Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] hyperv network yavaşlığı

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba

fiziksel bir sunucumuz vardı arge departmanın cızdıgı resımlerı açarken networkten 40 sn açılır 50 kaydederdik

fızıkselden sanala çevirdim sunucuyu sımdı acarken 1 dakıka acıyor ama kaydederken 2,5 dakıka yada bazen 5 dakıkayı buluyor

hyperv sunucu uzerınde hyperv rolu ve 2 adet suncuu bulunmakta

hyperv nın kendısı ıcın ayrı ınterface  dıger 2 sunucu ıcın ayrı ınterface var

rem ıslemcı gayet ıyı yukarda yazdıgım gıbı sorun yasıyorum bunun bır cozumu ola bılırmı sızce

bırde suna dıkkat ettım hyperv sunucu uzerındekı herhangı bır sanala sunucuya doysa kopyalarken sanal sucuyu acıp ıslem yapmak ıstedıgım asırı sekılde agır calısıyor dosya kopyalama yapmaz ısem sıkıntı yok ...

Gönderildi : 03/04/2012 16:01

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Storage mi kullaniyorsunuz ? Yoksa local disklerimi ?

Gönderildi : 03/04/2012 16:06

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

sas dısk 10 rpm yannız  local hyperv sanal sunucun dıskı dynamically olarak yapmıştım...  fixed geçirirsem bu sorunu aşa bilirmiyim yada sorun networkmu yoksa dıskmı sızce

Gönderildi : 03/04/2012 16:44

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar,

Ürün ortamında ki sanal makinelerinizde mümkün olduğunca fixed tipinde diskleri kullanmaya çalışın. Dynamic diskler her veri yazma işleminde vhd nin boyutunu büyüteceğinden performansı olumsuz etkileyebilir. Gerçi Windows Server 2008 R2 ile birlikte Dynamic disk ile Fixed disk arasında ki performans farkı oldukça azaldı ancak best practice bu şekildedir.

Sanal makinelerinizin bulunduğu disk alanıda performansda belirleyicidir. Sanal makineleriniz işletim sisteminden farklı bir disk alanı üzerinde olması, RAID seviyesi gibi ayarlar performans da etkili olacaktır. Eğer RAID 5 kullandıysanız okuma hızınızın yüksek ama yazma hızınızın yavaş olması buna bağlı olabilir. Yoğun kullanılan sanal makinelerinizin bulunduğu disk alanını RAID 10 yapmanız performansınızı yukarı çekecektir. Tabi performansın getirisi olduğu gibi daha az kapasite kullanımıda RAID 10 nun eksi yanı olmaktadır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 03/04/2012 17:12

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

dedıgınız gıbı fixed çekecem dısklerı

hyerpv raıd 1 kurulu

dıskler raıd5 dısk kapasıtesı 300 den 4 adet dısk var  toplamda 900 gb dısk  raıd 10 yaparsam benım elımde kac gb dısk kalacak

pekı benım asıl sorunum dıskmı yoksa networkmu

onu tam anlayamadım

Gönderildi : 03/04/2012 17:51

(@m-hakancan)
Noble Member

Bunu direk söylemek zor açıkcası. Ancak okuma hızının makul yazma hızının yavaş olması bana disk nedenli gibi geliyor. Çünkü network problemi yaşıyor olsanız her ikiside yavaş olmalı diye düşünüyorum. RAID5 disklerin de genel davranış biçimi benzerdir. Okuma performansı iyiken yazma performansı düşüktür. Peki fixed diske çektikten sonra performansda bir değişiklik oldu mu?

Hyper-V network yapılandırmanızı biraz daha açabilir misiniz?

Gönderildi : 03/04/2012 18:05

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

daha çekmedim sunucu çalışırken çeke biliyormuyuz

ve bıde 246 gb kapasıte var sanırım cekerken uzun surcek sanırım

pekı bırde sole bır sorun var hypvervde herhangı bır sunucuya dosya kopyalarken sunucu cok agır calısıyor ama dosya atarken

start bastıgımda computer acmak ıstedıgımde bunun  sebebı nedır bu sadece bu sunucuya degıl degısık yerlerdede genelde bole

bu bır bak ola bılırmı sızce

network ıse

sunucu ıbm

network ıse

6 adet network kartı

var

1 tanesı hyperv sunucuya kurulum yaparken hyperv 1 tanesını secmeyım hyprve ayırdı

dc ıcın ayrı bır ınterface  dıger suncu ıcınde ayrı bır ınterfa

sıwch hp gigabit gayet iyi bir swiç  cat6 kablo

bu sekılde

zaten sole bısede var dırek dosayyı hyperv rolu olan sunucunun dıskıne atıp ordan actıgımda sıkıntı yok

ama hyperv sunucun ıcındekı sanaldan acınca sorun var

Gönderildi : 03/04/2012 19:07

(@m-hakancan)
Noble Member

Sunucu çalışırken diski düzenleyemezsiniz. Benzer şekilde sanal disk üzerinde snapshot var ise diski düzenlememelisiniz. Eğer herbir sanal makine için ayrı birer network kartı atadı iseniz probleminizin network nedeniyle olma ihtimali başta da dediğim gibi oldukça zayıf. Sanal makinenin içerisine dosya attıp sanal makine içerisinden açtığınızda problem var demişsiniz ki bu yüksek ihtimal diskin dynamic olmasından kaynaklanmakta.

Sanal makine üzerinde herhangi bir snapshot var mı?

Eğer var ise öncelikle snapshot ı silmeli ve ardından disk tipini fixed olarak belirlemelisiniz. Eğer snapshot yok ise direk sanal makineyi kapatıp disk tipini fixed olarak belirleyebilirsiniz. Bu işlem sanal disk boyutu yüksek olduğu için bir miktar süre alacaktır. Ayrıca bu işlemden önce Hyper-V üzerinde sanal makinenin bulunduğu fiziksel diskte yeterli alan olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 03/04/2012 20:17

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu uygulamayı yaptıktan sonra donüş yapacam fixed diske çevirdiğimde

Gönderildi : 03/04/2012 20:19

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

denedim ama gene 2.5 dakıkada kayıt edıyor baska ne ıslem yapa bılırım

Gönderildi : 05/04/2012 20:07

(@m-hakancan)
Noble Member

Sanal makineleriniz aynı disk havuzunda mı çalışıyor?

Gönderildi : 06/04/2012 12:09

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

2 146 dısk var  sıstem onda kurulu

zaten sanal 1 adet var oda 900 gb kapasıtelı dısk tarafında  yuklu yannız dıskler 10000 rpm

15 rpm dısk  uzerınde denesem fark edermı acaba sızce..

Gönderildi : 06/04/2012 17:51

(@m-hakancan)
Noble Member

10K disklerde performans için yeterlidir aslında. Yazma da RAID seviyeside önemli tabi 900 Gb lik dediğin disk RAID 5 ise okuma performansı yüksek yazma performansı düşük olacaktır. Dosya boyutu yüksek mi?

Bir de Hakan hocanın bu hafta yayınladığı PAL (Performance Analysis of Logs Tool) isimli videosunu

https://www.youtube.com/watch?v=kf88NH2c-KE

adresinden izleyip uygulama ile performans incelemesi yapamanızı tavsiye edeceğim.

Kolay gelsin...

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 06/04/2012 18:28

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

yuksek bıraz ama dosyayı sanaldan alıp fızıksele koydugumuzde 1 dakıkayı buluyor kaydetme.. aynı dısk uzerınde

Gönderildi : 06/04/2012 19:00

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

P2V yaptiysan.  Sanal Serverin  MAC addressi , fizikselin mac addressni  klonladigi icin networkta yavaslik olur. O yuzden Sanal Serverin MAC addressini  kesinlikle dynamic yapmalisin. Kolay gelsin

Gönderildi : 07/04/2012 04:08

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

boot etmediğiniz diski (yani işletim sistemi bulunmayan) virtual ide yerine virtual scsi de yapabilirsiniz. bu işlem okuma yazma performansınızı görünür miktarda arttıracaktır.

Gönderildi : 08/04/2012 00:02

Paylaş: