Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vsphere 5 heartbeat sorunu

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar selamlar;

2 adet hosta ESXi 5 kurulumu yapıp, vsphere vcenter server 'da cluster yapısı oluşturdum. ancak aşağıdaki resimlerde görülen sorunlarla karşı karşıyayım.

/

/

nette baktığımda http://www.vmware.com/products/vcenter-server-heartbeat /" style="font-size: 12pt;font-family: 'Times New Roman'" href="http://www.vmware.com/products/vcenter-server-heartbeat/"> http://www.vmware.com/products/vcenter-server-heartbeat/  vcenter server heartbeat için 60 gün deneme sürümüne rastladım.

acaba heartbeat ayarlarını değiştirmek için bu yazılıma mı ihtiyacım var ? yoksa bu farklı bir ürün farklı amaçlar için mi kullanılıyor.

yada ben bu heartbeat ayarını 1'den 2'ye nasıl çekerim ?

teşekkürler,,

Gönderildi : 18/01/2012 21:32

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba öncelikle söylemeliyim ki bunun için herhangi bir ürün almanıza gerek yok, vcenter heartbeat farklı bişey.

vSphere 5 ile HA tarafına yeni gelen bir özelliktir datastore Heartbeat.

vSphere 4.x ten alışageldiğimiz yapıda heartbeat koptuğu zamanda server kendisine sorardı, ben ayaktamıyım? sanal makinalarım ayakta mı? Storage erişimi var mı?
Bu soruların cevaplarına istinaden isolation modda çalışır ve belli bir zamandan sonra diğer bir hosta guesti restart ederek açardı.
Datastore heartbeat ise bu networke ek olarak 2. bir networktür ve sadece hb networkü koptuğu zman çalışır. Bir nevi yedek bir networktür aslında.

Dahada netleşmesi açısından vidyo ekledim.

http://www.screencast.com/users/esloof/folders/Online+VMware+Training/media/47b87be7-16e0-4889-9dea-035bf306144d

Umarım açıklayabilmişimdir.
İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 01:02

(@eraydeniz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam cevabın icin tesekkurler

peki sormak istedigim ilk paylastıgım linkteki (  / ) 

bu host icin datastore heartbeat değeri 1, olması gereken 2 ne anlama gelmekte ?

cunku dikkat ettiğim esx 4.x kurulumu yaptıgımda cluster oluşturup hostları icerisine taısrken Turn on HA diyip islemin gerceklesmesini bekliyorduk ve hostlarımızın uzerine bu resimde oldugu gibi ! isareti kalmıyordu. yani hostlar icin summary de gozuken herhangi birsey olmuyordu.

sadece nfs bir datastore gosterirsek eger network redundant yapın diyordu o kadar ?

Merhaba öncelikle söylemeliyim ki bunun için herhangi bir ürün almanıza gerek yok, vcenter heartbeat farklı bişey.

vSphere 5 ile HA tarafına yeni gelen bir özelliktir datastore Heartbeat.

vSphere 4.x ten alışageldiğimiz yapıda heartbeat koptuğu zamanda server kendisine sorardı, ben ayaktamıyım? sanal makinalarım ayakta mı? Storage erişimi var mı?
Bu soruların cevaplarına istinaden isolation modda çalışır ve belli bir zamandan sonra diğer bir hosta guesti restart ederek açardı.
Datastore heartbeat ise bu networke ek olarak 2. bir networktür ve sadece hb networkü koptuğu zman çalışır. Bir nevi yedek bir networktür aslında.

Dahada netleşmesi açısından vidyo ekledim.

http://www.screencast.com/users/esloof/folders/Online+VMware+Training/media/47b87be7-16e0-4889-9dea-035bf306144d

Umarım açıklayabilmişimdir.
İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 01:20

(@burakvardar)
Honorable Member

Rica ederim, bu karşılaştığınız problem ise vcenter yapısının minimum 2 tane datastore istemesidir. Yani default değeri 2 dir. Yapında bir fc lun var sanırım, 1 tane daha seçip konfig. edersen bu sıkıntın ortadan kalkacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 12:29

(@eraydeniz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ok hocam simdi oldu. FC Lun kullanıyorum, merak ettiğimde buydu zaten

hazır seni yakalamışken sormak istediğim bir kaç şey daha var. 

/

linke koyduğum imajda kırmızı ile belirlediğim yerler ile alakalı

linktede gorecegin uzere vmkernel ekledim ve bunu vmotion - fault tolerance logging için enable ettim. nic teaming kısmındaki ayarlarıda girdim. bu yaptığım nic teaming ayarları doğru mu? ve aynı ayarları VM Network üzerinde de etkinleştirdim (nic teaming için VMKernelde ne yaptıysam aynısnı bunada yaptım) bunları yapmamın sebebi ise (eğer doğru yaptıysam ve mantık doğruysa) aslında hostların NIC kartlarını hem VMotion için hemde VM'lere erişim hızını 2 kata çıkarmak, hemde eğer NIC'lerden herhangi birinde sorun varsa redundant olarak görev yapmasıydı.

daha açık soyle soyleyebilirim : isteğim şu gerekirse ayrı vswitchler yapılandırarak gerekirse tek vswitch üzerinden

1. hostlarım üzerindeki sanallara erişim hızım 2 NIC için 2GBit olsun + NIC'lerden birinde herhangi bir sorun çıkarsa hızım düşsün ama durmayayım 2. planlı yada plansız bir göçme yasarsam vmotion 2Gbit ile çalışsın.

bunu nasıl yaparım? 

birde yaptığım tüm ayarlar için essential plus bir lisans alırsam eger vmkernel üzerinde faul tolerance logging enable olsada çalışmayacak mı ? yani essential plusta FT olmadığından bu özellik devre dışı mı kalır yoksa bu sadece adı üstünde logging olarak mı kalacak ? burada kafam karışmış durumda  

Rica ederim, bu karşılaştığınız problem ise vcenter yapısının minimum 2 tane datastore istemesidir. Yani default değeri 2 dir. Yapında bir fc lun var sanırım, 1 tane daha seçip konfig. edersen bu sıkıntın ortadan kalkacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 14:17

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

ek olarak aşağıdaki linkteki yazanları yaparsanız o uyarı almayabilirsiniz. 

http://www.virtuallyghetto.com/2011/07/new-vsphere-5-ha-drs-and-sdrs.html

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 16:58

(@eraydeniz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tolga bey bu linki dün bulmuştum. Ancak tam olarak istediğimi verip vermeyeceğini anlayamamıştım.

Teşekkürler cevabınız için,

masaüstü sanallaştırma ile ilgili olarak bir kaç makalenizi okumuştum diğer sorularım ile ilgili yorumunuz varsa onları da cevaplarsanız sevinirim.  

ek olarak aşağıdaki linkteki yazanları yaparsanız o uyarı almayabilirsiniz. 

http://www.virtuallyghetto.com/2011/07/new-vsphere-5-ha-drs-and-sdrs.html

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2012 17:22

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhabalar Geç yanıt verdim özür dilerim, şuanki yapıda sanırım evaluation lisans çalışıyor, siz enterprise plus lisansı girmediğiniz sürece lisansınızı aktif edemezsiniz FT açık olduğundan ötürü, ft kaldırmanızı isteyecektir.

Network tarafında ise vmware vmkernel için interface ayırın der.  Kesin kural değildir ancak performans için önerir. Switch tarafında yapmanız gereken bir konfig var STP.

Stp enable edin...

Nic teaming yapın...

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/01/2012 21:53

(@eraydeniz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hiç sorun değil hocam, sonuçta müsait olduğunuzda bakıyorsunuz. cevaplarınız için teşekkür ederim.

ancak NIC Teaming yapın demişsiniz posttaki mesajlardan birinde NIC Teaming ile ilgili ayarları mı göndermiştim yorumunuzu almak için ? Yani ben bu konfig doğru mu diye sorarken siz yapın demişsiniz acaba yapılandırmada hata olduğu için mi ?

Merhabalar Geç yanıt verdim özür dilerim, şuanki yapıda sanırım evaluation lisans çalışıyor, siz enterprise plus lisansı girmediğiniz sürece lisansınızı aktif edemezsiniz FT açık olduğundan ötürü, ft kaldırmanızı isteyecektir.

Network tarafında ise vmware vmkernel için interface ayırın der.  Kesin kural değildir ancak performans için önerir. Switch tarafında yapmanız gereken bir konfig var STP.

Stp enable edin...

Nic teaming yapın...

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/01/2012 14:33

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhaba, failback kadırabilirsin active active kullanıyorsun kartlarını... Stp açık olsun sadece...
Active/standby durumunda, active linkin başına bişey geldiğinde standby olan kart aktif olur, failback yes dersen link düzeldiğinde durum eskiye döner...

Gönderildi : 23/01/2012 14:45

(@eraydeniz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam "failback kadırabilirsin active active kullanıyorsun kartlarını... Stp açık olsun sadece..." cümleni anlamadım. Bu ayarı nasıl değiştireceğimide (yerini) anlamadım. 

Şu cümlen içinse  "Active/standby durumunda, active linkin başına bişey geldiğinde standby olan kart aktif olur, failback yes dersen link düzeldiğinde durum eskiye döner..." nasıl yapacağım konusunda sıkıntım yok ancak şunu sormak istiyorum : niclerden birini standby a cekersem bu seferde hattım 2Gbit olmayacak mı ? Yoksa active/standby olarak ayarlasamda 2Gbit bağlantım olur mu ? (iki NIC kullandığımı varsayıyorum, ki zaten şu an öyle) 

Merhaba, failback kadırabilirsin active active kullanıyorsun kartlarını... Stp açık olsun sadece...
Active/standby durumunda, active linkin başına bişey geldiğinde standby olan kart aktif olur, failback yes dersen link düzeldiğinde durum eskiye döner...

Gönderildi : 23/01/2012 16:15

(@burakvardar)
Honorable Member

http://www.vmware.com/files/pdf/virtual_networking_concepts.pdf

Pmden açıklamada yazdım Eray Hocam, selamlar.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/01/2012 16:32

(@eraydeniz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam bugüne kadar ki cevapların için çok teşekkürler, pdf harikaydı.

Birçok eksiğimi tamamlayacak bir döküman. Onun içinde ayrıca teşekkürler.

Gönderildi : 23/01/2012 17:12

(@burakvardar)
Honorable Member

Rica ederim, faydalı olduysak ne güzel... Keyifli çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 23/01/2012 19:30

(@burakvardar)
Honorable Member

Rica ederim faydalı olduysak ne güzel, Keyifli çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 23/01/2012 19:31

Paylaş: