Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Cluster & High Availability

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
355 Görüntüleme
(@YusufTIRSO)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkdaşlar merhaba;

Sanallaştırma tarafında daha yeniyim ve  vmware exsi 5.0 üzerinde bazı çalışmalarım var.

Cluster ve high availability arandaki fark forumları araştırdım ama çok detaylı bilgiler aktarıldıgı için dahada karmaşık hale geliyor.

Sistemi cluster ortamına çektiğim zaman bir hostun down durumunda sanal serverlar 2.host uzerıne bir restart suresinde otomatik olarak taşınıyor.Burada "high availibity" clusterdan farklı olarak nasıl bir role sahıp burada bir karşıklık yaşıyorum.

Cluster ortamını kurarken HA aktik etmeden kuruyorum aktif olması durumu ve olmamsı durumunda ne gibi farklılıklar meydana geliyor. 

Şimdiden cevap yazan ve bilgi veren arkadaşlara çok teşekkur ederim.

Gönderildi : 07/04/2012 16:03

(@serkanates)
Gönderiler: 1283
Üye

Vmware High Availability (Yüksek Erişilebilirlik) konusuna bir örnekle açıklamaya çalışacağım.

2 adet vmware sunucu (host) aynı depolama ünitesine bağlı (storage) hizmet veriyor diyelim. Sanal makinelerimize ait tüm veri aslında bu ortak depolama ünitesinde. Örneğimizi biraz daha detaylandıralım;

Vmware sunucu A : Üzerinde 1 adet sanal makine Windows 2008 R2 Ent. Sanal makine SQL Server 2008 R2 rolünde çalışıyor olsun.

Vmware sunucu B : Üzerinde 1 adet Windows 2008 R2 Ent. Sanal makine Domain Controller rolünde çalışıyor olsun. 

Vmware A ve B sunucularımız HA yapılandırılmış durumda.

Diyelimki Vmware A sunucumuz Power Supply arızası nedeniyle servis dışı kaldı diyelim. Bu durumda Vmware B sunucumuz 3 kez bu sunucudan haber alamaz ise A sunucusu üzerindeki sanal makineleri kendi üzerine alır ve isterseniz başlatır (örneğimizde SQL Server 2008 R2 olan makineye karşılık geliyor). Aslında burada SQL Server 2008 çalıştıran sanal makine için bir sıkıntı mevcut. Beklenmedik bu çakılma (crash) dolayısı ile SQL Server ve sunucu üzerindeki diğer çalışan servisler düzgün kapatılmadığı için bu sunucunuzun açılışta çakma ihtimali var. Ancak herşey yolunda giderse bu durum mesai saatleri içerisinde gerçekleşmiş olsa bile siz "SQL server'a ulaşamıyorum, durun bir ping atayım, Management studio ile bağlanıp kontrol edeyim" diyene kadar storage ve sunucu altyapınız güçlü ise SQL Server çalıştıran sunucunuz Vmware B sunucuda çalışmaya başlamış olur.

SQL Servisinizin Cluster yapılması durumunda ise Vmware A ve Vmware B hostlarınızın her ikisi üzerinde de SQL Server 2008 R2 çalıştıran birer sunucunuz olur ve bu ikisini cluster yapılandırırsınız. Vmware A sunucunuz aynı problemle devre dışı kalmış olsa bile bu durumu hissetmessiniz.  

Cluster konusu ile ilgili Hakan bey'in aşağıdaki makalesini okuyabilirsiniz. 

http://www.hakanuzuner.com/index.php/microsoft-failover-cluster.html  

Gönderildi : 07/04/2012 23:08

(@YusufTIRSO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Serkan bey ;

Önceklikle ilginize ve vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkur ederim. 

Cluster sistemini kurarken tamam bir problem yok ama seceneklerinden HA aktif etmeden kurdugum zaman bir problem olur mu ?

Cluster kurulum sırasında HA aktif etmedigim bir senarroyu planlıyamıyorum.

Kısaca cluster kurarken HA aktif etmeden kurulum yapmak ne gibi + ve - sonuçlar meydana getirir.

Teşekkurler. 

Gönderildi : 09/04/2012 11:36

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Yusuf bey merhaba,

HA enable etmez iseniz fiziksel bir sunucunuz kapandığında bu sunucu üzerinde çalışır vaziyette olan sanal ortamdaki sunucularınız otomatik olarak çalışan diğer fiziksel sunucular üzerinde yeniden çalıştırılmaz. Böyle bir durumda sizin bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekecektir.

Sizinde HA aktif etmeden bir senaryo planlayamamanız çok normal. VMware ortamındaki cluster kelimesini microsoft ortamındaki cluster ile eşleştirmeyin kafanız karışmayacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/05/2012 15:27

(@YusufTIRSO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Recep bey bilgilendirme içi çok teşekkur ederim .

Gönderildi : 23/06/2012 02:06

Paylaş: