Forum

SBS2008 sanallaştır...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS2008 sanallaştırma ücretli yardım.

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
355 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba...

1 adet Vmware esxi ile sanallaştırılmış  üzerinde 4 işletim sistemi olan sunucum var. ( IBM x3650 - 8 gb ram - xeon tek işlemci )

1 adet de üzerinde sadece SBS 2008 olan ( Exchange, DNS, DHCP, AD ) fiziksel sunucum var (IBM x3400 - 16 gb ram - xeon çift işlemci )

Önce kesinti olmaması için SBS 2008'i de sanal sunucuya çekerek fiziksel sunucuya da esxi kurmak istiyorum. Daha sonra da SBS 2008'i sanallaştırdığım sunucuya taşımak istiyorum.

Amacım Acronis VMprotect ile aldığım günlük backupları, sunuculardan birinde problem olduğu zaman işletim sistemlerini az bir zaman kaybıyla diğer esxi'de ayağa kaldırmak (Bir nevi manuel vmotion) ve IBM 3400'a ilerde farklı işletim sistemleri kurma alternatifimin olması.

Ancak SBS 2008'i baya bi uğraşmama rağmen sanala convert edemedim. vmware converter invalid system gibi bir hata veriyor. tib uzantısını alıp, tibden vmdkya convert etmek istedim. Onda da başarılı olamadım.

Bu noktada tüm yolları tüketirsek, sanalda yeni kurduğum SBS 2008'e mevcut fiziksel makinadaki consol, exchange, dns, dhcp gibi ayarları aktarmak için ücretli destek verecek birini arıyor, ve planımla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum...

Selamlar...

İnanç.

Gönderildi : 19/01/2012 15:07

(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Merhaba;

"VMware vCenter Converter Standalone Client" vmware sitesinden yazılımı indirip birde bununla denermisin ?

Bu yazılım ile daha önce convert edemediğim bir linux makineyi 3. denememde sorunsuz convert ettim. Programı kendi PC'ne kur. Açarken localhost u işaretleyerek aç, convert machine tıkladıktan sonra source ve destination ları göster eminim sorunsuzca convert edecektir. 

Yinede geçiş yapacam diyorsan o zaman zaten bu site üzerindeki bir çok üstat yardımcı olacaktır. Bir öneri ki bunu zaten yardım alacağın yerdende önereceklerdir. Sanal platforma geçtiğinde bahsettiğin sunucu üzerindeki rolleri birbirinden mutlaka ayır.

Arkadaşlar merhaba...

1 adet Vmware esxi ile sanallaştırılmış  üzerinde 4 işletim sistemi olan sunucum var. ( IBM x3650 - 8 gb ram - xeon tek işlemci )

1 adet de üzerinde sadece SBS 2008 olan ( Exchange, DNS, DHCP, AD ) fiziksel sunucum var (IBM x3400 - 16 gb ram - xeon çift işlemci )

Önce kesinti olmaması için SBS 2008'i de sanal sunucuya çekerek fiziksel sunucuya da esxi kurmak istiyorum. Daha sonra da SBS 2008'i sanallaştırdığım sunucuya taşımak istiyorum.

Amacım Acronis VMprotect ile aldığım günlük backupları, sunuculardan birinde problem olduğu zaman işletim sistemlerini az bir zaman kaybıyla diğer esxi'de ayağa kaldırmak (Bir nevi manuel vmotion) ve IBM 3400'a ilerde farklı işletim sistemleri kurma alternatifimin olması.

Ancak SBS 2008'i baya bi uğraşmama rağmen sanala convert edemedim. vmware converter invalid system gibi bir hata veriyor. tib uzantısını alıp, tibden vmdkya convert etmek istedim. Onda da başarılı olamadım.

Bu noktada tüm yolları tüketirsek, sanalda yeni kurduğum SBS 2008'e mevcut fiziksel makinadaki consol, exchange, dns, dhcp gibi ayarları aktarmak için ücretli destek verecek birini arıyor, ve planımla ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum...

Selamlar...

İnanç.

Gönderildi : 19/01/2012 16:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba VMware vCenter Converter Standalone Client maalesef sürekli hata veriyor.

Gönderildi : 19/01/2012 17:11

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Öncelikle forum kuralları gereği konu başlığınızı revize ediniz. 2008 ve önceki sistemlerde dc rolü barındıran makinaların sanallaştırılması gerçekleşmekle birlikte tavsiye edilmemektedir. Server8 ile birlikte dc lerin sanallaştırılması tam olarak desteklenir duruma gelecektir.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/01/2012 17:17

(@SedatBULBUL)
Gönderiler: 12
Active Member

Bu ay ortalama 4 fizikseli sanala aldık. Bunun için acronisin herhangi bir versiyonunu kurabilirsiniz. Daha sonra full backup alın, backup seçeneklerinde backup tamamlandığında sanala çevir gibi birşey görüceksiniz. Onuda işaretleyin, çalışan bilgisayarı tamamen sanala alıcaktır. Ardından converter ile o imajı esx üzerine taşıyabilirsiniz. Acronis bu konuda 1 numara olarak düşünüyorum.

Gönderildi : 19/01/2012 19:50

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

SBS'i sanallaştırabiliyrsunuz vmconvertor ile , sanallaştırma sırasında bir çok sorun çıkmakta. Önerilmeyene bir işlem oldugundan sorun çıkması muhtemel.

Gönderildi : 26/01/2012 14:27

Paylaş: