Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi local datastore boyutunu genişletmek?

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
424 Görüntüleme
(@tarikmandal)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

3 disk ile raid 5 yapılı sunucu üzerinde çalışan free esxi kurulu sunucunun raid yapısına 3 disk ilave edilip genişletildi. local datastore boyutunu arttırmak istediğimde ne yapmalıyım ? vsphare cli. ile bağlanıp datastore kısmında, özellikler sekmesine gidip işlem yapabileceğim bir şey bulamadım.

İyi çalışmalar 

Gönderildi : 06/03/2012 22:45

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

Raid Expand işleminden sonra ESXi Host u reboot edin. Sonrasında Datastore özelliklerinde Increase yapabiliyor olmanız gerekiyor.

Gönderildi : 06/03/2012 23:19

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Raid Expand işleminden sonra ESXi Host u reboot edin. Sonrasında Datastore özelliklerinde Increase yapabiliyor olmanız gerekiyor.

Merhaba Mustafa bey, 

Hostu tekrar başlattım.2. resimdeki gibi device kısmında kapasiteyi görebiliyorum fakat incrase dediğimde, extent device kısmı boş olarak geliyor 🙁

Gönderildi : 07/03/2012 00:41

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Eger vcenter kurulu ise vcentera degil direk hosta root kullanicisi ile baglanman gerekli.

Gönderildi : 07/03/2012 02:41

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eger vcenter kurulu ise vcentera degil direk hosta root kullanicisi ile baglanman gerekli.

Host.a vsphare ile bağlanıp o şekilde deniyorum.vcentre yada bir cluster yok.

Gönderildi : 07/03/2012 02:51

(@mustafakilic)
Prominent Member

Kullanmış olduğunuz versiyon hangisi.

Gönderildi : 07/03/2012 11:19

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kullanmış olduğunuz versiyon hangisi.

esxi 4.1 kullanıyoruz, Mustafa bey 

Gönderildi : 07/03/2012 12:26

(@mustafakilic)
Prominent Member

Buna benzer bir sorun benim başımada gelmişti. Üzerindeki sunucu adeti fazla değilse yedek alarak yeni versiyon kurmanızı önerebilirim. Daha sağlıklı ve temiz olacaktır. Ayrıca aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1009125

Gönderildi : 07/03/2012 12:47

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım olmaz ise, yedek alıp o şekilde bir yola gidicez.Teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/03/2012 12:53

(@mustafakilic)
Prominent Member

Son durumu bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Ben Teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/03/2012 13:11

(@tarikmandal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Son durumu bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Ben Teşekkür ederim.

Tabi, acronis backup & recovery virtual 11 kurulumu yapıp, nas cihazlarından birine yedek alıcam, sonra comut satırından Ersin beyin bahsettiği linkteki yönergeleri uygulucam, sorun devam eder tekrar kurumayı düşünüyorum.İşlem sonunda gerekli bilgilendirmeyi yaparım.

http://deinoscloud.wordpress.com/2010/05/03/how-to-increase-the-size-of-a-local-datastore-on-an-esxi4/  

Gönderildi : 07/03/2012 14:33

(@mustafakilic)
Prominent Member

kesinlikle acronis vmprotect öneririm. 15 gün boyunca full olarak kullanabiliyorsunuz. ayrıca sadece virtual appliance olarak kuruyorsunuz. çok da hızlı olacaktır.

Gönderildi : 07/03/2012 22:25

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar bu çalışmanızda sonuç nedir. Ben bugun DL360 G5 sunucu üzerinde işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Sistemin yedeğini aldıktan sonra yaptığım adımlar sırasıyla 

1. yeni diski sunucu üzerine taktım.

2. Smart Start CD si ile sunucuyu başlatıp Smart Array konfigurasyonundan mirror yapısını Raid 5 e yükselttim. Bu işlem 2 saat kadar sürdü.

3. Aynı menuden var olan LUN u extend ettim.

4. ESX sunucuyu baslattım. Storage Adator bolumunden bırkac kez refresh yaptım fakat datastore ozelliğinden Total kapasitenin değişmediğini gördüm. Sunucuyu bır kez daha restart ettim ve degısıklık algılandı.

5. Daha sonra aynı pencerede bulunan ıncrease butonu ıle alanı büyültebildim.

Belki sizede yardımcı olur . 

iyi günler 

Gönderildi : 12/03/2012 16:40

(@HuseyinALKAN)
Trusted Member

Merhaba,

Bende Acronis VMProtect 7 yi öneriyorum. 6 sı zaten iyidi ama 7 sürümünden bir çok yeni özellik daha kazandırıldı.

zaten ESX için yedekleme konusunda çok fazla alternatif de bulunmamakta.

Gönderildi : 13/03/2012 18:55

Paylaş: