Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v vhd boot sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
995 Görüntüleme
(@ozguruluirmak)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Windows Server 2008 - Hyper-v (core) De şimdilik bir node ve ıscsı storage ile csv olusturarak sanallaştırma yaptım.(daha sonra bir nod ekliyeceğim)
Medya ile vm install edebiliyorum. Ancak fiziksel server' ın vhd sini disktovhd ile, acronis 12 ile ve symantec ile ayrı ayrı alıp, vhd yi vm e bağladığım halde işletim sistemi açılmıyor. Test için fiziksel bir win7 den vhd aldım ondada sanki makineyi sysprep le kapatmışım gibi, kurulum makinenizi ilk kullanım için hazırlıyor dedikten sonra, kuruluma devam edilemiyor, bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra kurulum tamamlanacak diyor ve olmadığına ikna edene kadar da devam ediyor.
Aynı vhd yi acaba hyper-v de sorun var mı? diye (ki medya ile kurulum yapabiliyorum) virtual pc ile denedim onda da durum aynı.
Vhd sini alıp, PtoV yapmak istediğim sunucu, TS ve bunu mutlaka yapmam lazım. (ptov de beceriksiz olduğumu kabul ediyorum) Kaçırdığım nokta nedir?
Sunucunun virtualization özellikleri enable.

Saygılar...

Özgür ULUIRMAK

Gönderildi : 27/02/2012 14:28

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar,

Açıkcası ilginç bir durum. Gerçi disk2vhd kesin garanti etmemekte ancak bugüne kadar denediklerimde bir sıkıntı ile karşılaşmamıştım. Taşımak istediğiniz TS in işletim sistemi ve service pack durumu nedir? Bu uygulamalar yerine System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Sp1 uygulamasını kullanarak p2v işlemini deneyebilir misiniz?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 27/02/2012 16:50

(@ozguruluirmak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey teşekkürler.

scvmm ile, hyperv nod' unun Nıc tarafında hata alıyorum. Örn: Ts' e sağ tıklayıp convert etmek istediğimde, convert edilerek üzerinde sanallaşacak makineyi (hyperv1) i seçtikten sonra virtual network hatası alıyorum. remote management özelliklerini tekrar kontrol ettim.
vmm da hyperv1 status error olarak görünüyor.

Bu arada Ts Server 2008 r2.

Gönderildi : 27/02/2012 17:26

(@m-hakancan)
Noble Member

Aldığınız hata nedir ekran görüntüsü ya da hatanın kendisini yazabilir misiniz?

Kullandığınız VMM in sürümü 2008 mi 2008 R2 mi?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/02/2012 13:42

(@ozguruluirmak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

vmm 2008. aslında hatayı essential manager da aldım.Ama orda ki sorunumu geçte olsa çözdüm. p2v  işlemimi ShadowProtect IT Edition ile çözdüm. sorunsuz bir tool. interface olarak acronise benzemekle beraber spf uzantılı live image alıyor ve bootable cd ile vm e vhd atadıktan sonra universal olarak dönülebiliyor. compress olarak ta başarılı %80 e yakın sıkıştırma yapıyor.Ts' i bu tool ile exchange i scvmm ile başarılı bir şekilde sanallaştırdım.

İlginize teşekkür ederim.

Saygılar...

Gönderildi : 29/02/2012 20:43

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim,

Shadow Protect de bilinen bir çözüm ancak pek çok arkadaşım bu uygulamayı kullandıklarında mavi ekranlar ile karşılaşmılardı. Bu nedenle önermeyhi hiç düşünmemiştim.

Çözülmesine sevindim, iyi çalışmalar...

Gönderildi : 29/02/2012 21:48

(@yahyadursun)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba;

Tekrar aynı konu başlığı açmamak için bende bir tecrübemi paylaşmak istiyorum.

Fiziksel sunucularım var ve hyper-v dönmek istedim ne yaptıysam boot edemedim. Daha sonra elimdeki fiziksel sunucuları önce VMware-converter-en-6.1.1-3533064 ile vmdk yaptım. Sonrasındada powershell ile aşağıdaki komutla vhdx dönüştürdüm ve şuan makinelerim sanalda ve sorunsuz çalışıyor. tabiyki bu convert işlemi data boyutuna göre değişir.

1 Adım:

Import-Module 'C:\Program Files\Microsoft Virtual Machine Converter\MvmcCmdlet.psd1'

2 Adım:

ConvertTo-MvmcVirtualHardDisk -SourceLiteralPath E:\ADC-SQL-SVR2.xxx.local\ADC-SQL-SVR2.xxx.local.vmdk -VhdType DynamicHardDisk -VhdFormat vhdx -destination D:\Yeni-Test

Gönderildi : 06/12/2017 11:09

Paylaş: