Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware üzerindeki OS lisansları hk;

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
388 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Win2008 Ent. üzerinde 4 Datacenter üzerinde(Hyper -V) sınırsız Windows işletim sistemlerini lisanssız koşturma hakkımız olduğunu biliyorum.

Vmware in herhangi bir sürümü içinde bu geçerli mi? Yoksa sadece hyper-V ye özel birşey mi? Ayrıca Enterprise lisansını aldıktan sonra Hyper V üzerinde 4 adet Win2008 St.'ı nasıl kullanacağım elimde hiç lisans key vs yokken yani nasıl activate edeceğim?

Teşekkürler... İyi Çalışmalar....

Gönderildi : 24/02/2012 19:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Hyper-v, Vmware- Citrix fark etmez enterprise lisansınızla 4 , standart ile bir sanal kurma hakkınız var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/02/2012 20:06

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Hyper-v, Vmware- Citrix fark etmez enterprise lisansınızla 4 , standart ile bir sanal kurma hakkınız var.

Rıza Hocam şunu mu anlıyorum yani; Vmware ESX5.0 bundle paketine (örneğin 6CPU ya kadar) lisans ücretini vereceğim. Üzerindeki 4 adet Win2008 St. işletim sistemlerini lisanssız kullanacağım mı?  Yoksa bunu yapabilmem için kenarda bir Win2008 Ent. olması mı gerekli?

Tşkler...

Gönderildi : 24/02/2012 20:17

(@www-rizasahan-com)
_

Vmware lisanslaması için verilen para lisanslama ayrı. Biz microsoft tarafını konuşursak işin elinizdeki Server 2008 enterprise lisansını 4 adet sanal olarak kurma hakkınız var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/02/2012 20:36

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Vmware lisanslaması için verilen para lisanslama ayrı. Biz microsoft tarafını konuşursak işin elinizdeki Server 2008 enterprise lisansını 4 adet sanal olarak kurma hakkınız var.

Microsoft tarafında merak ettiğim; Elimdeki enterprise key ile oluşturacağım 4 adet Win2008St. ı activate edebiliyo muyum?

Vmware tarafında ise; Vmware lisansını verdikten sonra üzerinde 4 adet Win2008/2003 ü lisanssız kullanabiliyor muyum? Yoksa bu hak sadece Microsoft un enterprise ı için mi geçerli?

Tşkler...

Gönderildi : 24/02/2012 20:46

(@serkanates)
Gönderiler: 1286
Üye

VmWare'i de bir işletim sistemi gibi düşünün. VmWare için ödediğiniz ücret karşılığında satın aldığınız özellikler dahilinde VmWare'i kullanırsınız. İşlemci sayısı, host sayısı, özellik gibi kısıtlarınızı VmWare platformu için bu lisansınız belirler. VmWare hostlarınızda çalıştıracağınız sanal sistemlerinizin lisanslarını ise ayrıca almak durumundasınız. Bu sistemler windows veya linux olabilir.

Microsoft tarafında dikkat edilmesi gereken şöyle bir nokta var. Hakedişiniz olan 1'e 4 lisanslar aynı host üzerinde kullanıldığı takdirde geçerlidir. Örneğin 2 adet VmWare hostunuz ve 1 adet Windows 2008 R2 Ent. lisansınız var diyelim. Hakedişiniz olan 4 adet Windows 2008 R2 Enterprise lisansını sadece tek host üzerinde kullanabilirsiniz. Host A üzerinde 2 adet, Host B üzerinde 2 adet windows çalıştıramazsınız.

Hesaplama için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/howtobuy/licensing/calc_2.htm  

Dostlukla.. 

Gönderildi : 25/02/2012 01:05

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

VmWare'i de bir işletim sistemi gibi düşünün. VmWare için ödediğiniz ücret karşılığında satın aldığınız özellikler dahilinde VmWare'i kullanırsınız. İşlemci sayısı, host sayısı, özellik gibi kısıtlarınızı VmWare platformu için bu lisansınız belirler. VmWare hostlarınızda çalıştıracağınız sanal sistemlerinizin lisanslarını ise ayrıca almak durumundasınız. Bu sistemler windows veya linux olabilir.

Microsoft tarafında dikkat edilmesi gereken şöyle bir nokta var. Hakedişiniz olan 1'e 4 lisanslar aynı host üzerinde kullanıldığı takdirde geçerlidir. Örneğin 2 adet VmWare hostunuz ve 1 adet Windows 2008 R2 Ent. lisansınız var diyelim. Hakedişiniz olan 4 adet Windows 2008 R2 Enterprise lisansını sadece tek host üzerinde kullanabilirsiniz. Host A üzerinde 2 adet, Host B üzerinde 2 adet windows çalıştıramazsınız.

Hesaplama için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/howtobuy/licensing/calc_2.htm  

Dostlukla.. 

Merhabalar, aslında benim merak ettiğim bir rekabet unsuru olabilir diye Vmware tarafına da böyle bir hak olabilir mi diye düşünmüştüm. Ama sadece Hyper V için geçerli verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla....

Teşekkürler, herkese kolay gelsin...

Gönderildi : 27/02/2012 12:28

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz.Dediğiniz tarzda bir politika izlese Microsoft buda tekelleşmeye yol açar.Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 27/02/2012 17:29

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Biz teşekkür ederiz.Dediğiniz tarzda bir politika izlese Microsoft buda tekelleşmeye yol açar.Keyifli çalışmalar

Evet ama hocam şöyle bir durumda var. Tekelleşme denilebilir mi bilmiyorum ama Microsoft 2008 Enterprise lisansı olduktan sonra sanalda 4 host kullanımını Vmware üzerinde de olsa izin veriyor sonuçta. Yani Microsoft, sen 2008 enterprise lisansını al da ister Hyper V de 4 host olarak ister vmware de 4 host olarak kullanabilirsin diyor...

Gönderildi : 27/02/2012 20:43

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Evet ama hocam şöyle bir durumda var. Tekelleşme denilebilir mi bilmiyorum ama Microsoft 2008 Enterprise lisansı olduktan sonra sanalda 4 host kullanımını Vmware üzerinde de olsa izin veriyor sonuçta. Yani Microsoft, sen 2008 enterprise lisansını al da ister Hyper V de 4 host olarak ister vmware de 4 host olarak kullanabilirsin diyor...

Gönderildi : 27/02/2012 20:44

Paylaş: