Forum

vmware ile sanallaş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware ile sanallaştırma

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
346 Görüntüleme
(@sogenserkan)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

vmware ile sanallaştırma yapmayı düşünüyorum, IBM System x3650 M3 sunucumuz var. 8 gb ram var içerisinde.

içerisine sadece bi işletim sistemi kurmayı düşünüyorum ve ondada bi muhasebe programı ve muhasebe programına entegre web sitesini kuracağım.

Kurmayı düşündüğüm işletim sistemi server 2008. Hatta şuan bi data centerde 2008 üzerinde bu muhasebe programımı ve site sanal bi sunucudan barınmakta. Datacenterda vmware ile sanallaştırma yapılmakta.

Ben oradan vmware yedeğini alarak kendi sunucuma kurmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim şu;

şuan için elimde lisanslı hiç birşey yok (server 2008 ve vmware) sadece IBM System x3650 M3 serverım var. Vmware nin ücretsiz olan versiyonları yokmu acaba ? şuan için ne yapmamı tavsiye edersiniz ?  vmwarenin ücretsiz olan versiyonu varsa ve ben onu kullanırsam ilerde sıkıntı cıkarırmı?

Bana yol gösterir fikir verirseniz cok memnun olurum, hepinize şimdiden cok teşekkür ederim.  

Gönderildi : 16/02/2012 12:32

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Esxi ücretsiz sürümdür. Hyper-V çözümüde var aynı şekilde.

Gönderildi : 16/02/2012 13:21

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhaba,

vmware ile sanallaştırma yapmayı düşünüyorum, IBM System x3650 M3 sunucumuz var. 8 gb ram var içerisinde.

içerisine sadece bi işletim sistemi kurmayı düşünüyorum ve ondada bi muhasebe programı ve muhasebe programına entegre web sitesini kuracağım.

Kurmayı düşündüğüm işletim sistemi server 2008. Hatta şuan bi data centerde 2008 üzerinde bu muhasebe programımı ve site sanal bi sunucudan barınmakta. Datacenterda vmware ile sanallaştırma yapılmakta.

Ben oradan vmware yedeğini alarak kendi sunucuma kurmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim şu;

şuan için elimde lisanslı hiç birşey yok (server 2008 ve vmware) sadece IBM System x3650 M3 serverım var. Vmware nin ücretsiz olan versiyonları yokmu acaba ? şuan için ne yapmamı tavsiye edersiniz ?  vmwarenin ücretsiz olan versiyonu varsa ve ben onu kullanırsam ilerde sıkıntı cıkarırmı?

Bana yol gösterir fikir verirseniz cok memnun olurum, hepinize şimdiden cok teşekkür ederim.  

Merhabalar,

Ufuk gerekli bilgilendirmeyi yapmış. Lisans konusunda mecburen Windows Server 2008 lisansı almak zorundasınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra isterseniz Server 2008 kurup Hyper-V ile sanallaştırma yapabilirsiniz. Ya da ESXi yine ücretsiz bir çözümdür. Her 2 platformun da birbirine has özellikleri vardır. Her 2 platform ile ilgili makale ve videoları portalımızda bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/02/2012 14:28

(@sogenserkan)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

vmware ESXi 4.1 i ücretsi kullanabilirim sanırım ?

şuan sistemimizin bulunduğu datacenterda ESXi 5 kullanılıyormuş, onunla alınan yedeği ben bu  ESXi 4 de veya ücretsiz olan sürümü hangisi ise

onda kullanabilirmiyim ?

Gönderildi : 16/02/2012 14:35

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

esxi sürümleri ücretsizdir. Esx sürümleri lisans gerektirir.

Gönderildi : 16/02/2012 14:40

(@HuseyinALKAN)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Merhaba,

IBM System x3650 M3 üzerine Ücretsiz olan ESXi 5.0 kurabilirsiniz ama bunun üzerine kurmak istediğiniz Server 2008 için bir lisans almanız gerekecek.

Server 2008 kurmayı planlıyorsanız Server 2008 Standart ın 1 host + 1 sanal lisans hakkı var. Server 2008 kurup onun üzerinde Hyper-v ye sanal Server 2008 kurarsanız bu işinizi görecektir.

tercih sizin. 

Gönderildi : 17/02/2012 18:54

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Özet olarak para verip ESX alın ya da para vermeden ESXi kurun. Ve ya Server 2008 üzerinde Hyper-V rolünü etkinleştirin. Her halükârda Server 2008 lisansı alacaksınız. Artı CAL Lisanslarını da hesaba katmayı unutmayın.

Hüseyin Bey güzel bir noktaya değinmiş bende kısa bir detay paylaşayım.

Server 2008 Standart aldığınızda 1 Host + 1 Virtual izni verir.

Server 2008 Enterprise aldığınızda 1 Host + 4 Virtual izni verir.

Server 2008 DataCenter aldığınızda 1 Host + Limitsiz Virtual sisteme izin verir. Tabi bu limitsiz de sunucunuzun kapasitesi ile alakalı bir durumdur.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/02/2012 22:37

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

VMware artik ESX altyapisini kullanmiyor. Yani vSphere 5.0 dan itibaren yapi tamamen ESXi ye donmustur. ESXi 5.0 ucretsiz indirebilirsiniz 1 aylik deneme lisansi ile birlikte. Bu sure icerisinde butun ozelliklerini kullanabilirsiniz. Bir ay sonunda lisansliyabilir yada bu sekilde kullanmaya devam edersiniz ama kisitli bir sekilde. Iyi calismalar.

Gönderildi : 18/02/2012 20:21

Paylaş: