarak microsoft ürünü kullandığınız için lisans almak zorundasınız zaten. Birden fazla kullanıcıyıda rahatlıkla bağlayabilirsiniz. vSpace Client'i değerlendirmeden yada denemeden karar vermeyin derim. Saygılar, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/04/2012 12:26

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Client tarafında bu destek mevcut değil. Terminal Services yöntemini kullanabilirsiniz ancak bu durumda lisanslamasın ile iligilenmeniz gerekecektir. Ya da herbir kullanıcı için birer sanal desktop açıp bunun üzerinden çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Bu seferde Microsoft Desktop Virtualization lisanslamasını incelemeniz gerekecektir.

Client tarafında bu işi kotarmanız mümkün görünmemekte hocam.

Kolay gelsin...

Selamlar Hakan bey,

Microsoft Desktop Virtualization hakkında araştırmalarımı yaptım. Fakat tam olarak bana uygun mu karar veremedim. Acaba size bir kaç detay versem bana yol gösterir misiniz? 

Yukarıda yazıda belirttiğim gibi ; 

- Aynı anda birçok kullanıcı uzak masaüstünü kullanmak istiyorlar.

-Uzak masaüstünü açtıklarında 2-3 adet grafik tabanlı uygulama açacaklar ve bunları faal şekilde kullanacaklar.

-Bu bahsi geçen uzak masaüstü bağlantısına isterlerse 3g üzerinden dışarıdan da erişmek istiyorlar.

-  Bağlanan herkes aynı SQL veritabanı üzerinde çalışma yapabilecek olmalılar.

Bu şekilde isteklerin olduğu bir yapıda  Microsoft Desktop Virtualization çözümü sanki tam bana ve şirketime uygun gelmedi bana. Acaba bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim? Teşekkürler şimdiden.

Kolay gelsin.  

Gönderildi : 05/05/2012 16:21

(@m-hakancan)
Noble Member

Geç cevap için kusura bakmayın,

Bir Windows 7 Client üzerine birden fazla kişiyi bağlamak için yukarıda belirtilen yapıyı da kullanabilirsiniz. Ancak sanal masaüstü tarafında öncelikle,

• Herbir kullanıcı için birer sanal client makine oluşturmalısınız ki kullanıcılar bağlanıp işlemlerini gerçekleştirebilsinler.
  • Kullanıcılar grafik uygulama çalıştıracaklarından Hyper-V sunucusu üzerinde Remote FX destekli bir ekran kartının bulunması gerekecektir.
  • 3G üzerinden erişmek istemelerini tam anlayamadım. Kendi notebook larını ofis dışında da sanki içerideymiş gibi mi kullanmak istiyorlar?
  • Eğer uygulamalar destekliyor ise hepsi için ortak bir SQL veritabanı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Performans için ne gerektirir bakmak gerekir ama duruma göre SQL Server sunucusunu da sanallaştırabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 10/05/2012 20:48

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Geç cevap için kusura bakmayın,

Bir Windows 7 Client üzerine birden fazla kişiyi bağlamak için yukarıda belirtilen yapıyı da kullanabilirsiniz. Ancak sanal masaüstü tarafında öncelikle,

• Herbir kullanıcı için birer sanal client makine oluşturmalısınız ki kullanıcılar bağlanıp işlemlerini gerçekleştirebilsinler.
  • Kullanıcılar grafik uygulama çalıştıracaklarından Hyper-V sunucusu üzerinde Remote FX destekli bir ekran kartının bulunması gerekecektir.
  • 3G üzerinden erişmek istemelerini tam anlayamadım. Kendi notebook larını ofis dışında da sanki içerideymiş gibi mi kullanmak istiyorlar?
  • Eğer uygulamalar destekliyor ise hepsi için ortak bir SQL veritabanı kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Performans için ne gerektirir bakmak gerekir ama duruma göre SQL Server sunucusunu da sanallaştırabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Olur mu ne demek, sizin sayenizde tüm yapıyı kurdum.Öncelikle teşekkür ederim tüm ÇözümPark ailesine.

> Her bir makine için sanal client oluşturdum. Kullanıcılar bağlılar ve çalışıyorlar.

> Grafik tabanlı bir yazılım çalıştıracakları vakit remote fx destekli ekran kartını alacağım.

> Evet aynen söylediğiniz gibi 3g üzerinden bağlanacaklar, onuda hallettim. Vpn bağlantısı kurdum. Aynı kendi ağ ortamındaymış gibi çalışıyorlar.

> Uygulama destekliyor, aynı veri tabanı üzerinde çalışıyorlar. 

Fakat merak ettiğim bir konu daha var.

Şöyle ki; Ben hyper-v üzerinde kurduğum işletim sisteminin(windows server 2008 r2 sp1 x64) üzerinde kurulu olan bir yazılımı uzak masaüstü yada remote fx olmadan herhangi bir pcden çalıştırmak istesem? Yani kurulum yapmadan herhangi bir pcden kısayoluna tıklayıp programı hyper-v üzerindeki işletim sisteminden programı çalıştırsam? Bu ne şekilde olabilir?

Teşekkür ederim, kolay gelsin. 

Gönderildi : 11/05/2012 16:57

(@m-hakancan)
Noble Member

Sorunuzu yanlış anlamadıysam cevaplamaya çalışayım,

Hyper-V kullanarak veya kullanmadan da sunucunuzu uygulama sunucusu olarak kullanabilirsiniz. Ancak uygulamanın bu yapıyı destekliyor olması gerekli. Bildiğim uygulamalardan Netcad örneğin sunucuyu sadece client larda uygulama çalıştırıldığında lisans kontrolü için kullanıyor. Ancak sizin isteğiniz uygulamayı çalıştırdığınızda işlemin sunucu tarafında gerçekleştirilmesi. Uygulamanızı aldığınız yer ile de bunu görüşmeniz faydalı olabilir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 14/05/2012 18:31

(@alimutlu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunuzu yanlış anlamadıysam cevaplamaya çalışayım,

Hyper-V kullanarak veya kullanmadan da sunucunuzu uygulama sunucusu olarak kullanabilirsiniz. Ancak uygulamanın bu yapıyı destekliyor olması gerekli. Bildiğim uygulamalardan Netcad örneğin sunucuyu sadece client larda uygulama çalıştırıldığında lisans kontrolü için kullanıyor. Ancak sizin isteğiniz uygulamayı çalıştırdığınızda işlemin sunucu tarafında gerçekleştirilmesi. Uygulamanızı aldığınız yer ile de bunu görüşmeniz faydalı olabilir.

Kolay gelsin...

Mesela netcad diyelim; netcad sunucuya yükledim. Client makineye gittim, bu durumda ben hyper-v içinden herhangi bir role eklemeden mesela ; app-v gibi , client makineye kısayolu program desteklerse koyabilir ve çalıştırabilirim ? Olayımız hyper-v içinden değil kurmak istediğimiz yazılımın desteği olmasından geçiyor ?

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 15/05/2012 17:30

(@m-hakancan)
Noble Member

Aynen öyle hocam. Netcad sunucuyu sadece lisanslama kontrolü için kullanır. Ancak client lara uygulama kurulur. Yani kullanıcılarda ki uygulama local de çalışır ve sadece lisans kontrolü için sunucuya gider.

Eğer uygulamanın Remote Deskop Services desteği var ise bu şekilde de uygulamayı kurup kullanıcıların terminal server a uzak masaüstü yapıp çalışmasını sağlayabilirsin. Remote Desktop Services uygulamasını 180 gün deneyebilirsin.

Böylece Hyper-V ye ihtiyacın olmaz ancak kullanıcıların ilgili grafik uygulamasını sunucu üzerinde çalıştırıp işlem gerçekleştireceklerinden sağlam bir sunucuya ihtiyacın olacaktır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 17/05/2012 13:39

Paylaş: