Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server daki bir Klasörü, Client te Sanal Hdd olarak göstermek

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,539 Görüntüleme
(@emil_kizilok)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Başlıkta da belirtiğim gibi; 

Server daki bir Klasörü, Client te Sanal Hdd olarak göstermek istiyorum, ama server da ki klasörü olduğu gibi bırakmalıyım (herhangi bir imaj formatına çevirmeden)

Kısaca açıklamak gerekirse;

Serverdaki klasörde ben manuel olarak her gün yada gün aşırı değişiklik yapabilmeliyim.

Client açıldığı zaman Server daki klasörü d: e: yada benim belirleyeceğim bir sürücü harfi olarak görebilmeli,

(burası önemli) değişiklik yapabilmeli ama SERVER daki klasörde hiçbir şey değişmemeli! 

Böyle bir işlemi yapabileceğim program, server yazılımı vb. varmıdır?Hangisiyle yapabilirim?

Gönderildi : 16/02/2012 00:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kullanıcı üzerinde elinizde win7 veya vista var ise minik bir partition oluşturup bu megabyte civarında bile olabilir.Bu alanı biçimlendirirken aşağıdaki resimdeki "Mount in the following empty NTDS folder" seçeneği ile belirlyeceğiniz klasöre bağlayarak orayı disk olarak göresini sağlayabilirsiniz.Ayrıca bir çaylaşıma kullanıcı tarafından ağ sürücüsüne bağlan diyerek bilgisayarım içerisinde bir disk olarak gösterebilirsiniz.

image047

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/02/2012 00:49

(@Anonim)
Gönderiler: 0

ağ sürücü opsiyonu bu iş için uygun değil mi ?

Gönderildi : 16/02/2012 01:18

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

değişiklik yapabilmeli ama SERVER daki klasörde hiçbir şey değişmemeli! 

1.client bağlandı değişiklik yaptı/ client kapandı açıldı değişiklikler yapılmamış olmalı!

2.3.4.5....client bağlandı bu değişikliği görmemeli/etkilenmemeli? 

Sadece ben server daki klasörde değişiklik yaptığımda, bu değişiklik kalıcı olmalı , client yaptığında kalıcı olmamalı.

Salt okunur olmamalı, ama değişiklikler de kalıcı olmamalı!!! 

Gönderildi : 16/02/2012 02:16

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/07/04/windows-7-sanal-disk-vhd-olu-turma-ve-kullan-m.aspx işinizi görür mü?

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 16/02/2012 02:23

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/07/04/windows-7-sanal-disk-vhd-olu-turma-ve-kullan-m.aspx işinizi görür mü?

Keyifli çalışmalar

Server da ki klasörde değişklik yaptığımda her defasında VHD oluşturmam gerekiyor! Bu değişiklikler çok sık yapılırsa , pek kullanışlı olmaz! 

Gönderildi : 16/02/2012 02:27

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

Klasör ü client e VHD olarah attach edebileceğim bir ara birim lazım

Gönderildi : 16/02/2012 02:29

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

Bilgisayarım sağ tıklayın ve yönetim paneline girin.Disk yönetimine gelin.Disk yönetimi üzerinde sağ tıklayın ve SSD(Sanal Sabit Disk) oluştur'u seçin.Size Bu sanal disk'in oluşacağı lokasyonu soracak.Server üzerindeki klasörünüzü gösterin.İsterseniz kota koyabilirsiniz.Alt tarafta disk boyutunu belirleyebiliyorsunuz.Klasörü gösterin ve işlemi bitirin.Tekrar Disk yönetimine gelin,yeni oluşturduğuz sanal disk'i göreceksiniz.Dikkat edin biçimlendirme isteyecektir.O yüzden gösterdiğiniz klasör öncelikle boş olmalı.Biçimlendirme işleminden sonra sürücü harfi atayıp kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 16/02/2012 12:09

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Bilgisayarım sağ tıklayın ve yönetim paneline girin.Disk yönetimine gelin.Disk yönetimi üzerinde sağ tıklayın ve SSD(Sanal Sabit Disk) oluştur'u seçin.Size Bu sanal disk'in oluşacağı lokasyonu soracak.Server üzerindeki klasörünüzü gösterin.İsterseniz kota koyabilirsiniz.Alt tarafta disk boyutunu belirleyebiliyorsunuz.Klasörü gösterin ve işlemi bitirin.Tekrar Disk yönetimine gelin,yeni oluşturduğuz sanal disk'i göreceksiniz.Dikkat edin biçimlendirme isteyecektir.O yüzden gösterdiğiniz klasör öncelikle boş olmalı.Biçimlendirme işleminden sonra sürücü harfi atayıp kullanabilirsiniz.

Sadece ben server daki klasörde değişiklik yaptığımda, bu değişiklik kalıcı olmalı , client yaptığında kalıcı olmamalı.

Gönderildi : 16/02/2012 18:41

(@Anonim)

yazma izinlerini alacaksın kullanıcılar için. burada anlaşılmayan ne ben hala onu anlamadım.

Gönderildi : 16/02/2012 20:57

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

Klasör izni yada virtual hdd Salt okunur olmamalı bir şekilde yazma izni olmalı, yoksa program çalışmıyor, client değişiklikler yapabilmeli,

fakat yaptığı değişiklikler kalıcı olmamalı, programı kapatığında yada başka client bağlandığında yapılan değişiklik olmamalı!!!

Sadece ben server daki klasörde, programda değişiklik yaptığımda, bu değişiklik kalıcı olmalı , client yaptığında kalıcı olmamalı.

Dikkatlice okursanız sevinirim!

Gönderildi : 16/02/2012 21:34

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

yazma izinlerini alacaksın kullanıcılar için. burada anlaşılmayan ne ben hala onu anlamadım.

yazma izinlerini alırsan program çalışmıyor, sanırım atladığınız nokta burası! 

Gönderildi : 16/02/2012 21:35

(@Anonim)

Bana mantıksızlık geldi. Al klasoru her tarafa kopyala istediğini yap olsun bitsin. 

Gönderildi : 16/02/2012 22:02

(@Anonim)

senin atladığın nokta ise hem izin verip hemde dosyaların değişmesini engellemek istiyorsun.

Bunu yapabilmenin tek alternatifi var. dosyaları Sürekli  olarak repair yapman gerekecek. Yani sende olan asıl kopyayı bir yedekleme/senkron programıyla her 10 dk da bir tekrar güncelleyeceksin.

veya eğer bu programsa o zaman erişip veri yazmaya çalıştığı klasörü değiştir.

bknz. sysinternals junction vb.

yani asıl sorun yapınızın uyumsuzluğu bence yapıyı elden geçirin.

Gönderildi : 18/02/2012 18:02

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

senin atladığın nokta ise hem izin verip hemde dosyaların değişmesini engellemek istiyorsun.

Bunu yapabilmenin tek alternatifi var. dosyaları Sürekli  olarak repair yapman gerekecek. Yani sende olan asıl kopyayı bir yedekleme/senkron programıyla her 10 dk da bir tekrar güncelleyeceksin.

veya eğer bu programsa o zaman erişip veri yazmaya çalıştığı klasörü değiştir.

bknz. sysinternals junction vb.

yani asıl sorun yapınızın uyumsuzluğu bence yapıyı elden geçirin.

Deepfreeze in de mantığı bu değilmi istediğin değişikliği yapabilirsin ama hiç biri kalıcı değil!

Client bağlandığında dokunulmamış sanal sürücüye ulaşmalı ve istediği ni yapabilmeli!

Başka bir client bağlandığında oda dokunulmamış sanal sürücüye ulaşmalı!

Gönderildi : 21/02/2012 01:47

(@Anonim)

Deep freeze kullan o zaman niye bizi yoruyorsun ?

Gönderildi : 21/02/2012 21:17

(@emil_kizilok)
Active Member
Konu başlatıcı

Deep freeze kullan o zaman niye bizi yoruyorsun ?

Ağ dan drive olarak atadığın bir sürücüye deepfreeze kurulmadığınıdamı bilmiyorsun?

Amacın ne yardımmı etmek? ortalığımı karıştırmak?

Yardım rica ettim, Yardım edebiliyorsan et, etmek istemiyorsan lütfen laf kalabalığı yapma! 

Gönderildi : 22/02/2012 01:49

Paylaş: