Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vcenter ve veeam backup hak.

18 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
582 Görüntüleme
(@cihanozturk)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

DC makinam Windows Server 2008 R2. Ben Windows 7 SP1 makinama veeam backup kurmak istiyorum.

1.Veeam backup'ı win7'ye kurmadan önce SQL Server 2005, SQL Server 2008 ya da SQL Express Server kurmam gerekiyor mu?

2.Veeam backup'ı kurmadan önce Vcenter kurmak mecbur mu?

3.Veeam Backup'ın sanal makinada yada DC makinada olması farkeder mi?

4.DC makinada sadece SQL Express Server kurulu iken veeam backup hatasız kurdum fakat masaüstündeki ikona tıkladığımda internet explorer açılıyo ve veeam backup configuration başlıklı kullanıcı adı şifre istiyor bu nedenle kurulumun öncesinde eksik bişeyler olduğunu düşünüyorum.

yardım ve önerilerinizi bekliyorum.. iyi çalışmalar..

Gönderildi : 26/03/2012 17:37

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Burada kurulumu var. Bakarsan sorularin cevaplarini bulabilirsin.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2011/09/11/veeam-backup-and-replication.aspx

Gönderildi : 26/03/2012 18:04

(@cihanozturk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evren kardeşim sorduğum soruların cevaplarını verdiğiniz linkte bulamadım. Problemim devam etmekte. yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 27/03/2012 09:55

(@ademyetim)
Gönderiler: 56
Trusted Member

Selamlar,

Windows 7 SP1 makinanıza veeam kurabilirsiniz, veeam kurarken ortamda SQL yoksa kendisi otamatik olarak Express versiyonunu kuruyor, Veeam ile vmware ortamının yedeğini almayı düşünüyorsanız Vcenter kurmadan direk ESX lere bağlantı kurarak da yedek almanız mümkün, Veeam backup ının performanslı bir şekilde çalıştırmak için direk SAN üzerinden bağlantı yapmanız performansınızı artırır , ve sorunuza gelirsek sanaldada çalıştırabilirsiniz, masaüstündeki icona gelirsek büyük ihtimal ile Enterprise olarak kurmussunuzdur buda webden erişime olanak sağlar ve local user account bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Merhaba,

DC makinam Windows Server 2008 R2. Ben Windows 7 SP1 makinama veeam backup kurmak istiyorum.

1.Veeam backup'ı win7'ye kurmadan önce SQL Server 2005, SQL Server 2008 ya da SQL Express Server kurmam gerekiyor mu?

2.Veeam backup'ı kurmadan önce Vcenter kurmak mecbur mu?

3.Veeam Backup'ın sanal makinada yada DC makinada olması farkeder mi?

4.DC makinada sadece SQL Express Server kurulu iken veeam backup hatasız kurdum fakat masaüstündeki ikona tıkladığımda internet explorer açılıyo ve veeam backup configuration başlıklı kullanıcı adı şifre istiyor bu nedenle kurulumun öncesinde eksik bişeyler olduğunu düşünüyorum.

yardım ve önerilerinizi bekliyorum.. iyi çalışmalar..

Gönderildi : 27/03/2012 12:47

(@cihanozturk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Adem bey bahsettiğim sorunları yardımınızla çözdüm fakat bu seferde şöyle bir sıkıntı var. veeam backup kurduğum server 2008 R2 standard makinada oturum açarken administrator yazdığımda makina etki alanı local'e düşüyo ve her defasında oturum açarken domainname\administrator yazmak zorunda kalıyorum. aynı işlemi veeam backup çalıştırdığımda makina ip'si girdikten sonraki ekranda domainname\administrator yapıyorum bu seferde sanaldaki makinalara bağlanmıyo, fizikseldeki makinaya bağlansada backup butonu aktif olmuyor. iyi çalışmalar..

Gönderildi : 27/03/2012 14:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bir ekran görüntüsü paylaşırmısınız bu sorunlu kısmı anlatan.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/03/2012 18:31

(@evrenbanger)
Üye

Birde sizde tek hostmu var ?

Gönderildi : 27/03/2012 18:46

(@cihanozturk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

amacım fiziksel makinadaki windows 7'den yada sanal makinadaki Server 2008 R2 standard'dan bir diğer sanal makinanın veeam backup ile yedeğini almak, fakat windows 7'de ve sanaldaki server 2008'de ki problem aynı. programı açıyorum add serverı açıp vmware vsphere seçiyorum, sanaldaki backup alacağım makinanın ip'sini giriyorum, admin kullanıcı adı ve şifresini giriyorum Apply ekranından sonra Finish diyorum ve Veeam Backup penceresinin Servers - This Server kısmının altına backup almak istediğim makinanın ip'si ve altında diskleri geliyor fakat ipnin üzerine tıkladığımda yukarıdaki menüden backup butonu aktif olmuyor.(Veeam backup 6 kullanıyorum). yardımlarınızı bekliyorum..

Gönderildi : 28/03/2012 10:25

(@www-rizasahan-com)
_

Kurulum sırasında lisans olarak hyper-v lisanslamasını göstermiş olabilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/03/2012 12:22

(@cihanozturk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hayır Rıza kardeş lisanlamada bir sıkıntı yok.

Gönderildi : 28/03/2012 15:18

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Mutlaka atladığınız bir nokta olmalı bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım. http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2012/02/19/veeam6-kurulumu-server-ekleme-hyper-v-hostu-yedekleme-ve-geri-d-n-lemleri.aspx  bir daha adımları gözden geçirebilirseniz iyi olur.

Gönderildi : 28/03/2012 16:01

(@cihanozturk)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yapıyı tekrar gözden geçirip kurulumu tekrar yapacağım. ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim. herkese iyi çalışmalar..

Gönderildi : 28/03/2012 16:12

(@evrenbanger)
Üye

Birden fazla hostun varsa vcenter kur bence.

Gönderildi : 28/03/2012 16:14

(@www-rizasahan-com)
_

Sonucu bekliyor olacağız.

Gönderildi : 28/03/2012 16:14

(@OnurDemirel)
Gönderiler: 12
Active Member

Cihan bey, bana ozelden veya burdan lisans kullanici bilginizi gonderirseniz lisansinizi kontrol ederim. bu arada root access acik degil mi?

kolay gelsin. 

Gönderildi : 04/04/2012 15:14

(@muratacinci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Selamlar

1. Kurulum sirasinda SQL Express kuruluyor... Ancak makinanizin isletim sistemi dili ve local settings ayarlari, SQL Express'in sorunsuz kurulabilmesi icin "English" olmasi gerekiyor.

2. Hayir boyle bir zorunluluk yok. Veeam Backup'a isterseniz direkt bir host'ta ekleyebilirsiniz. Ya da cok host olan ortamlarda, sadece vcenter'i ekleyerek tum yapiyi tek seferde eklemis olursunuz...

3. Sanal makinada ya da fiziksel makinada olmasi sadece performans etkileri acisindan fark yaratir. Zira default olarak Veeam Backup kurulu olan sunucu Proxy rolunu alir, ve verilerin SIKISTIRILMASI, TEKILLESTIRILMESI  ve hedefe tasinmasi bu sunucu tarafindan yapilir. Default haliyle birakilirsa makinaya onemli olcude yuk getirecektir. Kaynaklarin ona gore planlanmasi gerekir. (CPU, Memory, I/O ve Network). Ama istenirse proxy rolu baska sunucu veya sunuculara aktarilaray yuk dengelemesi yapilabilir. Bu durumda Veeam Backup Server sadece yonetim rolunu ustlenir, kaynak tuketimi cok dusuk seviyelere iner. Kurulum sirasinda bunlarin dogru planlanmasi gerekir.

4. Muhtemelen Enterprise Manager'i acmaya calisiyorsunuz. EM, birden fazla Veeam Backup Server'i yonetebileceginiz, web tabanli bir yonetim konsoludur. Oncelikli calistirmaniz gereken Veeam Backup & Replication uygulamasidir. Daha sonra enterprise manager icinde, configuration bolumunden 'add backup server' diyerek yonetilecek backup sunucunuzu ekleyebilir ve buradan yonetmeye devam edebilirsiniz.

Iyi calismalar

Murat ACINCI

System Engineer - Veeam Software 

Gönderildi : 08/08/2012 12:35

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Veeam ile bu kadar arkadaşımızın ilgilenmesi beni çok sevindirdi. 

Yaşadığımız sıkıntılarımızı paylaşırsak, birbirimize çözümlerde önerebiliriz. 

Saygılarımla.

Gönderildi : 08/08/2012 21:54

(@OnurDemirel)
Gönderiler: 12
Active Member

Merhaba;

Veeam ile bu kadar arkadaşımızın ilgilenmesi beni çok sevindirdi. 

Yaşadığımız sıkıntılarımızı paylaşırsak, birbirimize çözümlerde önerebiliriz. 

Saygılarımla.

Tolgacim bu konuda Turkiye'de ki en iyi alt yapilardan birine sahip kullanici sensin. senin birikim ve tecrubelerin bizlere daha cok isik tutacaktir 🙂

sevgiler.

Gönderildi : 12/08/2012 18:44

Paylaş: